Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Monodram o Janie Karskim w kinowej sali


Zupa rybna w Odessie to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Jana Karskiego – słynnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego – autorstwa Sebastiana Rysia. 30 października ten spektakl można było obejrzeć w sali kina. W dniu następnym obejrzeć go mogła młodzież szkolna.


Zupa rybna w Odessie to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Twórcy monodramu:

Julia Mark (Pawłowska) – reżyserka, absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zwyciężczyni Konkursu Reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentem Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała Miłością Fedry Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Zrealizowała między innymi Alicję w Krainie czarów w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej i Bliżej Patrica Marbera w Teatrze w Opolu, Piotrusia Pana w opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jej spektakl – Książę Niezłomny wg Mateusza Pakuły – zebrał wiele pozytywnych recenzji i był wystawiony na festiwalu teatralnym R@port w Gdyni. W Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zrealizowała z dużym powodzeniem sztukę Szymona Bogacza, Trzech mężczyzn w różnym wieku. Nagrodzona statuetką Don Kichota za radiowy debiut reżyserski.

Szymon Bogacz – urodzony w 1976 we Wrocławiu, po studiach muzycznych i architektonicznych zdobywał doświadczenie pisarskie, uczestnicząc w konkursach literackich i dramaturgicznych. Pisze opowiadania, które publikuje w Internecie (www.opowiadania.pl)      i miesięcznikach literackich. Zdobył trzecie miejsce z konkursie na sztukę współczesną Teatru Starego w Krakowie i miesięcznika „Dialog” w 2006 r. Sztuka Trójkąt została wyróżniona w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu. W Imię Ojca i Syna wyróżniona w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Dramat Trzech mężczyzn w różnym wieku został został wyróżniony w konkursie dramaturgicznym III Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi.

Za sztukę Zupa rybna w Odessie Szymon Bogacz został nagrodzony mianem Najlepszego Dramaturga 2014 roku.

Sebastian Ryś – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2009). Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt. Blizny wolności, w którym wciela się w postać Jana Karskiego. Współtwórca Plam w Pamięci – produkcji Teatru Polskiego Radia. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego Witkacy jest do X-tej z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Staromiejskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym zadebiutował rolą S. B. w spektaklu Szymona Bogacza „Trzech mężczyzn w różnym wieku” w reżyserii Julii Pawłowskiej – Mark. W swojej krótkiej karierze zagrał tytułową postać w „Hamlecie” W. Szekspira, Albina w Ślubach Panieńskich A. Fredry czy Macaka w sztuce Ivo Bresana pt: Hamlet we wsi Głucha Dolna. Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe.

Wykonawca monodramu Zupa Rybna w Odessie.

Piotr Świtalski – aktor, mim, animator kultury, twórca spektakli dla dzieci. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie sceniczne. Swoje umiejętności kształcił pod okiem Elżbiety Piaseckiej, Tadeusza Winnickiego, Stefana Niedziałkowskiego. Wielokrotny uczestnik warsztatów Henryka Tomaszewskiego – legendy pantomimy. Współpracował między innymi z aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy Teatru Płockiego. Występuje w spektaklach  w Katarze i Omanie.

źródło IPN/MDK

fot. MDK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim.
Anonim.
22 dni temu

Codziennik w końcu przetrawił monodram – super!
9 dni po spektaklu artykuł o nim – lepiej późno niż wcale.

dwaplusdwa
dwaplusdwa
22 dni temu
Reply to  Anonim.

Anonimku ze złośliwością u ciebie nieźle, gorzej z matematyką. Wyliczyłeś że 6 listopada to 9 dni po spektaklu? No nic tylko pogratulować

Anonim.
Anonim.
22 dni temu
Reply to  dwaplusdwa

Przepraszam, nie spojrzałam do kalendarza i wydawało mi się, że dziś jest 8 listopada, a nie szósty. Tydzień po przedstawieniu to i tak dużo…

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x