Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pociągi PKP Intercity zatrzymają się na przystanku Mława Miasto. Za to parking wyremontują na Wólce


Od grudnia 2024 r. pociągi PKP Intercity zamiast na stacji Mława będą zatrzymywały się na niedawno zmodernizowanym przystanku Mława Miasto. To skutek interpelacji złożonej przez posłankę Paulinę Matysiak (Nowa Lewica) na wniosek mieszkańców Mławy.


,,Mieszkańcy Mławy oraz powiatu mławskiego zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w sprawie zatrzymywania się pociągów spółki PKP Intercity na przystanku kolejowym Mława Miasto. Jak zauważają, PKP Intercity bez głębszej analizy wielokryterialnej odmawia zatrzymywania na tej stacji” – czytamy w interpelacji posłanki Pauliny Matysiak.

„Ministerstwo poddało analizie sugestię Pani Poseł przestawioną w niniejszej interpelacji. W wyniku przeprowadzonej analizy została podjęta decyzja o pilotażowym przeniesieniu zatrzymania pociągów dalekobieżnych „PKP Intercity” S.A. ze stacji Mława na zmodernizowany przystanek Mława Miasto począwszy do rozkładu jazdy 2024/2025” – poinformował Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Równocześnie wiceminister zapowiedział, że „w trakcie trwania tej zmiany Ministerstwo wraz z operatorem będą monitorować frekwencję jak i ewentualne negatywne skutki wprowadzonego rozwiązania tak, aby podczas prac nad rozkładem jazdy edycji 2025/26 podjąć decyzję odnośnie jego kontynuacji”.

Wdrożenie takiej decyzji w życie, na pewno zwiększy potok podróżnych na przystanku Mława Miasto. Czy władze miasta są na to przygotowane?. Jak dotychczas tego nie wiadomo, bo dotychczas ratusz nie skomentował tej informacji.

Bartłomiej Adamkiewicz z „Kolejowej Mławy”, uważa, że ratusz zaprzepaścił wcześniejszą szansę budowy na koszt PKP dworca przy peronach Mława Miasto, przejmując poczekalnię dworcową a następnie ją burząc. Wyraża też obawę, co do możliwego ograniczenia liczby bezpłatnych parkingów przy kompleksie sklepów Stacja Mława i pyta, czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby pomyśleć o bezpłatnym parkingu przy Al. Św. Wojciecha przy dworcu tzw. zintegrowanym.

Inne zdanie w kwestii zatrzymywania się pociągów IC na przystanku Mława Miasto zamiast jak dotychczas na Wólce, ma znany wólczański społecznik Kamil Przybyszewski. Uważa, że pociągi IC powinny się zatrzymywać jak dotychczas na dworcu na Wólce, obawiając się marginalizacji tego dworca i dzielnicy.

Jak na razie wiadomo jedynie, że burmistrz Kowalewski wystąpił do PKP Polskie Linie Kolejowe o budowę parkingu na Wólce, choć teraz wiadomo, że z chwilą zmiany zatrzymań pociągów PKP Intercity przy peronach Mława Miasto zmaleje zapotrzebowanie na miejsca parkingowe przy ul. Dworcowej na Wólce.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4 3 votes
Oceń artykuł
guest
94 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Z
Monika Z
1 miesiąc temu

Świetna decyzja, wpłynie na rozwój miasta. a ludzie oczekujący na pociąg czy przesiadki nie będą zmuszeni siedzieć na peronie a pójdą na zakupy do okolicznej galerii i zostawią tam swoje pieniądze, wólka to była jakaś pomyłka.
Zobaczycie jak bizmesmeni zaczną jeździć załatwiać swoje soprawy. mława dzięki tej decyzji niedługo zabierze znaczenie ciechanowowi i stanie się większym miastem o większym znaczeniu. A wólczanie niech tak nie płaczą osobowe i tak będą się zatrzymywały o wy i tak do większych miast jak olsztyn czy gdańsk nie jeździcie.

B!! --aczny obserwator!!
B!! --aczny obserwator!!
1 miesiąc temu
Reply to  Monika Z

Pomyłką to jest ten twój strasznie naiwny komentarz!! w którym już widać że chciałabyś całkiem pogrążyć Wólkę, — która jest częścią NASZEGO MIASTA!! I od zarania dziejów było zawsze tak że pociągi dalekobieżne zawsze zatrzymywały się na Wólce, i tak powinno pozostać — a Mławe do Ciechanowa, dziela lata świetlne, to przez takich naiwnych Mława zawsze będzie za Ciechanowie!! — MLAWIANIE kiedyś dojeżdżali do pracy w Ciechanowie i tak jest nadal!! A biznesmenów mławskich to stać na inne lepsze środki lokomocji !!

Monika Z
Monika Z
1 miesiąc temu

Obrońca wołki widać się znalazl a prawda jest taka jak napisałam powyżej i bizmesmeni przyjadą nie mlawscy a warszawscy i krakowscy o to by inwestować w Mławę i dlatego to Cie boli że wólka na tym straci. Brawo dla pani poseł ze myśli o rozwoju mnieszych jeszcze miast na pewno w przyszl6ch wyborach ma mój glos

mlawa
mlawa
1 miesiąc temu

głosujcie na Młodych ,nie bójcie sie czas na zmiany

Ficek
Ficek
1 miesiąc temu
Reply to  mlawa

Przyjdą młodzi z pustymi kieszeniami i będą robić to co im będzie kazać garstka starców. Byleby tylko dorobić się i spłacić kredyt. A obietnicach szybko zapomną.

