Budowanie bezpieczeństwa lokalnego, to współpraca mieszkańców z policją, natychmiastowa reakcja w sytuacji zagrożenia, świadomość różnego rodzaju niebezpieczeństw i wiedza na temat metod działania przestępców. To także międzysąsiedzka pomoc, czujność i ostrożność. Wiedzą o tym mławscy seniorzy, którzy wzięli udział w debacie społecznej i szkoleniu, zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Mławie.
Poniedziałkowe (07.05) spotkanie, którego gospodarzem był Dzienny Dom Senior Plus w Mławie, było kontynuacją debaty, zainaugurowanej pod koniec ubiegłego roku. Wypracowano wówczas wnioski, dotyczące budowania bezpieczeństwa lokalnego seniorów na terenie gminy miejskiej Mława. Seniorzy zauważyli, że wiele starszych osób prawie nie opuszcza mieszkania lub domu, ma sporadyczny kontakt z bliskimi, nie korzysta z Internetu. W związku z powyższym istotny jest bezpośredni kontakt policji z seniorami, indywidualne rozmowy o bieżących zagrożeniach a także aktualne, czytelne ulotki, które trafiłyby do skrzynek pocztowych seniorów.
Wnioski posłużyły do realizacji konkretnych działań profilaktycznych. Od początku tego roku, dzielnicowi zorganizowali sześć spotkań i szkoleń profilaktycznych z seniorami na terenie miasta. Podczas codziennej służby odwiedzali samotnie mieszkających seniorów, przekazywali opracowane specjalnie dla seniorów ulotki profilaktyczne. W lutym br., Komendant Powiatowy Policji w Mławie wystosował list otwarty do seniorów, mieszkańców Mławy i powiatu z ostrzeżeniem przed oszustami. Dzięki współpracy z parafiami, list został odczytany podczas mszy w każdym z kościołów. W bezpłatnym miesięczniku „Informator Miejski” wydawanym w 10 000 egz., opublikowano artykuł profilaktyczny, pt. : „Uwaga seniorzy! Oszuści działają w naszym mieście.”
Wszystkie te działania, zainspirowane zostały uwagami, przekazanymi przez mławskich seniorów, którzy dziś, pogłębili swoją wiedzę, biorąc udział w szkoleniu, prowadzonym przez policjantów Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego mławskiej komendy policji. Policjanci przedstawili szczegółowo metody działania przestępców oraz powody, dla których seniorzy ulegli namowom oszustów i oddali obcej osobie oszczędności życia.
Jak podkreślają sami seniorzy, udziału w takim szkoleniu, organizowanym przez policję, nie da się niczym zastąpić. Zdobyte informacje przekażą swoim znajomym, rodzinie, ponieważ chcą brać czynny udział w budowaniu bezpieczeństwa lokalnego.
Mławscy policjanci planują dalsze szkolenia dla seniorów, tym razem z terenu gmin powiatu mławskiego. Zapraszamy do współpracy lokalne kluby seniora, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia. Szkolenia realizuje Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Na koniec przypominamy proste, przydatne porady:
- Ustal z najbliższymi hasło- klucz w rozmowach telefonicznych.
- Nie ufaj rozmówcy – sprawdzaj z kim rozmawiasz.
- Jeśli ktoś Cię przekonuje, że musisz zachować poufność – rozłącz się, zadzwoń z innego telefonu do osoby zaufanej z rodziny.
- Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych, loginów, haseł.
- Nie klikaj w linki wysyłane w wiadomościach SMS.
- Zapisz w telefonie numer do swojego dzielnicowego lub zainstaluj bezpłatną aplikację „Moja Komenda”.
źródło i fot. KPP w Mławie