Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Marsz Obrońcom Mławy wraz z widowiskiem historycznym [FOTO,FILM]


Nieco odmienną niż co roku formułę przyjął organizowany z powodzeniem od wielu już lat Marsz dedykowany Obrońcom Mławy. W tym roku organizator –  Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe, połączyło go z epizodami widowiska historycznego z okresu odzyskiwania niepodległości oraz walk wrześniowych 1939 roku.


W pierwszej części marszu fragmentem przygranicznego przed laty pasa terenu w okolicy Zimnochy nie zabrakło opowieści o historii tego miejsca i różnych ciekawostek. Był to też czas, na wspólny śpiew patriotycznych i wojskowych, znanych każdemu pieśni. Zwieńczeniem tej części Marszu była scenka z rozbrajania niemieckich żołnierzy  w 1918 roku w wykonaniu – tym razem uzbrojonych rekonstruktorów z grupy „Cywile Mława”.

Potem uczestnicy Marszu, za sprawą Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy „przenieśli” się do września 1939 roku na linię walk obronnych pod Mławą. Widowiskowe efekty pirotechniczne, wóz pancerny, ostrzał z broni maszynowej i ręcznej oraz skutecznie odparte niemieckie natarcie – to wszystko zobaczyliśmy w widowisku, które było hołdem dla tych wszystkich, którzy pod Mławą w roku 1939 walczyli.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x