Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kiedy warto rozważyć przejście na B2B? Poradnik


Rynek pracy jest bardzo elastyczny i umożliwia nam różne formy zatrudnienia. Jedną z nich jest forma B2B, czyli współpraca przedsiębiorstw. Jedną z nich może być pracownik. Kiedy jednak warto zmienić prace na etacie na własną działalność? Na co trzeba zwrócić uwagę i o czym pamiętać?


Umowa B2B

Umowa B2B (business-to-business), to umowa zawierana pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Jest to, tak samo jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna. Jednak nie podlega ona regulacjom Kodeksu Pracy. Ma to związek, z tym że jest to współpraca pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Jedna ze stron może przybiera formę JDG, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc może to być umowa zawarta między przedsiębiorstwem a pracownikiem prowadzącym JDG.

Rozważając zmianę formy naszej współpracy, powinniśmy sprawdzić, czy jest to opłacalne. Taka forma zatrudnienia posiada swoje plusy oraz minusy. Musimy pamiętać o odprowadzaniu do ZUS składki na ubezpieczenie, a do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy W internecie znajdziemy kalkulatory pomagające wyliczyć nam ewentualne opłaty w zależności od formy opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt) czy kosztów firmowych z danego miesiąca.

Przykładem takiego kalkulatora, jest m.in. ten: https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-b2b.

W zapisach umowy B2B nie zawiera się również informacji o czasie i miejscu pracy. Dzięki temu umowa B2B umożliwia również podjęcie współpracy z kilkoma kontrahentami jednocześnie. Jednak to pracownik (właściciel np. JDG) musi pamiętać o sprawach księgowych, opłacaniu podatków czy regularnym wystawianiu faktur lub zlecić te sprawy zewnętrznemu księgowemu.

W ramach takiej działalności mamy również dobrowolną możliwość opłacania składek chorobowych. Jeśli jednak tego nie zrobimy, w przypadku choroby nie otrzymamy zasiłku, który wnosi 80% kwoty stanowiącej podstawę ubezpieczenia. Jak więc widzimy, nie jest on powiązany z wysokością faktycznego dochodu przedsiębiorcy.

Kiedy przejść na B2B?

Dzięki współpracy opartej na B2B skorzystają osoby, które dzięki temu mogą uzyskać wyższe wynagrodzenie. Jest to związane z faktem, że pracodawca nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy czy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Te obowiązki zostają przeniesione na pracownika i to on wybiera formę opodatkowania, która w przypadku pracy na etacie oznacza podatek na zasadach ogólnych.

Przed zmianą naszej ścieżki zawodowej musimy rozważyć wszystkie możliwości. Powinniśmy pamiętać, że to na nas spoczywa obowiązek znajdowaniu kolejnych zleceń lub stałej współpracy z jednym kontrahentem czy opłacalnych dla nas formach opodatkowania. Jeśli chcesz zdecydować się na ryczałt, warto wcześniej sprawdzić, jak wyglądałyby stawki, np. tutaj: https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-stawek-ryczaltu.

Przejście z etatu na B2B może okazać się korzystne zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Pracodawca ponosi mniejsze koszty zatrudnienia, a pracownik zarobi więcej. Pracownik, prowadząc własną działalność, musi jednak pamiętać o wielu rzeczach związanych z księgowością czy sprawami urzędowymi.

 

art. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]