Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Konsumpcjonizm- wyzwanie dzisiejszych czasów


W dzisiejszym świecie konsumpcjonizm jest powszechnie obecny. Zachęcani przez reklamy, media społecznościowe i otaczającą nas kulturę konsumpcji, często znajdujemy się w pułapce nieustannego pragnienia posiadania coraz więcej. Jednak nadmierny konsumpcjonizm może mieć negatywne skutki dla nas samych i dla naszego środowiska. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska wynika, że w Polsce około trzy miliony ton wyrzucanej żywności generują konsumenci w swoich gospodarstwach domowych! Jako zespół,,Jedz poprawnie i myśl globalnie” w ramach projektu ,,Zwolnieni z Teorii” przyjrzymy się temu zjawisku bliżej i podpowiemy jak sobie z nim radzić.


Jedynym ze sposobów żeby zapobiec marnowaniu żywności jest podjęcie tak zwanej  diety planetarnej, czyli dietę przyjazną dla planety. Opiera się na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego np. warzyw, owoców, produktów ziarnistych. W mniejszych ilościach zaleca się jeść nabiał, drób czy ryby. Do zasad tej diety należy między innymi spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych. Celem diety planetarnej jest zmniejszenie wpływu przemysłu spożywczego i rolnego na ocieplenie klimatu. Na naszym profilu na Instagramie ,,jedz_poprawnie’’ przedstawialiśmy kilka smacznych przepisów na posiłki zgodne z zasadami diety planetarnej.    

W zwalczaniu konsumpcjonizmu nie możemy zapomnieć o robieniu planowanych zakupów. Często zdarza nam się że kupujemy produkty, których nie potrzebujemy, a przez kolejne tygodnie stoją nieruszone w naszej lodówce. Należy również pamiętać o tym żeby nie robić zakupów ,,na głodnego’’, gdyż nierzadko w przypływie chwilowego głodu mamy ochotę na zupełnie niepotrzebne nam rzeczy. Kupując artykuły spożywcze w nieprzemyślany sposób, doprowadzamy do zwiększenia skali marnotrawstwa żywności. Chcąc zmieniać naszą planetę na lepsze, musimy zachować pewnego rodzaju konsekwencje działań. Zaczynając od własnych, przemyślanych decyzji w sprawie zakupu jedzenia, przyczyniamy się do zmian w dobrym dla Ziemi kierunku.

Istotną rolę odgrywa nasza wyobraźnia. Niejednokrotnie po posiłku zostaje nam wiele resztek jedzenia, a wtedy ona może się nam przydać w celu przygotowania kolejnego posiłku ze wspomnianych resztek. Również w internecie jesteśmy w stanie znaleźć setki przepisów, które mogą nas zainspirować do twórczej pracy w kuchni. Takie działania skutecznie zniwelują problem nadmiernego marnowania żywności. Dzięki czemu każdy przyczynić się może do zwalczania tego zjawiska.

autor: Zespół „Jedz poprawnie i myśl globalnie” ZS nr 4

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mława
Mława
1 miesiąc temu

Nie długo robaczki.

Mława
Mława
1 miesiąc temu

Wybierać tusków, kamyszów i holownie toż to wstyd dla Polski!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x