Widze
Widze
1 miesiąc temu
Reply to  Ficek

Przez takich jak ty mamy to co mamy w Mławie

Matka
Matka
1 miesiąc temu

Mieszkam w Centrum często dojeżdżam do Warszawy i do Olsztyna z dzieckiem do lekarzy specjalistów, niestety żeby się dostać na Wólkę muszę przejść 4 km na nogach bo nie zawsze jest autobus miejski. Jestem bardzo zadowolona że w końcu będę miała bliżej.

Inna matka
Inna matka
1 miesiąc temu
Reply to  Matka

Mieszkam na Wólce, często dojeżdżam do Warszawy z dzieckiem. Niestety, aby dostać się na Stacje Mława będę musiała przejść 4 km na nogach, bo nie zawsze jest autobus miejski. Nie jestem zadowolona, że będę miała teraz dalej.

OKM czeka na IC
OKM czeka na IC
1 miesiąc temu
Reply to  Inna matka

Ty nie dojeżdżasz, ty zaciekle i wściekle bronisz pociągów IC na Wólce. Pisanie skarg i petycji nie pomoże. Minister decyzji nie zmieni.

Roman
Roman
1 miesiąc temu

Jestem ciekaw ile osób biorących udział w tej dyskusji korzysta z połączeń Intercity na co dzień, np. dojeżdżając do pracy. Jestem przekonany, że większość takich osób woli odjeżdżać z Wólki, gdzie ma pełną infrastrukturę, niż przeciskać się na stacji połączonej z galerią handlową.

OKM czeka na IC
OKM czeka na IC
1 miesiąc temu
Reply to  Roman

Przeciskać się? A co tam jest tłok? Byłeś tam chociaż raz? Tam w pobliżu peronów i poczekalni dworcowej nie ma tłoku? Będziesz pisał różne brednie żeby tylko obronić Wólkę przed utratą pociągów IC i TLK.
Pociągi dalekobieżne powinny zatrzymywać sie jak najbliżej centrum.
Im szybciej pogodzicie się z tym, tym lepiej dla was. Nie płaczcie, wszystko ma swój koniec.

Ala
Ala
1 miesiąc temu

Nie przenoście nam stolicy do …
Mieszkańcy OKM mają się za święte … ,
Miasto powinno dostosować komunikację miejską do rozkładu jazdy pociągów, taka linia Dworzec – Piłsudskiego – St. Rynek.
Na dworcu Mława parkuje około 60 samochodów codziennie od rana do wieczora, co powie administracja galerii kiedy przeniosą się na jej parking?

tik tak
tik tak
1 miesiąc temu

Jeżeli rzeczywiście zmienią miejsce zatrzymywania pociągów Intercity rozwiązanie jest proste. Składamy pozwy do sądu w każdej sprawie czyli upadek, potłuczenie, złamanie, uraz na śliskich niewygodnych schodach, awaria windy a co za tym idzie niemożność dojechania na miejsce w wyznaczonym czasie.
Pozywamy
1. Miasto z reprezentującym je burmistrzem.
2. Posłankę Paulinę Matysiak
za stworzenie stacji dla młodych, zdrowych, wysportowanych, nie obarczonych dziećmi
i za wykluczenie ludzi z małymi dziećmi, ludzi niepełnosprawnych i ludzi starszych.
Jeżeli pozwy pojedyncze nie zdadzą egzaminu polecam pozwy zbiorowe.
Damy radę. Nie wyklucza się NIKOGO dla wygody kilku osób zaprzyjaźnionych z Pauliną Matysiak.
Jakim prawem posłanka zdecydowała o dostępie do komunikacji bez uzgodnienia z mieszkańcami ?

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  tik tak

A co mówią na twój temat lekarze?
Przewoźnik może zatrzymywać się gdzie chce.
To może już teraz zacznijmy od pozywania na okoliczność zatrzymywania się pociągów na Wólce na której wagony pociągu nie mieszczą się w peronach a ludzie wysiadając wyskakują na torowisko z ryzykiem złamania ręki, nogi lub innych cięższych obrażeń. Kolej nie jest do zaspokajania twoich przyzwyczajeń i partykularnych interesów. Kolej – przewoźnik na obowiązek zwiększania rentowności – zyskowności jeśli jest taka możliwość.

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu
Reply to  Alistr

Zrób kilka zdjęć ludzi wyskakujących z pociągu na torowisko na stacji Mława – udowodnij to, że tak jest. Pie…lić głupoty to każdy może. Jeden lepiej, drugi gorzej.

RTBKLD
RTBKLD
1 miesiąc temu
Reply to  mławianka

Jest zakaz fotografowania. Najpierw przejedź chociaż 1 raz pociągiem IC „Wybrzeże” z wagonami przyjeżdżającym do Mł. o 18:07. Przed dojazdem do stacji usłyszysz komunikat o za krótkich peronach. A co z tego rozumieją obcokrajowcy, których mnóstwo w Mł.? Czy chcesz żeby zlikwidowano zatrzymywanie „długich” pociągów IC, TLK w Mł.? Kwestia czasu jak wydarzy się nieszczęście.Widzę, że nerwy ci puszczają 🙂 To teraz wczuj się w sytuację tych, którzy przez wiele lat muszą chodzić na Wólkę, żeby wsiąść do pociągu IC. Niektórzy nawet zapomnieli, że jest taka możliwość podróży IC bo tak daleko …
Teraz to się zmieni więcej ludzi zacznie korzystać przychodząc a nie koniecznie przyjeżdżając, żeby wsiąść do pociągu IC.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  RTBKLD

Hahaha – aleś wymyślił…. dobre….

