Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

To nietypowa inwestycja w rozwój zieleni miejskiej


Ogrody deszczowe to nietypowa inwestycja w rozwój zieleni miejskiej, która ozdobi dwa ciechanowskie osiedla i jednocześnie umożliwi odwodnienie jezdni i chodników zalewanych w trakcie intensywnych opadów deszczu. Ponadto odpowiedni dobór roślin hydrofilowych, gromadzących wodę i zatrzymujących zanieczyszczenia, pomoże w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń: metali ciężkich i związków białkowo-tłuszczowych, zmywanych przez deszcz.


– To będą pierwsze dwa ogrody deszczowe w Ciechanowie. Rozwiążą problem zalewanych ulic podczas intensywnych opadów i odciąża system kanalizacji deszczowej. Będą też swoją estetyką i zielenią cieszyły oko mieszkańców. Ich lokalizacje zostały wybrane na podstawie zgłoszeń mieszkańców o problemach z zastoiskami wody – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Rabaty przy ul.: Parkowej i Zielonej zostaną wykonane na powierzchni ponad 60 m2, natomiast przy ul. Wyrzykowskiego obejmą ponad 80 m2 terenu. Dziś (13 października) pierwsze prace zainicjowano na osiedlu „Podzamcze”. Na osiedlu „Śródmieście” rozpoczną się w kolejnym tygodniu. Inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku.

Na Podzamczu pojawi się ponad 500 nowych roślin, w Śródmieściu ponad 470. Do nasadzeń dobrane będą rośliny odporne na zalewanie, absorbujące wodę, które pozwolą ograniczyć jej spływanie z chodników i ulic do kanalizacji. Będą to m.in. krwawnica pospolita, bodziszek żałobny, wiązówka błotna, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, tojeść kropkowana, trzęślica modra, rozchodnik i wierzba purpurowa. Przy doborze nasadzeń zadbano też o to, aby były to rośliny dobrze znoszące przedłużające się susze w okresie letnim.

Rabaty zostaną uszczelnione geomembraną dzięki czemu woda, która spłynie do nich zostanie w pełni zużyta na potrzeby zasilenia nasadzeń i nie będzie zalewała ulic i chodników. By to umożliwić przy ul. Parkowej i Zielonej obniżony zostanie krawężnik i chodnik, a przy ul. Wyrzykowskiego krawężnik. Ogrody zaprojektowano tak, aby nie stwarzały kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
SteviRicz
SteviRicz
1 miesiąc temu

Coś nie samowitego , hydroforowe. Czyli hydrozagadka rozwiązana.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x