Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kurs podoficerski „SONDA” – żołnierze coraz bliżej egzaminu!


W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęła się kolejna, już X edycja bazowego kursu podoficerskiego „SONDA”. Pierwszy moduł kursu – posługiwanie się mapami topograficznymi, pokonywanie terenu różnymi sposobami, medycynę pola walki, obserwację na posterunku obserwacyjnym, jak również wymianę radiową czy zakładanie bazy – kadeci mają już za sobą. Niedługo kolejny moduł i kolejne wyzwania!


5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny szkoli podoficerów! Kurs „SONDA” to projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozpoczyna się kwalifikacjami. Następnie żołnierze odbywają szkolenie e-learningowe, by później uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym, które rozpoczyna test wiedzy. Kurs podoficerski „SONDA” podzielony jest na dwa tygodniowe moduły stacjonarne.

W ubiegłym tygodniu w koszarach 5MBOT rozpoczął się I moduł X edycji. Szkoleni pod okiem doświadczonych instruktorów Mazowieckiej Piątki wykonywali wiele intensywnych zadań przygotowujących ich do roli dowódcy. Terytorialsi pracowali na mapie, busoli oraz wykonywali marsz  na azymut. Szkolili się z zakresu medycyny pola walki i sporządzali meldunek MEDEVAC. Kadeci doskonalili swoje umiejętności z nawiązywania łączności, zasad maskowania, praktycznego prowadzenia obserwacji na posterunku obserwacyjnym (PO) oraz zakładania bazy,

Wśród kadetów biorących udział w kursie są zarówno żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT, jak i 18 Stołecznej Brygady OT.

Duży nacisk podczas kursu kładziony jest na pracę w sekcji oraz dowodzenie nią, gdyż celem takiego szkolenia jest przygotowanie żołnierzy do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie podoficerów, a także wpojenie wartości, które pozwolą im być dobrym przywódcą.

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu końcowego oraz promocji na pierwszy stopień podoficerski, kadeci zostaną wyznaczeni na stanowiska służbowe dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty i samodzielnych kompaniach.

***

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.  Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.        

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
2 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x