Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rezerwat „Gołuska Kępa”. Bywał tu Sienkiewicz


Kolejna publikacja Nadleśnictwa Dwukoły zawierająca przyrodnicze ciekawostki to wpis o leżącym na jego terenie jednym z rezerwatów przyrody. Chodzi tu o rezerwat „Gołuska Kępa” o pow. 9,89 ha, położony w gminie Bieżuń w leśnictwie Krzeczanowo. Jak podają leśnicy, Henryk Sienkiewicz przebywając w gołuszyńskim dworku u dziedziców Przybojewskich, zbierał materiały do swojej powieści „Krzyżacy”.


„Głównym przedmiotem ochrony we wspomnianym rezerwacie jest wielogatunkowy las, na siedliskach łęgowych oraz grądowych w dolinie rzeki Wkry. Nieopodal wsi Gołuszyn położone jest malownicze miejsce – „Gołuska Wyspa”, nazywana też „Kępą Juranda”.  W sąsiedztwie rezerwatu znajdują się cenne ekosystemy hydrogeniczne w postaci olsów, które należą do jednych z najszybciej ginących na skutek działalności człowieka ekosystemów w Europie.

Znajdują się tutaj dogodne do bytowania warunki dla gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową, w tym m.in.: bielik (strefa ochrony ostoi), żuraw, dzięcioł czarny, dzięcioł średni, dzięciołek, pełzacz leśny oraz bocian czarny i orlik krzykliwy. To również ostoja ssaków leśnych takich jak łoś, dzik, sarna, borsuk, kuna domowa, łasica, ryjówka aksamitna i inne.  To także terytorium wilków, których liczne tropy widywane są na piaskach wydm (otaczających olsy od północy) oraz w leśnym runie” – piszą w swojej publikacji.

Warto więc może podczas krajoznawczych wędrówek zobaczyć i tę ostoję przyrody.

 

red.

fot. leśniczy Andrzej Kopczyński

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x