Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławianie wśród rekonstruktorów Powstania Styczniowego w Przasnyszu [FOTO]


W sobotę, 21 października w Przasnyszu odbyła się rekonstrukcja historyczna. Wydarzenie nawiązywało do powstania styczniowego, którego 160. rocznica mija w tym roku. Wśród rekonstruktorów, przasnyskiej publiczności zaprezentowała się również GRHLC Mława oraz „Cywile Mława”.


W minioną sobotę na placu za kościołem farnym odbyła się rekonstrukcja historyczna „Poszli nasi w bój bez broni…”. Wydarzenie nawiązywało do powstania styczniowego, którego 160. rocznica mija w tym roku. Rekonstrukcja składała się z kilku scenek nawiązujących do wydarzeń 1863 roku. Pierwsza scena to pożegnania przez ludność cywilną, oddziału powstańczego wyruszającego w bój oraz rozbicia posterunku straży granicznej. Następnie widzowie mogli zobaczyć jak wyglądało życie w powstańczym obozie. Ostatnim elementem było odegranie potyczki partii powstańczej z oddziałem rosyjskim.

Przedstawione przez rekonstruktorów sceny, nawiązywały do prawdziwych wydarzeń, które rozgrywały się na Północnym Mazowszu podczas Powstania Styczniowego. Dla uczestników przewidziano poczęstunek oraz okolicznościowe gadżety. Prezentowano również dioramy grup rekonstrukcyjnych. Rekonstrukcja była częścią projektu „Poszli nasi w bój bez broni…” realizowanego przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

źródło i fot.: infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Walasek
Henryk Walasek
24 dni temu

Na zdjęciach 7 i 9 Grupa „Cywile Mława”

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x