Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Co oferuje projekt „Kompetentny rodzic”?


Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie realizuje w  okresie od 01.06.2023r.  do  15.12.2024r.  projekt pod nazwą „Kompetentny rodzic” dofinansowany ze  środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 


Oferta skierowana jest do rodziców, którzy chcą pogłębić swoje relacje z dzieckiem, rozwinąć swoje umiejętności wychowawcze oraz do przyszłych rodziców, którzy chcą przygotować się na świadome rodzicielstwo. Projekt powstał z myślą o rodzinach, i kierowany jest w szczególności do rodzin, w których występują deficyty w zakresie kompetencji wychowawczych lub które borykają się z sytuacjami kryzysowymi, w tym przemocą domową.

W ramach oferty realizowane są warsztaty umiejętności wychowawczych i konsultacje z psychoterapeutą, pikniki profilaktyczne dla rodzin. Zaplanowana jest także konferencja „Wyzwania współczesnego rodzicielstwa – rola więzi w rozwoju dziecka” na którą już dziś serdecznie zapraszamy. Konferencja odbędzie się 17 listopada 2023r. w godz. 12.00 – 14.30  w sali konferencyjnej na piętrze w Miejskim Domu Kultury w Mławie  przy ul. Stary Rynek 13. Wstęp bezpłatny.

Celem wszystkich tych działań jest zwiększenie świadomości społecznej  o czynnikach mających wpływ na kształtowanie się zrównoważonej osobowości i harmonijny rozwój dzieci,  przypomnienie o tym, że  potrzebujemy do wzrastania drugiego bliskiego życzliwego człowieka. Człowiek, który rozwinął bezpieczne przywiązanie dzięki doświadczeniu od swoich rodziców/opiekunów, już od pierwszych chwil życia, bezwarunkowej akceptacji, miłości, szacunku, zaspokajania potrzeb jest dużo lepiej przygotowany do życia w społeczności i budowania pozytywnych relacji. Fundamentem rozwoju prawidłowej, bezpiecznej więzi jest dostrojony do potrzeb dziecka rodzic/opiekun.  Na podstawie rozwijającej się więzi z rodzicem/ opiekunem dziecko między innymi tworzy wyobrażenia o tym, kim jest oraz jak może sobie radzić w trudnych sytuacjach. Ta szczególna relacja z rodzicami  zaspokaja podstawową potrzebę poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Stanowi podstawę do nabywania przez dziecko odwagi do eksplorowania świata, uczenia się rozpoznawania i podążania za swoimi potrzebami, a w sytuacji zagrożenia wracania do rodziców po wsparcie i otuchę. W sytuacji gdy zaburzona jest relacja przywiązania we wczesnym dzieciństwie dochodzi do trwałych zmian psychicznym rozwoju. Relacja przywiązania zaburza się między innymi w wyniku zaniedbania, przemocy, braku zdolności do nawiązywania bliskiej relacji przez opiekuna, braku dostępności rodzica np. z powodu choroby.

To, jak zachowują się dzieci, zależy przede wszystkim od jakości więzi, jaką wykształciły w relacji z rodzicami, stosunku do siebie i tego, czego nauczyły się od dorosłych przez obserwację.

Dla rozwoju dziecka pod każdym względem najważniejsza jest bliska i bezpieczna więź z rodzicami.  Niekorzystne doświadczenia do trzeciego roku życia w obszarze relacji przywiązaniach są doświadczeniami traumatycznymi, urazowymi. Efekty tych niekorzystnych doświadczeń mogą ujawnić się na każdym kolejnym etapie rozwoju, w formie zaburzeń emocjonalnych lub zachowań przestępczych, a po wejściu w wiek dojrzały w formie zaburzeń psychicznych. 

Celem projektu jest  także profilaktyka problemów społecznych. Zauważyć bowiem należy, że u podłoża wielu zachowań destrukcyjnych leży lęk przed porzuceniem, brakiem akceptacji, bliskości, samotnością.

Warunkiem zdrowego, zrównoważonego dzieciństwa, a potem dorosłości, są zdrowe relacje z dorosłymi, silne więzi z troskliwymi opiekunami, przestrzeń do obcowania z naturą, sztuką, czas swobodnej zabawy bez używania technologii.

Zapraszamy do udziału w konferencji  wszystkich zainteresowanych rolą więzi w życiu człowieka oraz konsekwencjami pozabezpiecznego stylu przywiązania  dla późniejszego życia, zwłaszcza rodziców, opiekunów i osoby mające wpływ na kształtowanie życia rodzinnego, w tym asystentów rodziny, kuratorów, sędziów.

Projekt przeznaczony dla mieszkańców powiatu mławskiego i żuromińskiego dofinansowany ze  środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

 

mat. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]