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Reply to  tik tak

Zawsze ktoś będzie miał daleko na dworzec. Mława jest miastem rozwleczonym, jakby nie było PLANU ZAGOSPODAROWANIA . Obojętnie gdzie będzie się zatrzymywać iInterCity, zawsze ktoś musi dojechać na dworzec autem. Wólka się rozrasta, przybywa nowych mieszkańców. Problem w tym że ktoś wymyśli sobie dworzec zintegrowany, niczym drewniany klocek przestawiony przez panią sprzątającą. Mława Miasto to męczarnia.
Mława nie ma wizjii

ze Starego Rynku
ze Starego Rynku
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

Na perony Mława Miasto do pociągu IC pójdę pieszo.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Ha ha ha – po co komu ta informacja? Nikogo to nie interesuje czy pójdziesz pieszo czy pojedziesz na hulajnodze.

Last edited 1 miesiąc temu by Anonim
Alan
Alan
1 miesiąc temu

Niech tylko któryś radny albo kandydat na radnego spróbuje pisać sprzeciw do PKP Intercity to my to nagłośnimy, że robi nam na złość wbrew woli PKP i mieszkańców, którzy chcą pociągów pospiesznych z Mława Miasto. Tak nagłośnimy i nie zostanie wybrany bo ma więcej do stracenia niż wygrania.

PASAZER
PASAZER
1 miesiąc temu

może w koncu ochronę będzie widać .NA wólce siedzą w kantorku i tylko wychodzą czujki odbijać,za co im płacą?

PASAZER
PASAZER
1 miesiąc temu
Reply to  PASAZER

są kamery po co ochrona

Mławiak
Mławiak
1 miesiąc temu

W końcu po tylu latach coś zmieni się na plus dla tego miasta.
BARDZO DOBRA ZMIANA!!!

Surrelalizm
Surrelalizm
1 miesiąc temu
Reply to  Mławiak

Też tak sądzę. Wólki czas to był w latach 60 80 jak były przeładunki węgla itp… Inną sprawą było budowanie dworca żeby było później zamknąć….

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Surrelalizm

Tego typu dworce są na wielu wiejskich stacyjkach. To nie luksus taka jest współczesność.

Wml
Wml
1 miesiąc temu
Reply to  Mławiak

Czysta prawda

Zmieńmy nazwę stacji na Mława Peryferie
Zmieńmy nazwę stacji na Mława Peryferie
1 miesiąc temu

O co kaman. Polecicie na Mława Miasto wzdłuż torów szybko jak Pendolino i nie będziecie mieć innego wyboru. Tym samym poprawcie frekwencję na Mława Miasto. Liczę na Was Wólczanie.
Pobiegniecie z torbą na grzbiecie, tak jak my teraz chodzimy/ jeździmyna Wólkę. Przekonacie się jakie to miłe szczególnie zimą.

Jedendwatrzy
Jedendwatrzy
1 miesiąc temu

Dokładnie tak, przecież to nie tragedia.

Obywatel
Obywatel
1 miesiąc temu

Bezsensowny pomysł. Wszelkie działania powinny być skoncentrowane na tym aby korzystać z już wybudowanej infrastruktury a nie bezsensownie inwestować w budowanie nowej ze środków miasta. Miasta leżące wzdłuż tej linii kolejowej tak postępują tylko dobudowując samemu lub przy współudziale kolei brakujące elementy infrastruktury. Przystanek Mława Miasto w żaden sposób nie jest przygotowany do pełnienia roli dworca kolejowego. Dziwi mnie też poniżanie w komentarzach części mieszkańców naszego miasta jakby nie było z jednej najstarszych jego części. Wólka też się rozrasta i przybywa jej mieszkańców, warto wspomnieć bo padło to w jednym z komentarzy że obecne osiedla też powstawały na łąkach, polach na obrzeżach miasta więc w czym są gorsi ludzie dziś budujący się cytuję „pod lasem”.

Gall Anonim
Gall Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel

Po pierwsze, Mława „zaczęła się” od centrum a wólka była do niej później przyłączona a po drugie, centrum miasta nie jest na wólce.
Swoją drogą, „oburzenie” wólki można porównać do oburzenia miasta.

Wólkarzyki zagotowali się
Wólkarzyki zagotowali się
1 miesiąc temu

To było kwestią czasu. Ludzie z Wólki nie dopilnowali kiedy ruszał program modernizacji peronów. Początkowo na Wólce też miał być wydłużony peron. Ostatecznie zrezygnowano, gdzieś o tym już napisano. Niestety brak zainteresowania lokalnego społeczeństwa sprawił że jest teraz musztarda po obiedzie. Wasze prośby o zmianę decyzji może spowodować, że pospieszne w Mławie na żadnej stacji nie będą się zatrzymywać, tak nas kolej pogodzi.
Póki co napiszę skargę do Urzędu Transportu Kolejowego żeby zlikwidowano zatrzymanie pociągów na Wólce bo nie mieszczą się w peronie a ludzie wysiadają skacząc na tory co zagraża uszkodzeniem ciała i zdrowia oraz wystąpieniem o odszkodowanie od przewoźnika – PKP Intercity. Będziecie dojeżdżać do Działdowa żeby wsiąść do pociągu IC jadącego do Gdańska.

Przyszły nowy burmistrz
Przyszły nowy burmistrz
1 miesiąc temu

Przestań bredzić, że może tak być , że w ogóle nie będą się pośpieszne zatrzymywać.
Z pozostałymi sprawami się z Tobą…….zgadzam o dziwo !!!!

Mieszkaniec OKM
Mieszkaniec OKM
1 miesiąc temu

To duża dogodność. Zatrudnię się do pracy w Warszawie. To tylko godzina jazdy a bilet miesięczny na Intercity jest tańszy niż na ludowe Koleje Mazowieckie.

PKP
PKP
1 miesiąc temu

Zbierajcie podpisy o pozostawienie dworca w dotychczasowej lokalizacji. Na Wólce parking pod nosem, blisko tunel dostępny dla mieszkańców, poczekalnia. Stacja Mława: parking, poczekalnia daleko brak dojścia na perony – no tak wiadukt, windy ciągle zawieszające się, brak elektronicznej informacji pasażerów.

