Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak mądrze dokarmiać ptaki?


Śnieżna zima to już czas żeby zadbać o skrzydlatych przyjaciół lasów i ogrodów.  Nadleśnictwo Dwukoły przypomina i radzi jak robić to mądrze.


Jak się okazuje, najlepsze do dokarmiania ptaków są wszelkiego rodzaju nasiona i ziarna np. słonecznika, kukurydzy, prosa, pszenicy, owsa oraz orzechy, suszone lub świeże owoce, wykładane regularnie do karmników. Co jednak ważne, karmniki należy systematycznie czyścić usuwając z niego niezjedzone resztki pokarmu.

Popularnym przysmakiem ptaków są tzw. „pyzy” (czyli mieszanki tłuszczowo-nasienno-zbożowe w formie kul lub dzwonków, które można kupić w większości sklepów zoologicznych). Mieszanki te bez problemu można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy kostka smalcu oraz garść nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łączymy z resztą składników. Gdy smalec ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu.

Decydując się na dokarmianie ptaków, musimy mieć świadomość, że są to dzikie stworzenia, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu i naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne. Dlatego okres dokarmiania powinien mieć miejsce tylko w czasie, kiedy ptaki same nie mogą znaleźć sobie pożywienia w lasach czy ogrodach.

NIE WOLNO dokarmiać ptaków pieczywem, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do trawienia dużych ilości soli, cukrów, spulchniaczy, drożdży itd.

– Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy wykładać w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Warto pamiętać również o innych sposobach na zadbanie o bazę pokarmową ptaków – sadzenie gatunków biocenotycznych tj. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina zabezpieczają ptasią stołówkę o smakowite źródło naturalnego pożywienia – podaje nadleśnictwo.

Leśnicy zakładając nowe uprawy leśne pamiętają o konieczności zakładania stref z owocodajnymi krzewami i drzewami, które stanowią bardzo bogate źródło pokarmu, są również miejscem schronienia i rozrodu dla wszystkich żyjących w lesie zwierząt.

Na terenie Leśnictwa Białuty w roku bieżącym przy kancelarii leśnictwa zamontowano zadaszony karmnik dla ptaków, stojak na kule tłuszczowe oraz tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczej, mające na celu propagowanie prawidłowego sposobu na dokarmianie ptaków oraz wywieszaniu budek lęgowych.

Zdjęcia wykonane przez Leśniczego Leśnictwa Białuty Mirosława Szechalewicza.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
yyy
yyy
8 miesięcy temu

Skoro ktoś napisał o ptakach to może ktoś by pomyślał. O rozwiązaniu problemu z gołebiami i wronami. Zanieczyszczone idchodami okna w blokach. Zanieczyszczone odchodami chodniniki wokół parku . Co powoduje niewyobrażalny smród. I to nie jest czepianie się tylko to jest niebezpieczne dla zdrowia. Czym zajmujo się władze miasta.

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  yyy

Masz rację.
Dzikie gołębie to już plaga w Mławie.
Rozmnażają się te latające szczury jak króliki, a miasto nic w tym zakresie nie robi.
Nie tylko wokół parku chodniki są ob.srane. wszystkie chodniki nad którymi wiszą jakiekolwiek przewody. Siedzą na przewodach, siedzą na lampach ulicznych i oczywiście s.rają.

Nikt nie myśli że te sra.juchy roznoszą różnego rodzaju zarazki, a także pluskwy. Jeśli ktoś nie wierzy, że roznoszą pluskwy, to niech poszuka info w internecie.

Gołębie to jeden z poważnych problemów, bo ilość ich w zastraszającym tempie rośnie.

Bachus Ludyczny
Bachus Ludyczny
8 miesięcy temu

Warto zwrócić na przykład TĘPEJ GŁUPOTY: wystawianie zawiniętego w FOLIĘ pieczywa, które ptaki wraz z plastkiem jedzą. Kupujmy tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść, ale nie szkodźmy zwierzętom. Nie bądźmy bezmyślni.

Gosia
Gosia
8 miesięcy temu

Bardzo pożyteczny artykuł. Jednak należy również wspomnieć o tym, że jeżeli już decydujemy się karmić ptaki to powinniśmy jak napisano w artykule dokarmiać je w tym samym miejscu i co najważniejsze systematycznie, każdego dnia, dopóki trwa zima.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x