Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wizyta delegacji Gwardii Narodowej Gruzji w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej


W dniach 14-16 maja br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację Gwardii Narodowej Gruzji. Celem wizyty było m.in. omówienie dotychczasowej współpracy ze stroną gruzińską, zaprezentowanie procesu szkoleniowego WOT oraz wyposażenia Brygady.  


W dniach 14-16 maja br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację partnerskiej formacji – Gwardii Narodowej Gruzji na czele z: Dowódcą 10 Brygady GNG – płk. Zaza Mjavanadze, Szefem G5 GNG – ppłk. Tariel Makharashvili oraz Szefem Centrum Szkoleniowego „Paldo” 20 Brygady GNG – mjr. Giorgi Sakhokia. 

Część oficjalna wizyty zagranicznych gości obejmowała spotkanie z Dowództwem i przedstawicielami Sztabu 5MBOT oraz Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapoznano oficerów GNG ze strukturą i zadaniami WOT – co ważne, wiele miejsca w dyskusji poświęcono procedurom współpracy z władzami lokalnymi i szeroko pojętym układem pozamilitarnym. Poruszono również temat dotychczasowej współpracy partnerskich formacji, wymieniono się doświadczeniami ze służby, a także dokonano wstępnych ustaleń szkoleniowych ze stroną gruzińską na rok 2025.

Na terenie kompleksu koszarowego ciechanowskiej Brygady przygotowano dla delegacji GNG pokaz sprzętu i wyposażenia, jakim na co dzień dysponują żołnierze 5 Mazowieckiej BOT, tj.: indywidualną broń strzelecką, karabiny wyborowe, bezzałogowe statki powietrzne FLY EYE, sprzęt saperski, medyczny, do pracy w wodzie i używany przez żołnierzy w sytuacjach kryzysowych. Swoje umiejętności zaprezentowała również formująca się w 5MBOT Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K-9 (GPR-K9). Gruzińscy oficerowie poznali jej zadania, strukturę oraz umiejętności psów przygotowywanych do działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Było to kolejne spotkanie przedstawicieli Gwardii Narodowej Gruzji z dowództwem i żołnierzami 5MBOT. Współpraca pomiędzy formacjami terytorialnymi rozpoczęła się w roku 2022. To dzięki niej żołnierze ciechanowskiej Brygady mieli możliwość uczestniczyć w ubiegłym roku w trzytygodniowym szkoleniu wysokogórskim w Sachkhere Mountain Training School.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x