Mieszkaniec OKM
Mieszkaniec OKM
1 miesiąc temu
Reply to  PKP

Dworzec pozostanie w dotychczasowej lokalizacji nikt go nie przewiezie na przyczepie 🙂 Najpierw zacznij jeździć pociągiem bo z tego co piszesz wynika, że na Mława Miasto byłeś tylko w centrum handlowym. Na Wólce też zdarzają się awarie wind. Burmistrz zagrodził barierką dojście do peronu z poziomu gruntu. Nowo wybrani zdemontują te barierki. Parkingu trudno nie zauważyć. Aktualnie PKP buduje w Polsce 200 dworców przyperonoeych, będą następne, tylko trzeba mieć argumenty żeby wnioskować o taką poczekalnię dworcową przyperonową. Tym argumentem będa zatrzymujące się pociągi PKP Intercity. PKP chętniej buduje dworce gdzie zatrzymują się pociągi PKP a nie KM. Wyświetlacze też da się względnie szybko załatwić.
Będziemy pisać petycję o utrzymanie zatrzymywań pociągów na Mława Miasto, jest nas więcej. Zagłosujemy ilością zakupionych biletów. Już teraz taniej do Warszawy jechać IC niż KM.

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu

Wiadukt nie jest odsnieżany zimową porą. Powodzenia z korzystania ze śliskich schodów. Brak tablicy informującej o opóżnieniach. Latem jeszcze posiedzisz na peronie a zimą? Czy zdążysz przejść przez wiadukt gdy pociąg nadjedzie? Jak tak wszystko da się załatwić to czemu do tej pory tego nie załatwiono? Dochodzą do tego popsute głośniki z przerywanymi komunikatami. Przyjdż zimą na mława miasto i poczekaj na pociąg. Na Wólce pomimo niesprawnych wind możesz skorzystać ze schodów których śnieg nie przysypie. Chociaż jest darmowy parking. Na Mława miasto zrobią płatny jak przeniosą dworzec bo klienci galerii będą się wkurzać że nie ma gdzie zaparkować

Bobek
Bobek
1 miesiąc temu

Nie zazdroszczę pasażerom oczekiwania podczas deszczu, czy mrozu na spóźniony pociąg. Na wólce przynajmniej było się gdzie schować.

Cierpliwości
Cierpliwości
1 miesiąc temu
Reply to  Bobek

Nie zawsze tak było dworzec był zamknięty szczególnie w godzinach wieczornych. Nie problem pobudować poczekalnię przy peronach. To nastąpi już niedługo. Kawał drogi na tą Wólkę. Taki kawał drogi iść z walizką po ciemku, można w łeb dostać a i portfel stracić.

Xyz
Xyz
1 miesiąc temu
Reply to  Cierpliwości

A od kiedy ktoś tak sobie może pobudować bez pozwolenia ns prywatnym gruncie. No tak ślę binio i jego elektorat uważa że wszystko mogą

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Xyz

Wywłaszczą na podstawie specustawy i po problemie tak jak to robią przy budowie dróg.

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu
Reply to  Cierpliwości

To czemu do tej pory nie ma poczekalni przy peronach? Korzystam z dworca mława miasto 5lat.

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Pawel

bo nikt z władz naczelnych i radnych o to nie wnioskował.
Może to i dobrze bo jeśli by mieli pisać jak ten z „Kolejowej Mławy’ to mogliby więcej wyrządzić szkody niż pożytku. Trzeba mieć trochę pojęcia o kolejnictwie i administracji państwowej a nie tylko pisać i pisać z uporem maniaka i błędami.

Anonim.
Anonim.
1 miesiąc temu
Reply to  Cierpliwości

Jak na razie to nie ma żadnych planów odnośnie nowego dworca na Mława Miasto, a tera to ośmioletnim rozboju i rozkradaniu pisiorów, na pewno wiele inwestycji nawet zaplanowanych i potrzebnych będzie odkładanych w czasie, bo skarbiec państwa pusty i echo w nim ma się bardzo dobrze.

Cierpliwości to z pomysłem zatrzymujących się pociągów dalekobieżnych. Najpierw infrastruktura, a dopiero przeniesienie tego co jest na dworcu na Wólce, żeby nie robić gorszego bałaganu niż jest. Samo wydłużenie peronów to za mało.

Last edited 1 miesiąc temu by Anonim.
Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim.

Najpierw trzeba utwierdzić się w przekonaniu że będzie klientów więcej, a na pewno będzie. PKP potrzebuje dowodów na to żeby zacząć inwestować. To nie tak jak w ostatnich 8 latach, że budowano perony w lesie bo tam miał swoją daczę wyokopartyjny a pociąg pasażerski jeździł 2 razy w tygodniu.

WML
WML
1 miesiąc temu
Reply to  Bobek

Pod wiaduktem na peronie nie pada. Poczekalnia będzie jak będą pociągi pospieszne. Mława mogła nie likwidować poczekalni dworcowej przejmując ją na własność. Wtedy PKP by zbudowało nam nowy dworzec przy nowych peronach.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  WML

Stój sobie z dziećmi pod wiaduktem na peronie w XXI wieku, którzy muszą dojechać do Ciechanowa do lekarza bo w Mławie chirurgi dziecięcej nie ma

Ktoś
Ktoś
1 miesiąc temu
Reply to  Bobek

Na Stacji Mława jest gdzie się schować. Wystarczy przejść przez wiadukt

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

Czy zdążysz przejść gdy nadjedzie pociąg ?

