Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Obchodziliśmy Dzień bez Śmiecenia


Obchodzony 11 maja Dzień bez Śmiecenia to doskonała okazja do refleksji nad obowiązkami wobec przyrody oraz do podejmowania konkretnych działań na rzecz jej ochrony.


Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to wydarzenie, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Zostało ono zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.

W Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.

Wyrzucane gdziekolwiek śmieci, które zalegają potem długi czas, to obrazek znany również mieszkańcom naszego miasta. „Ostatnio spacerując aleją Św. Wojciecha zauważyłem, że ktoś postanowił zrobić sobie wysypisko. Wysypisko znajduję się między ulicami Bednarską a Banku miast po prawej stronie Św. Wojciecha jadąc od Stacji Mława” – napisał jeden z czytelników.

Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich
temperatur
– podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

O ochronie środowiska najlepiej pamiętać codziennie, a nie tylko od święta. I nie chodzi tylko o niezaśmiecanie miejsc publicznych czy terenów zielonych. Oto kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby uczcić Dzień Bez Śmiecenia.

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.

Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.

Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.

Dzień Bez Śmiecenia był doskonałą okazją, by przypomnieć sobie, że to właśnie małe kroki prowadzą do dużych zmian i każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska.

red/ Amnest Otwock

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x