Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ponad 140 ochotników rozpoczęło szkolenie  w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej


W piątek (17.11) rozpoczęły się w kraju największe w tym roku powołania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło ponad 140 nowych ochotników, którzy przejdą szkolenie podstawowe i wyrównawcze.


Wśród ponad 140 ochotników, którzy w piątkowy poranek przekroczyli bramę ciechanowskich koszar, blisko 90-ciu z nich to osoby bez przeszkolenia wojskowego. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych niezbędnych do przetrwania na współczesnym polu walki. Ochotnicy nauczą się, m.in. strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz ratownictwa medycznego. Z kolei ponad 50-ciu nowych ochotników, to rezerwiści – szeregowi, podoficerowie, którzy wrócili do szyku Wojska Polskiego często po długoletniej przerwie. Oni przejdą 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze.  

Rekruci do służby w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pochodzą z całego północnego Mazowsza. Wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne wykształcenie i pasje. Tym razem w szeregach 5MBOT znalazł się m.in. reprezentant Polski w żeglarstwie, mistrzyni Europy juniorów w karate kyokushin, grafik komputerowy, product manager, dziennikarz, mechanik lotniczy, logistyk i stolarz.

Do 2 grudnia – dnia, w którym złożą uroczystą przysięgę – będą szkolić się pod okiem doświadczonych instruktorów z kompanii szkolnej, która znajduje się w Ciechanowie. Po przysiędze nowi żołnierze-ochotnicy rozpoczną służbę na wyznaczonych stanowiskach w pododdziałach Brygady w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Ostatnie powołanie do 5 MBOT zaplanowane jest na 15 grudnia – jego zasadnicza część odbędzie się w ramach projektu „Ferie z WOT”  podczas zimowych ferii w województwie Mazowieckim.

JUŻ TERAZ TRWA NABÓR NA KOLEJNE SZKOLENIA!

Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy chcieliby spróbować swoich sił w wojsku mogą skorzystać z pomocy mobilnych rekruterów 5 MBOT (kontakty dostępne są na stronie:https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złożyć wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

źródło i fot. 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łoś
Łoś
10 dni temu

16 dyniowe szkolenie…… No to się ubawilem po pachy.

Anonim
Anonim
12 dni temu

Kasa nie śmierdzi. Następni amatorzy darmowej kasy za nic nie robienie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x