Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mobilność i ruch – nowy program strzelań z broni strzeleckiej


W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy etap kursu dla kandydatów na instruktorów w ramach nowego Programu Strzelań z Broni Strzeleckiej wdrożonego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Uczestniczyli w nim Terytorialsi służący w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach oraz w Zegrzu Południowym.


W dniach 12 -16 lutego br. w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbywał się pierwszy etap kursu z podstawowego posługiwania się bronią w ramach nowego Programu Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS) wdrożonego w Wojskach Obrony Terytorialnej. W 5 – dniowym szkoleniu uczestniczyło 13 kandydatów na instruktorów strzelania – na co dzień służących w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Szkolenie odbywało się w rejonie 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego oraz na strzelnicy Bellona Marynino. Żołnierze pod okiem wykwalifikowanych instruktorów 5MBOT z Siedlec i Zegrza Płd. doskonalili umiejętności z obsługi karabinka MSBS GROT oraz pistoletu VIS-100.

Celem kursu było usystematyzowanie dotychczas nabytej wiedzy i doświadczenia z zakresu posługiwania się bronią, ale przede wszystkim zapoznanie z zasadami obowiązującymi w nowym PSBS. Zajęcia praktyczne na strzelnicy poprzedzono modułem teoretycznym – podczas którego omówiono zagadnienia m.in. z budowy broni, teorii strzału, zasad bezpieczeństwa czy też umiejętności konfiguracji i dopasowania oporządzenia. Z kolei podczas zajęć praktycznych Terytorialsi doskonalili prowadzenie celnego ognia, przyjmowanie prawidłowych postaw strzeleckich, usuwanie dysfunkcji broni oraz czynności manualne podczas ładowania, rozładowywania, wprowadzania broni do walki i strzelania w reżimie czasowym.

Po pozytywnym zaliczeniu I oraz II etapu kursu, żołnierze uzyskają tytuł instruktora strzelania, a tym samym będą mogli wykorzystywać nabytą wiedzę oraz umiejętności podczas szkoleń w swoich macierzystych pododdziałach Brygady.  

Mobilność i ruch – taki jest nowy PSBS

Armia ujednolica zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Program Strzelań z Broni Strzeleckiej, opracowany przez żołnierzy Wojsk Specjalnych – jest już wprowadzony do Sił Zbrojnych RP, w tym do Wojsk Obrony Terytorialnej. Poprzedni system szkolenia przewidywał strzelanie głównie na dalszych odległościach i zazwyczaj z postawy leżącej.

Nowy program nastawiony jest na realizm szkolenia – mobilność i ruch. Żołnierz rozpoczynający szkolenie jest uczony prowadzenia ognia zaczynając od postawy stojącej, przez klęczącą z zejściem do leżącej. Ponadto w nowym systemie bardzo duży nacisk kładziony jest na pracę manualną na broni. W przygotowywaniu nowego systemu uwzględniono doświadczenia ostatnich konfliktów zbrojnych.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ROZWODNIK
ROZWODNIK
1 miesiąc temu

PRZEZ TEN WOT MAM ROZWOD GRANICA ZBLIŻA NIESTETY .

rambo
rambo
1 miesiąc temu

micha kulki harcerstwo

rambo
rambo
1 miesiąc temu

smiechu warte

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Samochwałki kasodojców nie kończącą się historia.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x