Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

DRAGON-24 – rozpoczęły się największe manewry wojskowe w Polsce


Blisko 20 tyś. żołnierzy, 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, ok. 15 tyś. żołnierzy Sił Zbrojnych RP – w Polsce rozpoczęły się największe tegoroczne manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24. Hasło ćwiczenia brzmi: „We do not have time to waste time” (Nie mamy czasu, żeby tracić czas).


Cykliczne ćwiczenie DRAGON (organizowane co 2 lata), to element manewrów NATO pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24. Tegoroczna edycja – DRAGON-24 – to największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe prowadzone na terenie Polski – bierze w nim udział blisko 20 tyś. żołnierzy, 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, ok. 15 tyś. żołnierzy Sił Zbrojnych RP – w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Dragonie dominującą rolę odgrywają Wojska Lądowe, które będą wspierane przez Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań przez Siły Zbrojne w czasie kryzysu, wsparcie w tych działaniach administracji i elementów układu pozamilitarnego (narastanie kryzysu, działania prowokacyjne ze strony przeciwnika) oraz prowadzenie operacji obronnej (po agresji zbrojnej na terytorium RP). Należy podkreślić, że wszystkie manewry prowadzone w ramach Dragon-24 mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu. Ich celem jest uzyskanie efektu odstraszania poprzez demonstracje siły, ilości, przygotowania oraz przećwiczenia interoperacyjności z siłami NATO i państwami sojuszniczymi. Oprócz ćwiczeń typowo militarnych przeprowadzone zostaną także epizody w cyberprzestrzeni.

Głównymi zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej w ćwiczeniu Dragon będzie zapewnienie swobody manewrów wojskom operacyjnym, wsparcie działań: taktycznych, regulacji ruchu realizowanych przez Policję i Żandarmerię Wojskową, ochrona i obrona obiektów – w tym infrastruktury krytycznej, a także obrona wyznaczonych obszarów w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, w których stale szkolą się Terytorialsi.

Ćwiczenie prowadzi Dowódca Generalny Sił Zbrojnych, a hasłem tegorocznego DRAGONA-24 jest: „We do not have time to waste time” (Nie mamy czasu, żeby tracić czas).

Kluczowym przedsięwzięciem podczas ćwiczenia będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach oraz w terenie przygodnym, dlatego w najbliższych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych niemal w większości województw.  

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x