Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kolejna ofiara oszustów i własnej nieostrożności


Do płońskich policjantów zgłosiła się kolejna osoba, która padła ofiarą oszustów działających w Internecie. 64-latka za pośrednictwem grupy na portalu społecznościowym wystawiła na sprzedaż swoje obrazy.


Na komunikatorze dostała wiadomość od potencjalnej kupującej, która poprosiła kobietę o podanie adresu e-mail oraz danych osobowych. Miało to być potrzebne do uzupełnienia formularza potwierdzającego złożenie zamówienia. Następnie oszustka przesłała kobiecie zdjęcie formularza oraz link, który miał prowadzić do strony firmy kurierskiej. Strona wyglądała na oryginalną, więc nic niepodejrzewająca 64-latka postępowała zgodnie z wyświetlającymi się na niej instrukcjami. Docelowo pojawiła się tam informacja, że skontaktuje się z nią przedstawiciel firmy kurierskiej, który dalej pokieruje sprawą.

Faktycznie chwilę później zadzwonił telefon kobiety. Jej rozmówczyni twierdziła, że musi sprawdzić wiarygodność konta bankowego sprzedającej i to, czy pieniądze, jakie chce zapłacić klient, trafią na właściwe konto. 64-latka zgodnie z jej poleceniem zalogowała się na swoje konto bankowe i podała oszustce cztery kody, które otrzymała na telefon w wiadomościach SMS. Niemal natychmiast zobaczyła, jak z jej konta zniknęło 500 zł, a po chwili na telefon zaczęła dostawać wiadomości o kolejnych transakcjach na jej rachunku bankowym. Pokrzywdzona straciła w sumie 4 tys. zł.

Przy korzystaniu z Internetu nie zapominaj o bezpieczeństwie. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów, prowadzą do stron łudząco podobnych do prawdziwych. Za każdym razem weryfikuj strony internetowe, z których korzystasz i ich odnośniki. Nie otwieraj linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawaj obcym swoich danych logowania do bankowości internetowej, czy kodów do płatności mobilnych.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x