Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciechanów odbetonuje plac w centrum miasta. Zapytał o zdanie mieszkańców


Ciechanowianie poparli koncepcję częściowego odbetonowania placu Jana Pawła II i zwiększenia tam powierzchni zielonej. Swoją opinię wyrazili w trwających 8 miesięcy konsultacjach społecznych. Blisko 94% ważnie oddanych głosów opowiedziało się za zmianą sposobu zagospodarowania terenu przed ratuszem według opracowanej koncepcji architektonicznej. W konsultacjach oddano 1811 głosów.


Na pytanie „Czy należy zmienić sposób zagospodarowania placu Jana Pawła II w Ciechanowie według opracowanej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej” twierdząco odpowiedziało 93,8% osób (1469 głosów mieszkańców). Przecząco odpowiedziało 6,2% osób (97 głosów).

Łącznie w konsultacjach, które trwały 8 miesięcy (od 1 lutego do 30 września 2023 r.) oddano 1811 głosów, z czego 1385 oddano drogą elektroniczną, a 426 w wersji papierowej. Ważnych głosów było 1566. Spośród wszystkich oddanych głosów 245 było nieważnych. Nieważność wynikała z faktu, że głosujący podał błędne dane, m.in. wskazujące, iż nie jest mieszkańcem Ciechanowa, posłużył się danymi osób zmarłych, głosujący oddał głos kilka razy papierowo i elektronicznie.

Konsultacje prowadzono elektronicznie (dano mieszkańcom możliwość wypełnienia ankiety online) i w wersji papierowej (można było oddać swój głos wrzucając wypełnioną ankietę do urny w Urzędzie Miasta). Miasto przeprowadziło również w ramach konsultacji debatę ekspertów z udziałem mieszkańców na temat historii i przyszłości placu przed ratuszem.

Projekt poddany przez miasto pod konsultacje to koncepcja autorstwa mgr inż. arch. kraj. Aleksandry Prus, która została uznana za najlepszą przez jury, w którego składzie znaleźli się architekci, urbaniści, inżynierowie, przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Koncepcja zakłada rozebranie części istniejącej nawierzchni placu Jana Pawła II i zastąpienie jej roślinnością, aby zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną terenu. W projekcie część terenu tworzy strefę parkową z elementami małej architektury (huśtawki, pergole, stoliki rekreacyjne, ławy parkowe, ławki, kosze oraz oświetlenie).

W propozycji pojawia się atrakcyjna i bogata roślinność: nowe nasadzenia zieleni, których najważniejszym elementem są wysokie drzewa, nadające przestrzeni charakter parkowy. Pozostałe nasadzenia to krzewy, pnącza i byliny sadzone w grupach. Zieleń nie zakłóca w niej głównych ciągów pieszych oraz istniejących parkingów. Dodatkowo koncepcja zakłada rozebranie nawierzchni wokół istniejących drzew, demontaż krat osłonowych i stworzenie połączonych rabat zamiast punktowych nasadzeń, o łącznej powierzchni 770 m2. W mniejszym stopniu zmieniona miałaby być zachodnia część terenu, uwzględniając istniejący parking tworzący również przestrzeń na potrzeby imprez miejskich. Założenia projektowe uwzględniają racjonalne gospodarowanie nakładami finansowymi poprzez częściowe wykorzystanie istniejącej infrastruktury.

