Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Latający rower” w niecodziennym miejscu


Dość niecodzienny obrazek mogły oglądać osoby przejeżdżające ostatnio przez Wyszyny Kościelne. Otóż na jednym z drogowych znaków wisiał sobie … rower.


Trudno dociec w jaki sposób wspomniany rower tam się znalazł i kto go zawiesił. Taki obrazek jako żywo przypomina jednak opisy staropolskiego zwyczaju środopościa. Otóż  środa poprzedzająca czwartą niedzielę wielkopostną, była dniem, kiedy to praktykowano różne figle i psoty, wywołujące niemałe  poruszenie wśród mieszkańców wsi. A to pomalowano okna w domach, gdzie były panny na wydaniu, a to wpuszczano wróbla do izby lub wyjmowano z zawiasów ciężkie bramy i furtki przenoszono w odległe miejsca lub zawieszano na okolicznych drzewach. Do repertuaru figlarzy należało też m.in. zabieranie różnych sprzętów używanych w rolnictwie oraz nocne rozbieranie wozów na poszczególne części, a następnie wciąganie ich na dach stodoły, bądź innego budynku gospodarczego.

Możliwe jest, że takie niezwykłe miejsce na chwilowe zaparkowanie roweru było również tego rodzaju psikusem. Zwłaszcza, że działo się to w pobliżu miejscowego sklepu.

red.

fot. fb

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x