Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trwa nabór na szkolenie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej


Kolejne szkolenie przed nami! Już za niespełna 3 tygodnie w ciechanowskich koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się trzecie w tym roku szkolenie podstawowe. Chcesz do nas dołączyć? Skontaktuj się z rekruterem 5 MBOT i złóż wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji.


Balans między życiem rodzinnym, pracą a służbą wojskową jest „znakiem rozpoznawczym” Wojsk Obrony Terytorialnej. Weekendowe szkolenia w systemie rotacyjnym, które nie wymagają od żołnierzy rezygnacji z dotychczasowego życia cywilnego i aktywności zawodowej – sprawiają, że chętnych do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie brakuje.

Od początku bieżącego roku zrealizowano w 5MBOT dwa szkolenia podstawowe i wyrównawcze – do Brygady dołączyło blisko 100 nowych ochotników – mieszkańców północnego Mazowsza. Dla tych, którzy chcieliby wstąpić do szyku Terytorialsów, przygotowano jeszcze 6 terminów, tzw. wcieleń do terytorialnej służby wojskowej (tsw).

Już za niespełna 3 tygodnie – 10 maja rozpocznie się kolejne szkolenie podstawowe, tzw. „SZESNASTKA”. Przeznaczone jest dla osób bez doświadczenia wojskowego, trwa 16 dni i kończy złożeniem przysięgi wojskowej.

Z terminu 10 maja mogą również skorzystać rezerwiści. Tego dnia w ciechanowskich koszarach rozpocznie się 8 dniowe szkolenie wyrównawcze, które ma na celu odświeżyć niegdyś zdobyte umiejętności żołnierskiego rzemiosła i przybliżyć nowym ochotnikom specyfikę służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

KTO MOŻE DO NAS DOŁĄCZYĆ?

Każdy w wieku 18-60 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (korpus podoficerów i oficerów) może zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie polskiego obywatelstwa, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.

KORZYŚCI Terytorialnej Służby Wojskowej

W wymiarze praktycznym korzyści płyną z umiejętności nabywanych podczas szkoleń programowych, jak i możliwości uczestnictwa w licznych kursach doskonalących, m.in.: językowych,  uprawniających do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy (kategorii C, C+E, D), kierowników strzelań, technik wspinaczkowych. Dodatkowo każdemu żołnierzowi tsw przysługuje uposażenie, na które składają się dwa elementy: dodatek za gotowość bojową w kwocie 600 zł – wypłacany terytorialsowi, który pełnił służbę rotacyjną przez min. 2 dni w miesiącu; stawka dzienna za każdy dzień powołania – min. 141 zł (zależna od posiadanego stopnia wojskowego).

Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać ze wsparcia rekruterów 5 MBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

***

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” powstała w drugim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Stałym Rejonem Odpowiedzialności obejmuje 17 powiatów północnego Mazowsza. W skład 5MBOT wchodzą: samodzielne pododdziały, 51 batalion lekkiej piechoty w Ciechanowie, 52 batalion lekkiej piechoty w Komorowie, 53 batalion lekkiej piechoty w Siedlcach, 54 batalion lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym. Brygadą liczącą ponad 2500 żołnierzy dowodzi płk dr Paweł Lech.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
28 dni temu

Dobrze ich się nazywa kasodojcami.
Gdzie tyle zarobisz jak nie w WOT. Jedziesz raz w miesiącu do Ciechanowa albo w inne miejsce, na 2 dni niby szkolenia i dostajesz prawie TYSIAKA, a jak masz wyższy stopień już, to i ponad tysiaka – żyć nie umierać.
Jak wam kadodojcy nie wstyd tak jeździć po zakładach pracy, po szkołach i namawiać do tego okradania UCZCIWIE PRACUJACYCH LUDZI, co?
Wyście powinni się wstydzić wychodzić na ulicę w tych swoich mundurkach.
Pieniądze zamiast na zbrojenia, na nowoczesny sprzęt bojowy idą na utrzymanie bandy obiboków, którzy wstępują w szeregi WOT tylko i wyłącznie dla kasy – obrzydliwe.
A Putler zrzuca bomby już tuż za progiem, bo 15 km od granicy z Polską.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Kasodojcy pochwalcie się chociaż jednym dokonaniem swoim. Nie cywilów, którzy u was pobierają kasę. Oczywiście macie jeden sławetny czyn to obsługa termometru.
Prawdziwe wojsko czeka tam się zapiszcie.

Anonim.
Anonim.
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim

Oni powstali w zamian za rozbrojenie wojska. Zamiast dozbrajać wojsko i przeznaczać pieniądze na prawdziwą obronność kraju, to pisiory powołały do życia harcerzyków o nazwie WOT i w nich ładowały pieniądze zamiast w nowoczesny sprzęt bojowy. Mimo tego, że zagrożenie wojną stawało się coraz większe, to ruski agent maciora ładował kasę w kasodojców, którzy w razie ataku Putina na Polskę będą tylko mięsem armatnim, bo w dzisiejszych czasach takie szemrane wojsko do niczego się nie nadaje. Te pieniądze winny iść do prawdziwego wojska na nowoczesny sprzęt bojowy.

Czy ktoś wie gdzie są ulokowane w Mławie schrony?
Wszyscy mieszkańcy winni to wiedzieć.

Czy wiecie, że większość schronów to piwnice w blokach, które w razie czego okażą się śmiertelną pułapka. Bo wejsc wejdziesz, ale jak się blok zawali, to już nie wyjdziesz.

Tak to Polska jest przygotowana do wojny… sytuacja podobna do tej sprzed II wojny światowej – historia lubi się powtarzać. Polska Armia jest w stanie opłakanym, a pisiory drą mordy, że nie będą dorabiać Niemca.
Jeśli w Polsce nie ma gdzie produkować nowoczesnego sprzętu bojowego, to trzeba niestety go kupować i za niego płacić. Nikt nic za darmo nie da, obojętne czy to Niemiec, czy Amerykanin lub Francuz. Każdy zarabia na tym co sprzedaje.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim.

Bardzo dobrze to napisałeś.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x