Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Strzelanie dynamiczne terytorialsów w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej


Dynamika, presja czasu, celność i wymiana doświadczeń – tak wyglądało szkolenie rotacyjne żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zajęcia strzeleckie odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.


Szkolenia rotacyjne są ściśle wpisane w specyfikę Terytorialnej Służby Wojskowej. Każdy żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady OT ma obowiązek stawić się w swoim macierzystym pododdziale minimum jeden weekend w miesiącu, aby podnosić dotychczas nabyte umiejętności i wartość bojową. Im dłużej ochotnik jest w służbie, tym wzrasta poziom zaawansowania realizowanych szkoleń. Jednym z obszarów, który ma na to wpływ jest wymiana wiedzy i doświadczeń z innymi podmiotami zarówno układu militarnego, jak i pozamilitarnego.

Przykładem tego typu działań była weekendowa rotacja 1. kompanii lekkiej piechoty (klp) 52 batalionu lekkiej piechoty (blp) w Komorowie przeprowadzona na nowoczesnej strzelnicy Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Zajęcia praktyczne obejmowały szkolenie ogniowe z karabinka MSBS GROT – podstawowego uzbrojenia będącego na wyposażeniu WOT. Zadanie, jakie czekało na Terytorialsów do prostych nie należało – przy zmiennym oświetleniu strzelali zza przesłon do tarcz, które w zależności – imitowały przeciwnika lub żołnierza wojsk własnych. Warto nadmienić, że żołnierze doskonalili umiejętności strzeleckie zarówno indywidualnie, w buddy teamach, jak i całym pododdziałem.

Moja kompania rozpoczęła trzeci etap szkolenia – etap zgrywający, a tym samym poprzeczka jest coraz wyżej zawieszona. Przygotowaliśmy tego dnia strzelanie dynamiczne, które wymagało od żołnierzy znacznie większego zakresu umiejętności. Sprawdzili wiele elementów potrzebnych do prawidłowego wykonywania tego typu strzelań: sprawność manualną na broni, prawidłowy chwyt, pracę na języku spustowym, synchronizację ruchów całego ciała przy poruszaniu się na torze i zmianie postaw. Do tego doszła presja czasu i przede wszystkim celność. – powiedział dowódca 1.klp z Komorowa, kpt. Bartosz Wileński

Było to drugie szkolenie 1. klp 52blp w Komorowie zrealizowane na terenie Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.  Nad przebiegiem strzelania czuwał m.in. instruktor i zarazem funkcjonariusz, dzieląc się z Terytorialsami wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ROGACZ
ROGACZ
20 dni temu

MOJA BYŁA NARZECZONA JEST W WOCIE.TYLKO JUŻ NIE JEST MOJA.JAK ŻYĆ?Z NUDÓW MNIE ZDRADZAŁA.

KALIBABKA
KALIBABKA
19 dni temu
Reply to  ROGACZ

ROGACZ JESTEŚ WSTYD.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x