Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tym razem oszust posłużył się innym sposobem


fot.ilustracyjne


Mieszkanka Mławy straciła kilka tysięcy zł., po tym jak przesłała swojej znajomej na portalu społecznościowym, przelew elektroniczny za zakupione kuchenne urządzenie wielofunkcyjne. Była przekonana, że oferta sprzedaży jest bezpieczna, bo wystawiona przez koleżankę. Tymczasem prywatne konto na portalu przejął haker.

Włamania na konta portali społecznościowych to powszechnie znana praktyka hakerów. Przejęte konto wykorzystują najczęściej po to, by rozsyłać za pomocą komunikatora prośby o pożyczkę poprzez natychmiastowy przelew elektroniczny. Tym razem oszust posłużył się innym sposobem. Przejął konto na profilu społecznościowym i stworzył fikcyjne ogłoszenie sprzedaży kuchennego urządzenia wielofunkcyjnego, wykorzystując duże zainteresowanie tego rodzaju ofertami. Ogłoszenie zauważyła mieszkanka Mławy, która miała wśród znajomych właścicielkę zhakowanego konta. Rozmawiając za pomocą komunikatora, ustaliła warunki kupna. Zgodziła się na wysłanie ponad 3️ tysięcy złotych za pomocą przelewu elektronicznego. Dopiero po pewnym czasie zadzwoniła do znajomej z portalu społecznościowego i dowiedziała się, że konto koleżanki zostało zhakowane a pieniądze trafiły do przestępcy. Trwają czynności policji.

Policja radzi – zanim dokonasz zakupu jakiegokolwiek przedmiotu przez Internet, sprawdź wiarygodność sprzedawcy – ta prosta zasada dotyczy także ofert wystawianych za pomocą portali społecznościowych. Jeśli „znajomy”  żąda natychmiastowego przelewu na konto, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie.  Zachowaj ostrożność i nie udostępniaj kodów szybkich płatności elektronicznych.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
WWL
WWL
21 dni temu

Anonymous 🙂

ksDWi
ksDWi
23 dni temu

Może nazwiska międzynarodowe szantażują pracowników firm, którzy blokują dostęp do Internetu, włamują się na konta, nieuprawnionym podają hasła do kont… Moim zdaniem zabezpieczenia aplikacji do kont bankowych pobranych ze sklepu Google Play są bezpieczne (są wyjątki).

Irek
Irek
23 dni temu
Reply to  ksDWi

Dobrze, że jesteś takim optymistą jeśli chodzi o bezpieczeństwo aplikacji, bo generalnie to takie nie jest 😉

miki
miki
24 dni temu

policja jak zwykle umorzy sprawę, bo przepisy są delikatnie mówiąc – do du py!!!! a rządzący mają w du pie zmienić przepisy, aby chronić swoich obywateli. i takich przypadków będzie coraz więcej, bo nikomu nie zależy na zmianie prawa, a kary za takie przestępstwa są śmieszne

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x