Zdroworozsądkowowiesz się ...
Zdroworozsądkowowiesz się ...
1 miesiąc temu

Po pierwsze to nie taka sobie zachcianka posłanki ale wystąpienia mieszkańców o zatrzymywanie pociągów tam gdzie wiadomo było od dawna, że będą się zatrzymywać ponieważ do tego celu wydłużono peron. Proszę odnaleźć sobie na stronie sejmu interpelację numer 807 i przeczytać to co tam jest napisane.

Po drugie parking jest i to bardzo duży przy Al. Św. Wojciecha, przy centrum handlowym. Dodatkowo parking od strony Łomii, PKP PLK może wybudować i sfinansować jeśli tylko będzie takie życzenie lokalnych władz samorządowych. PKP PLK zwróciło się do Burmistrza a ten wskazał Wólkę zamiast sąsiedztwo peronów Mława Miasto. Jeszcze można to zmienić. Miejsca w okolicy przystanku Mława Miasto jest bardzo dużo. Przy torach tworzy się sortownię odpadów zamiast pomyśleć o parkingach dla samochodów ale też i rowerów. Tylko kto będzie chciał korzystać jeśli do pociągu dla większości Mławy będzie bliżej.

Po trzecie PKP PLK posiada obiektywne profesjonalne wykonane analizy, z których jednoznacznie płynie wniosek, że trzy razy więcej osób będzie mogło korzystać bo będzie bliżej. Nikt bezsensownie nie wydaje kilku milionów na przebudowę peronów. O wiele więcej ludzi będzie mogła dojść na własnych nogach do pociągu pospiesznego niż jadąc na odległą Wólkę. Na razie nie będzie potrzeby uruchamiania autobusów miejskich na dworzec bo MM jest bliżej od centrum i większych skupisk ludzi.

Po piąte absurdalne jest stwierdzenie, że pociągi IC powinny zatrzymywać się na Wólce ponieważ jest obawa marginalizacji dworca i dzielnicy. To lepiej żeby ludzie chodzili pieszo na Wólkę taki kawał drogi, bo autobusy miejskie nikomu nie pasują. To taj jakby dworzec centralny w stolicy przenieść na obrzeża Warszawy w okolicę peryferii Ursynowa bo jest jakiś działacz, który twierdzi że tak będzie dogodnie. Nie tylko większość Mławian zaoszczędzi czas i pieniądze ale też miasto nie będzie musiało kierować autobusów z centrum na stację na Wólce ponosząc koszty.

Po szóste pozostawianie stanu aktualnego groziło likwidacją zatrzymań niektórych „długich” pociągów. Jadąc w pociągu z Warszawy i zbliżając się na Wólkę podróżni słyszą komunikat żeby przenieść się do przodu pociągu bo nie wszystkie wagony mieszczą się w peronach. Nie wszyscy rozumieją j.polski. Jeśli jakiś obcokrajowiec wysiądzie na tory zamiast na peron i np. złamie nogę, wpłynie skarga i Urząd Transportu Kolejowego nakaże przewoźnikowi likwidację pociągów z powodu niebezpieczeństwa. Wówczas tego typu pociąg dalekobieżny TLK lub IC w ogóle nie będzie zatrzymywał się w Mławie, pozostaną tylko pociągi KM zatrzymujące się prawie na każdej stacyjce.

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu

Władze pisowskie wydawały bezsensownie nie tylko po kilka, kilkanaście, ale nawet po i kilkadziesiąt i kilkaset milionów na swoje fanaberie i poronione pomysły

Popatrz tylko na to co było finansowane przez Ziobrę i jego bandę z Funduszu Sprawiedliwości i w jakich kwotach. A teraz Ziobro już zwiał z Polski i udaje chorobę, tylko gdzie ma dowody ne te swoją chorobę. Nie ma nawet zaświadczenia lekarskiego na to że dostał sr.aczki ze strach przed więzieniem za swoje przestępstwa, których jest bardzo świadomy.

Co do długości peronów, to można było wydłużyć na Mława Miasto, tak samo można wydłużyć na Mława Wólka.
Przy dobrym zarządzaniu Mława Wólka może również bardzo szybko zmienić swoje oblicze na lepsze i to bardzo szybko. Tylko potrzebny jest dobry gospodarz, a takiego Mława nie ma tak na stołku w UM jak i na stołku w Starostwie. Czyja to wina? – oczywiście mieszkańców, którzy nie są zainteresowani tym jak jest postrzegana Mława z zewnątrz i tym co się w Mławie dzieje czyli kolesiostwem, nepotyzmem w urzędach i spółkach miejskich. W Mławie naprawdę źle się dzieje.

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  mławianka

W Wólkę PKP nie będzie inwestowało bo jest za daleko od centrum. Dużo większy potencjał rozwojowy ma przystanek Mława Miasto.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

Co za idiotyzm. Ktoś robi sobie wygodę ale nikt nie pomyślał co z pasażerami z małymi dziećmi i bagażem oraz osobami starszymi. Jaką odległość trzeba pokonać od poczekalni dworcowej do peronu. Szczególnie w zimie po oblodzonych schodach. Nie wspomnę o windach które wiecznie się psują i używanie ich wiąże się z ryzykiem kilkugodzinnego oczekiwania na serwis a pociąg dawno już jest na stacji docelowej.
Na Wólce poczekalnia jest prawie na peronie i w razie chłodu czy deszczu można się schronić.
Tu trzeba ryzykować przejście kilu pięter po schodach i oczekiwanie na odkrytym peronie.
Gratuluję. Szczególne podziękowania od pasażerów z małymi dziećmi i osób starszych.

do zacofanego
do zacofanego
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Są windy. Gdybyś jeździł koleją to byś o tym wiedział.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  do zacofanego

Ciagle zepsute

Serwis
Serwis
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Zgłosiłeś to chociaż 1 raz? Kiedy?

Mechanik
Mechanik
1 miesiąc temu
Reply to  Serwis

Jak przyjechały szwedy.