Obecna forma zagospodarowania placu przed ratuszem w Ciechanowie to efekt inwestycji zrealizowanej w latach 2010-2011 r., kiedy teren w znacznej części zabetonowano, likwidując większość istniejącej wcześniej zieleni. Rezultat znacznie podzielił ciechanowian w ocenach tej zmiany. W 2022 r. ratusz ogłosił konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania placu. Następnie zapytano mieszkańców, co sądzą o pomyśle zwiększenia tam obszaru zieleni.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Koncepcja jest bardzo słuszna.
Ponadto władze miasta przeprowadziły przed podjęciem tej decyzji konsultacje społeczne, które to potwierd,iły słuszności „odbetonowania” części placu na rzecz zieleni.
Płać został zabetonowany już dawno, na 100% nie za czasów obecnego prezydenta.
Czy w Mławie ktoś przeprowadzał konsultacje w sprawie betonowania terenu wokół Handlowca? – NIE! Bo po co. Mieszkańcy w Mławie są w dalszym ciągu tylko do płacenia podatków. Na 2 czy też na 3 lata pozwolono im decydować o wydatkowaniu 300 tys.zł, ale ponieważ decydowali niezgodnie z wolą władz, zabrano im tę możliwość. Betonoza wokół Handlowca, to utopione koło 4 mln zł i na dodatek robota całkowicie spartaczona.
Różnica między Mławą a Ciechanowem w tym zakresie jest zasadnicza:
Ciechanów dba o środowisko, o zdrowie swoich mieszkańców, o zmniejszenie smogu, o samopoczucie mieszkańców, o wygląd miasta,
a władze Mławy mają to wszystko głęboko w 4 literach – coraz mniej zieleni, coraz więcej betonu, a więc i więcej zalań w czasie opadów, większy smog, bo wiadomo, że im więcej zieleni, tym czystsze powietrze, no i zgodnie z ostatnimi swiatowymi tendecjami od terenów zabetonowanych są wyższe podatki, które opłacają mieszkańcy, czyli w kasie miasta zostaje mniej pieniędzy na remonty dróg i chodników.

Zbigniew 13
Zbigniew 13
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Dziś Kubuś wziął leki.

BACZNY OBSERWATOR .!!!!!
BACZNY OBSERWATOR .!!!!!
1 miesiąc temu
Reply to  Zbigniew 13

Kubuś nie potrzebuje żadnych leków — to widać po jego postach — to raczej tobie potrzebne są leki–na uspokojenie !!! — dodał bym do postu Kuby tylko jedno że mieszkańcy są potrzebni kiedy trzeba wybrać władze miasta — Nasze miasto potrzebuje zmian i ludzi którzy zaczną doceniać mieszkańców piszących o jego problemach — zbliżają się wybory– KUBA MÓGŁ BYŚ SIĘ ZAINTERESOWAĆ TYM TEMATEM I SKUPIĆ WOKÓŁ,SIEBIE GRUPĘ INCJATYWNĄ –KTÓRA ZMIENI TEN MARAZM W MŁAWIE !!–

kot
kot
1 miesiąc temu

Kolejny taki rynek, najpierw zabetonowali, bo chcieli mieć jak w mnieście ?? teraz odbetonują , jak wiele innych miast.
Był tam kiedyś fajny skwerek z alejkami i ławkami. Koleinie miasto które poprawia to co ktoś kiedyś zdecydował, a wszystko kosztuje.

Zbigniew 13
Zbigniew 13
1 miesiąc temu

Koncepcję to można zmieniać non stop w zależności kto rano wstanie pierwszy.Pytanie o koncepcję placu bez drzew jaki miała cel. Wg mnie np. Można łatwo ustawić wyrzutnię patriot lub batalion czołgów czy nawet szpital polowy ja bym zostawił…

z bliska
z bliska
1 miesiąc temu
Reply to  Zbigniew 13

TAKIE PROPOZYCJE MOGĄ PRZEDSTAWIAĆ -tylko ludzie twego pokroju którzy są na silnych lekach !!!

Handlowiec
Handlowiec
1 miesiąc temu

Nie mają ruchomych płyt chodnikowych, tak jak w Mławie i zamiast skupiać się na spacerze jak utrzymać równowagę na placu, to chodzą i myślą, jak tej władzy dokopać.

w...
w...
1 miesiąc temu

A dlaczego go zabetonowali ? Ktoś tam myśli?
Co za gł….ek podjął taką decyzję by betonować plac?
No tak , jedyny, niedościgniony, najlepszy……

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  w...

Dlatego, że ktoś tam myśli, to będą zrywać beton.
W Mławie nikt nie myśli i dlatego betonują nadal co się da..

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x