Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Ocalić od zapomnienia”. Bibliotekarze w Izbie pamięci GRHLC


W środę 25 października 2023 w ramach spotkań sieci nauczycieli bibliotekarzy powiatu mławskiego odbyliśmy wizytę w Izbie Pamięci Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej (GRH LC) Mława, które powstało w roku 2008 a w bieżącym roku będzie obchodziło piętnastolecie swojej działalności. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”.


Sama Izba zrobiła na nas niesamowite wrażenie, jest to namiastka „niewielkiego muzeum” z przecudownym klimatem, który stworzyli członkowie grupy. Przekraczając jego próg, przenosimy się w zupełnie inny świat i jesteśmy w stanie poczuć ducha przeszłości. Prowadzący spotkanie: Jolanta Wysocka – wiceprezes  Stowarzyszenia (GRHLC) Mława oraz jego członkowie: Dorota Tadrzyńska i Janusz Dębski wprowadzili nas w tajniki ich wielkiej misji, która łączy się z pasją działalności społecznej. Mogliśmy obejrzeć fotografie z rekonstrukcji i przedsięwzięć, w jakich brali udział, ale też zobaczyć i dotknąć wykorzystywane przez nich rekwizyty. Prowadzące przybliżyły słuchaczom postać m.in. Zofii Orlickiej ps.”Danuta” oraz zaprezentowały opracowaną przez członków Stowarzyszenia broszurę na jej temat pt. „Odkrywamy ślady historii Mławian – Zofia Orlicka – Sanitariuszka z Powstania Warszawskiego” – projekt koordynowany przez : D. Tadrzyńską, J. Wysocką i D. Tadrzyńskiego. D. Tadrzyńska we wstępie do wskazanej wyżej broszury pisze: „Zofia Orlicka była urodzoną w Mławie jedną spośród wielu bohaterów Powstania Warszawskiego, a jednocześnie jedną z najbardziej zasłużonych pielęgniarek warszawskiej konspiracji”. Janusz Dębski na zakończenie spotkania wygłosił także prelekcję nt. „Powstania Styczniowego w powiecie mławskim”, opowiedział wiele ciekawych historii o miejscach i postaciach z tym związanych.

Agata Mierzwa – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mławie zaprezentowała zasoby na temat Powstania Styczniowego, jakimi dysponuje nasza biblioteka. Honorowym gościem spotkania był Pan Zbigniew Jabłoński, lekarz medycyny, internista, homeopata, komandor marynarki wojennej, a także redaktor i poeta. Członkowie grupy to prawdziwi pasjonaci, którzy biorą udział w licznych rekonstrukcjach w tym m.in.: „Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o Pamięć wołają ofiary”, ale też kinowych produkcjach jak choćby” „Wołyń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Historia Roja”, „Hans Kloss”. Stawka większa niż śmierć”, „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „1920. Wojna i miłość”. Więcej szczegółowych informacji na temat działalności grupy można zaczerpnąć z artykułu „Retro pasjonaci” opublikowanego na łamach Pisma Samorządu Mazowieckiego „Mazowsze. Serce Polski” 2020 nr 11 s. 48-49, będącego zapisem rozmowy Moniki Gontarczyk z członkami zarządu (GRH LC) Mława tj., Jackiem Kwiatkowskim (prezesem), Dariuszem Tadrzyńskim (członkiem zarządu) oraz Jolantą Wysocką (wiceprezesem), do czego oczywiście gorąco zachęcamy. Spotkanie odbyło się w cudownej przyjacielskiej atmosferze wspomnień minionych lat.

źródło i fot. BP w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x