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu
Reply to  do zacofanego

Gdybyś jeździł koleją to idąc do pociągu i śpiesząc się na ważne spotkanie, do lekarza czy też do pracy nigdy nie wsiadłbyś do windy, tylko zap…byś po schodach, bo nigdy nie wiadomo, czy windą dojedziesz na peron. No a nie wszyscy mogą pokonać te schody, bo są osoby niepełnosprawne, bo są matki z dziećmi, bo są ludzie z dużym bagażem albo bo leje deszcz, a ktoś jest ubrany wizytowo, bo pędzi na ważne spotkanie biznesowe…

WML
WML
1 miesiąc temu
Reply to  mławianka

Na ważne spotkanie nie jeżdżę koleją. Są windy. Na Wólce też są windy. A przystanek i infrastrukturę towarzyszącą zbudowano tak jak chciał urząd miasta.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  WML

Pewnie latasz samolotem 😀 – nie wszystkich stać na samolot

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Wszystko się zgadza ale są też i wady. Działanie dworca jest zależne od windy. Trzeba pokonywać schody. Biegać pomiędzy peronem i budynkiem. Logistycznie ten dworzec to obłęd. Taki sam jak w oczach żołnierzy z ruskim armii. Dwa dworce w takiej Pipidówce to absurd. Ten Mława Miasto nie spełnia chyba żadnych standardów i jest zaprojektowany jak oaza na pustyni a ten na Wólce jest znowu oddalony od centrum, a że teraz się już z nóg nie korzysta, bo niewygodnie, to się nie nadaje. Wybudujmy więc trzeci i zamknijmy dwa pozostałe. Trzeci razem z tunelem. Pod tunelem zrobimy dworzec a pod dworcem lodowisko. Całoroczne.

Surrelalizm
Surrelalizm
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Dobre…

Stary Rynek
Stary Rynek
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Burmistrz niech zdemontuje barierki to będzie dostęp do peronu od Al. Św. Wojciecha. Odgrodził nas od kolei, bo on z kolei nie korzysta, jest wożony miejską limuzyną gdzie chce.
Zatrzymywanie pociągów IC na Mława Miasto to duża dogodność. Dostanie się na Wólkę to utrapienie. Co za idiotyzm zatrzymywać pociągi na Wólce skąd daleko wszędzie.

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Anonimowo

Czasy się zmieniają. Kupujemy bilet przez aplikację i przychodzimy odrazy na peron. Tak jest szybciej.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby postawić przy peronie 2 kontener do schronienia na koszt miasta. Jeśli nikt burmistrzowi nie podpowiedział że tworzy fuszerkę to teraz za nią zapłaci podwójnie. Ludzie (radni) zamiast sygnalizować co wyprawia burmistrz w zakresie kolei (dworzec dysfunkcyjny,) klepali się wzajemnie po plecach a społeczeństwo akceptowało ten stan rzeczy przez kilkanaście lat, wybierając go na dożywotnią kadencję.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Alistr

Ooo to to… Ten dworzec na Mława Miasto to nie dworzec zintegrowano lecz dworzec dysfunkcyjny.

Zbulwersowany
Zbulwersowany
1 miesiąc temu

Bardzo zła wiadomość nie tylko dla mieszkańców Wólki, ale również dla mieszkańców nowopowstających osiedli przy lesie i na Studzieńcu. Przeniesienie pociągów Intercity spowoduje oblężenie parkingu przy galerii, co przełoży się albo na ogromne korki na Al. Św. Wojciecha, albo spowoduje, że zarządca tego parkingu wprowadzi opłaty parkingowe. Co więcej, to główny dworzec na Wólce ma odpowiednie zaplecze do obsługi pociągów dalekobieżnych – perony znajdują się tuż przy dworcu, dworzec wyposażony jest w poczekalnię i kasę biletową, a przede wszystkim koło dworca znajduje się duży parking, który dedykowany jest wyłącznie podróżnym, a nie jak w przypadku Mława Miasto przede wszystkim klientom galerii handlowej. Po przeniesieniu pociągów pasażerowie będą musieli kursować non stop po schodach, a wzmożenie ruchu pieszego na wiadukcie spowoduje niebezpieczeństwo na wiadukcie, tak dla pieszych, jak i kierowców. Przeniesienie pociągów z Wólki na Mława Miasto powinno zostać poddane konsultacjom społecznym, a nie wprowadzane poprzez kuluarowe rozmowy władz PKP Intercity z posłanką partii RAZEM.

Stary Rynek
Stary Rynek
1 miesiąc temu
Reply to  Zbulwersowany

Tego typu analiza na pewno była prowadzona przez inwestora przed wydłużeniem peronów na MM. Trzeba było zainteresować się wtedy, Codziennik pisał o tym dlaczego wydłużać będą perony. Musicie się pogodzić z ty, że Wólka to mniejszość mieszkańców. Nie narzucajcie swojego zdania/woli innym.

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Zbulwersowany

Ty dysponujesz lepszymi analizami i prognozami frekwencji niż przewoźnik? Więc się podziel z nami swoją twórczością.

Zbulwersowany
Zbulwersowany
1 miesiąc temu
Reply to  Alistr

Jak widać żadnych analiz PKP Intercity nie przeprowadziła skoro przez wiele lat nie było z ich strony zgody na przeniesienie połączeń. Teraz nadal nie dysponują żadnymi analizami. Będą obserwowali ruch na nowej stacji i na tej podstawie podejmą dalsze decyzje. Nie ocenią jednak komfortu pasażerów oczekujących na pociągi na peronie i konieczności biegania po wiadukcie.

Kolejowa Mława
Kolejowa Mława
1 miesiąc temu

To nie burmistrz wystąpił do PKP Polskie Linie Kolejowe o budowę parkingu.

