Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przecięli symboliczną wstęgę. Ulica Nowa oficjalnie otwarta


W dniu  22.03.2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2375 – ul. Nowa w Mławie jako drogi dojazdowej do Dzielnicy Przemysłowej” zrealizowanego przez Powiat Mławski.


Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz parlamentarnych, władz samorządowych, dyrektorzy wydziałów starostwa i urzędu miasta, radni powiatowi i miejscy, służby mundurowe, przedstawiciel duchowieństwa oraz mieszkańcy powiatu.

– Szanowni Państwo, trzydzieści lat temu tu, gdzie stoimy były dookoła pola. Teraz jest wiele zakładów pracy, które dają zatrudnienie mieszkańcom Mławy i okolic. To, że te miejsca pracy tu są jest zasługą kolejnych burmistrzów Mławy: Pana Adama Chmielińskiego, Pana Henryka Antczaka, Pana Sławomira Kowalewskiego. Powiem nieskromnie, że kiedy byłem burmistrzem też miałem swój wkład. Jako burmistrzowie zabiegaliśmy o to i udało się, powstała ogromna Dzielnica Przemysłowa. Dziś otwieramy rozbudowę ulicy Nowej, która tu prowadzi. Panowie burmistrzowie, drodzy koledzy, dziękuję za tą wspólną pracę na rzecz mieszkańców, której efekty dziś obserwujemy – powiedział Starosta Mławski Jerzy Rakowski, dodając – Szanowni Państwo, wiele się udało zrobić przez te kilka lat. We wtorek będziemy otwierać drogę w Dozinach za 20 000 000 zł duża część tej kwoty to dofinansowanie rządowe. Powiat Mławski wspólnie z Gminą Szreńsk partycypowali w kosztach. Tydzień temu otwieraliśmy drogę „Żurominek – Stupsk”- 11 000 000 złotych. Jeśli dodamy te trzy drogi, wychodzi nam imponująca kwota – blisko 50 000 000 zł. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w to wielkie, wspólne przedsięwzięcie.

Na pozytywny efekt wieloletniej pracy władz miasta zwrócił także uwagę Sławomir Kowalewski – Burmistrz Miasta Mława.

– Panie Starosto serdecznie dziękuję za efektowną współpracę. Bardzo dużo różnych przedsięwzięć udało nam się wspólnie zrealizować. Dziękuję Panu Staroście, że na dzisiejszą ważną uroczystość zaprosił mnie i byłych burmistrzów. Dziękuję moim poprzednikom za bardzo owocną pracę. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nasze przedsięwzięcia. Pamiętam rok 2016 kiedy ważyły się dalszej działalności zakładów pracy, które są obok nas. Dzięki wspólnym staraniom władz samorządowych, staraniom naszych parlamentarzystów odbyło się wiele rozmów, których efektem jest to, że te zakłady pozostały, ale nie oznacza to, że tak będzie cały czas dlatego, co jest bardzo ważne – pracowaliśmy, pracujemy i wspieramy się  wzajemnie, żeby to miasto się rozwijało – powiedział Burmistrz Kowalewski.

Na rozwój miasta w swoich wypowiedziach zwrócili uwagę również parlamentarzyści, poseł Anna Cicholska i senator Krzysztof Bieńkowski.

– Szanowni Państwo, Pan Starosta odniósł się do czasów po 89 roku. Uzupełnię tą wypowiedź  tym, że byłam bliskim współpracownikiem pierwszego niekomunistycznego Wojewody Ciechanowskiego, śp. Andrzeja Wojdyły, który wielokrotnie mówił, że podziwia samorządowców Mławy za to, że potrafią tak skutecznie działać, przekonać przedsiębiorców do założenia w tym mieście tyle firm, zakładów pracy. Dziękuję Wam za solidną i rzetelną pracę na rzecz miasta i powiatu, dziękuję za naszą dobrą współpracę, za wspólne starania dla dobra mieszkańców – powiedziała Anna Cicholska, poseł RP

– Jako senator tej ziemi jestem dumny z mławskich samorządowców. Gratuluję wszystkim, którzy pracują na rzecz rozwoju miasta i powiatu. Ten duch gospodarki, dbania o gospodarkę, patrzenia na nią jak na cały organizm to jest coś, czego mogą pozazdrościć wszyscy w okolicy. Dlatego tak pięknie się rozwijacie i będziecie się rozwijać, bo takie podejście jest przyszłościowe. Ta ulica, którą dziś otwieramy,  jest nowa nie tylko z nazwy. Powstały świetne parkingi, chodniki, ścieżka rowerowa. To jest nadanie nowego impulsu do dalszego rozwoju Mławy i całego powiatu – powiedział Krzysztof Bieńkowski, senator RP, dodając – Ta dźwignia finansowa, którą stworzyliście jest imponująca. Zdobyć 16, 5 miliona, a dołożyć „tylko” 60 tysięcy.., nawet w kasynie tak się nie da. Zdradźcie proszę jak to się robi.

Do ostatniego zdania odniósł się starosta Jerzy Rakowski.

– Zdradzę tą tajemnicę. Żeby pozyskać tak duże dofinansowania trzeba mieć dobrych pracowników, którzy pracują nad pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych. W tym miejscu dziękuję wydziałowi, który te środki pozyskuje na czele z panem kierownikiem Piotrem Witkowskim – powiedział Jerzy Rakowski.

Po oficjalnych przemówieniach ksiądz kanonik Roman Stanisław Tomaszewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie poprowadził wspólną modlitwę i poświęcił drogę.

Przypomnijmy, że cała droga została poszerzona i ma w tej chwili szerokość od 7,00 – 8,00 mb z poszerzeniami przy wjeździe na rondo. Powstały chodniki po lewej stronie o długości 835,57 mb i szerokości od 2m do 4m, a po prawej o długości 818,60 i szerokości od 1,50 m do 6,95 m. Nie zapomnieliśmy o ścieżce rowerowej dwukierunkowej. Ma ona długość 362,99 mb i szerokość 2 m po stronie lewej i 472,87 mb i szerokości 2 m po stronie prawej. Wykonano również 4 skrzyżowania w tym wykonanie skrzyżowania typu rondo, obejmujące rozbudowę ul. Mechaników i ul. Bpa Nowowiejskiego  na odcinku o dł. 169,00 mb, w tym wykonanie w szczególności: jezdni o szer. od 6 m (ul. Bpa Nowowiejskiego) do 7 m (ul. Mechaników), z poszerzeniami na dojeździe do ronda, chodników o szer. od 1,50 m do 2,00 m (chodniki usytuowane bezpośrednio przy jezdni o szerokości 2,00 m) oraz dwukierunkowej ścieżki rowerowej o szer. 2,00 m (w ul. Bpa Nowowiejskiego), wykonano również odwodnienie za pomocą kanalizacji deszczowej, oświetlenie oraz elementy stałej organizacji ruchu. Są też zatoki postojowe.

Wartość całkowita zadania to 16 503 578,65 zł.
Środki na realizację rzeczonego zadania:
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład – 15 985 030, 73zł
Rządowy Funduszu Rozwoju Dróg – 460 172, 52 zł
Wkład własny Powiatu wynosi 31 094,00  zł (w tym udział własny Miasta Mława 27 281,40  zł).

 

autor:Starostwo Powiatowe w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]