W 2020 roku, kiedy Prezydent ogłosił ogłosił program ,,200 Prezydenckich Przystanków” w którym znalazła się stacja Mława oraz Mława Miasto.
Później po aktualizacji programu, stacja Mława (Wólka) została wykreślona.
Jednak dzięki interwencji Pana Zgorzeleckiego (jeśli pomyliłem nazwisko to przepraszam) do programu została wpisana lokalizacja dworca na Wólce i modernizacja parkingu będzie z budżetu Państwa.

Dyżurny ruchu
Dyżurny ruchu
1 miesiąc temu

ale przecież na Wólce są za krótkie perony i grozi nam likwidacja niektórych pociągów. Cóż jeśli ktoś kupił lokum pod lasem na Studzieńcu za małą kwotę to nigdzie nie będzie mieć blisko.

Wólka "schodzi na psy'
Wólka "schodzi na psy'
1 miesiąc temu

Cwaniaczku z Kolejowej Mławy może wreszcie określisz się czy jesteś za zatrzymywaniem pociągów pospiesznych przy peronach Mława Miasto zamiast na Wólce czy nie. I nie wymiguje się od odpowiedzi. Napis: nie lub tak.

Sfrustrowany obywatel
Sfrustrowany obywatel
1 miesiąc temu

Kto Ci kazał robić takie rzeczy????? Na jaki wniosek ??? Gdzie tam jest parking ? Jak wyborazacie sobie przenieść tyle osób z Wólki na Mława miasto? Ten kto na codzień korzystać z pociągów nie jest za przeniesieniem miejsca zatrzymania. Zamiast pomóc obywatelom jak zawsze dokładacie problemów. Priorytetem było zrobienie parkingu na Wólce przy dworu i zrobię porządku z przystankiem MKM. Czy na nowy Dworzec zajeżdżają autobusy z wszystkich linii MKM ???? Trzeba naprawdę było wysłuchać podróżnych

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

100% racji, ale nie przebijesz tego żelbetonu niczym, tu i młot udarowy nie pomoże.
Zacznijmy od tego, że ten bałagan z przystankiem Mława Miasto spowodował nie kto inny jak burmistrz Sławomir ze swoim dworcem zintegrowanym, bo przecież dla dobra deweloperów trzeba było zniszczyć dworzec PKP i wybudować aleję św. Wojciecha (Dewelopera). Gdyby nie to PKP postawiłoby nowy dworzec i zapewniłoby parking. No i byłoby miło i nowocześnie, a tak Kowalewski swoimi działaniami wprowadził wielki burdel. Kladki, ani przejścia podziemnego na Kościuszki nadal nie ma. Ludzie gromadami przechodzą przez tory i nikogo to nie interesuje. Władze miejskie i powiatowe mają to w dooopie. Czekają na wypadki.
Mamy na stanowisku burmistrza Midasa, tyle że nasz mławski Midas czego się nie dotknie, to zamienia wszystko w g….

Zdroworozsądkowowiesz się ...
Zdroworozsądkowowiesz się ...
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Dlatego w obecnym stanie rzeczy jedynym ratunkiem dla Mławy jest IC i TLK na Mława Miasto. Jeśli będą się zatrzymywać nowe władze wystąpią o budowę na koszt PKP poczekalni przy peronach i jeszcze jednego parkingu.
Ale przewoźnik też wie gdzie będzie więcej pieniędzy z biletów. Więcej podróżnych to szansa na większą frekwencję i podzielenie się z Działdowem pociągami Pendolino. Na razie z Wólki jeździ za mało ludzi i dlatego pociąg Pendolino jadący przez Mławę zatrzymuje się m.in. we Włoszczowej ale nie w Mł. bo tam bardzo zwiększyła się frekwencja w ostatnich latach. Być może tak też się stanie z przystankiem Mława Miasto. Wiesz mi, że przewoźnik profesjonalne liczy pieniądze i wie gdzie więcej zarobi zatrzymując pociąg. To nie są jakieś fanaberie jakiegoś kolejarza który kupił sobie mieszkanie na OKM i chce mieć bliżej. To jest cały proces decyzyjny poparty analizą opłacalności a nie koncert życzeń.
Wiadomo każdy ciągnie w swoją stronę. Punkt widzenia zależy od jego domu umiejscowienia.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Ja akurat mieszkam na OKM i nie masz racji,
Dla mnie łatwiej jest dotrzeć do pociągu na Wólkę niż na Mława Miasto. Nie ma tylu schodów, windy działają i nie mam obaw, że winda utknie i przez to gdzieś nie zdążę, nie muszę moknąć w czasie deszczu, nie muszę marznąć w zimę gdy pociąg ma opóźnienie. Jak gdzieś jadę z Mława Miasto nigdy nie korzystam z windy bo się boję, że winda utknie i nie zdążę na pociąg, a więc muszę znacznie wcześniej wyjść z domu żeby żeby wdrapać się po schodach i z nich zejść na peron, co dla mnie nie jest wcale taką prostą sprawą. Najgorzej jest zimą kiedy owe schody są na dodatek śliskie, bo jest na nich lód. Nie potrafię się teleportować od poczekalni bezpośrednio na peron – niestety. Jak są opady deszczu też jest problem, bo zanim dotrę na peron to zmoknę jak diabli i nie jest to przyjemne – zapewniam cię.

Najpierw odpowiednia infrastruktura, a potem dopiero przenoszenie dworca głównego z Wólki na Mławę Miasto.

Last edited 1 miesiąc temu by Kuba
z OKM
z OKM
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Bzdury piszesz. Jak osoba mieszkająca obok stacji MM może twierdzić że lepiej dla niej wsiadać do tego samego pociągu 2 kilometry dalej. Nie wiem co zażywasz ale bierz pół.

Pawel
Pawel
1 miesiąc temu
Reply to  z OKM

Zrobiłbym tak samo. Sytuacje w których stoisz na peronie i słuchasz komunikatu że pociąg jest opózniony o 10min i opóznienie może ulec zmianie. Za 10 min słyszysz to samo. Za kolejne 10min to samo. I nie wiesz czy czekać czy iść do domu. W końcu dokładają tyle tych 10min że przyjeżdża kolejny pociąg z rozkładu. Na Wólce masz wyświetlacz i możesz takie sytuacje przeczekać w ciepłej poczekalni niż na deszczu lub w ujemnych temperaturach.

Okaemowiec
Okaemowiec
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Jesteś z Wólki a nie z OKM. Bronicie tych pociągów bo to dla was ostatnia ostoja cywilizacji na tym zadupiu.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Okaemowiec

Hahaha – dobre.
Ty wiesz lepiej gdzie ja mieszkam?
Nigdy nie mieszkałem na Wólce i nie mam tam rodziny.
Dla twojej wiadomości mieszkałem na Płockiej, teraz na OKM i do MKMki ma koło 5 minut, a ze względu na stan zdrowia wolę zejść kilka schodków na peron, czy też wejść niż wdrapywać się na schody na ten wiadukt. Z wind nie korzystam, bo nie uśmiecha mi się bezczynne siedzenie w klatce i kilkugodzinne czekanie na fachowców w razie jej unieruchomienia. Z poczekalni na Wólce jest znacznie bliżej na perony niż na Mława Miasto. Gdy pada nie zdążę zmoknąć idąc na peron z poczekalni, w razie śniegu i mrozu schody nigdy nie są oblodzone. Nie ma co porównywać infrastruktury na dworcu na Wólce z tą na Mława Miasto. Parking pod samym dworcem, a jeszcze jak go zmodernizują to będzie super.
To że Wólka jest bardzo zaniedbaną dzielnicą, to widać od dziesięcioleci, no ale czego się spodziewać po gospodarzu miasta, który pochodzi z Warszawskiej. Wiadomo nie od dziś, że ludzie z tych dwóch dzielnic niecierpieli się.

Nie mogę patrzeć na otaczający syf na Wólce
Nie mogę patrzeć na otaczający syf na Wólce
1 miesiąc temu

Ja codziennie korzystam z pociągów pospiesznych IC i TLK i jestem za tą zmianą aby tego typu pociągi zatrzymywały się przy peronach przystanku Mława Miasto.
Poza tym ta część Mławy jest bardziej reprezentatywna i wyzwala w przejeżdżających pociągiem przez Mławę pozytywne wrażenie. Przez okno pociągu na Wólce widać bałagan przestrzenny a ten niby ryneczek z niby bazarkiem to obraz nędzy i rozpaczy, tak to widzą podróżni nie wysiadający z pociągu.

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu

A czyja to wina, że Wólka jest tak zaniedbaną dzielnicą Mławy?wina oczywiście władz miasta i władz powiatu.

WML
WML
1 miesiąc temu
Reply to  mławianka

A kto go wybrał?

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu
Reply to  WML

Na 1000% to nie ja.
Nigdy nie głosowałam na Sławomira bo z jego twarzy bije po oczach fałsz, jego oczy mówią prawdę o nim, jego uśmiech to potwierdza.
Jest kłamcą i takim małym chłopcem z piaskownicy z ciągłym fochem. Jest doskonałym przykładem tego, że niektórzy mężczyźni nigdy nie dorastają, zawsze pozostają rozkapryszonymi d,iećmi.

Okaemowiec
Okaemowiec
1 miesiąc temu
Reply to  mławianka

ale większość…

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Okaemowiec

Większość to nie poszła na wybory.

Radosna wiadomość
Radosna wiadomość
1 miesiąc temu

Bardzo dobra wiadomość. Wreszcie skończy się bieganie z wywalonym jęzorem na daleką Wólkę..
Przypominam, że cena biletu miesięcznego na dojazd do/z Warszawy na pociągi IC i TLK jest niższa niż na wlekące się pociągi KM.

Wml
Wml
1 miesiąc temu

Tak jest w końcu będzie wszystko na miejscu blisko centrum a nie cały czas trzeba dojeżdżać. Niestety jak ktoś się wyprowadził na obrzeża to niech teraz nie zarzeka tylko liczy się z dojazdem.
Przeniesienie zatrzymania pociągów jest najlepsza decyzją.

Mławianka
Mławianka
1 miesiąc temu

Nie jest to dobry pomysł, dworzec na Wólce przystosowany jest do pociągów dalekobieżnych, natomiast ten przystanek nie, windy często zepsute, zadaszenia nie ma a co z pasażerami jak pociąg się spóżni, gdzie mają się skryć. Jest to przystanek dla osób dojeżdżających do pracy. Jestem za tym aby przystanek na Wólce został, może zapytać społeczność mławską a nie na siłę ją uszczęśliwiać bo ktoś chce się wykazać.

Alistr
Alistr
1 miesiąc temu
Reply to  Mławianka

Oto chodzi że stacja na Wólce nie jest przystosowana do pociągów dalekobieżnych bo perony są za krótkie. Ile razy o tym trzeba pisać i mówić żeby ludzie to zrozumieli dlaczego m.in. jest tą zmianą.

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Alistr

Ty jesteś za krótki. 😀

Xyz
Xyz
1 miesiąc temu

Niech ten człowiek wreszcie odejdzie i przestanie niszczyć Mławę. Wszystko za co się weźmie to kończy się klęska dla tego miasta. Po tych 16 latach jego rządów Wszystko co było wizytówką i tworzyło historię tego miasta uległo zdewastowaniu

Zombi
Zombi
1 miesiąc temu
Reply to  Xyz

Czysta prawda!!!!!!

94
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x