Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Do sześciu razy sztuka. Jak skończył się internetowy romans z „amerykańskim pułkownikiem” i jego sejfem z 200 tys. euro?


fot. ilustracyjne/pixabay


Znajomość rozpoczęta niewinnie od dodania do grona znajomych na portalu społecznościowym, zakończyła się dla 42-latki sporymi kłopotami. Mieszkanka pow. płońskiego zaufała osobie podającej się za pułkownika wojsk amerykańskich. W oczekiwaniu na przesyłkę z zawartością sejfu z 200 tys. euro sześć razy opłacała koszty związane z transportem. Straciła 17 tys. zł.

Na popularnym portalu społecznościowym 42-letnia mieszkanka pow. płońskiego dostała zaproszenie do grona znajomych od nieznanego jej mężczyzny. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że ta znajomość może jej przynieść kłopoty. Nieznajomy zaczął do niej pisać na jednym z komunikatorów. Przedstawił się jako pułkownik wojsk amerykańskich. Po jakimś czasie wymiana wiadomości przeniosła się do innego komunikatora. „Żołnierz” stopniowo zdobywał zaufanie 42-latki, opowiadając o swoim życiu. Twierdził, że niedługo przechodzi na emeryturę i posiada sejf z gotówką w kwocie 200 tys. euro oraz papierami wartościowymi. Poprosił kobietę o podanie adresu, gdyż chciał jej ten sejf przesłać. Obiecał, że po przejściu na emeryturę do niej przyjedzie. 42-latka przystała na propozycję mężczyzny. Niestety pojawiły się nieprzewidziane kłopoty z przesyłką, która została zatrzymana na granicy. Trzeba było opłacić koszty związane m.in. z transportem i cłem. Kobieta wykonała w sumie 6 przelewów na łączną kwotę 17 tys. zł. Kiedy wartościowa przesyłka nadal nie nadchodziła, a „amerykański żołnierz” pytał o kolejne wpłaty pieniędzy, 42-latka zorientowała się, że została oszukana.

Pamiętajmy, przestępcy stale doskonalą swoje metody działania. Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze.

Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych, a ich konta na portalach społecznościowych nie zawierają osobistych informacji, czy zdjęć rodzinnych. Stopniowo, poprzez regularny kontakt zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Pieniądze potrzebne są zazwyczaj na zakup biletu lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki. By nie paść ofiarą oszustów, nie trać czujności, zachowaj zdrowy rozsądek i z dystansem podchodź do przekazywanych przez obce osoby informacji.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
POW
POW
1 miesiąc temu

Jakie to baby glupie to aż mi ich nie szkoda

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  POW

Baby to masz w nosie, de…u. Ty chyba jesteś wyznawcą sekty dziada z Żoliborza.

Elwira
Elwira
1 miesiąc temu

Boże jedyny tyle się o tym pisze i jeszcze łapią się na to naiwniaczki….

mławianka
mławianka
1 miesiąc temu
Reply to  Elwira

Głupota nie boli. Na popularnym portalu społecznościowym w komentarzach widzi się coraz więcej komentarzy tego typu oszustów proponujących kobietom, żeby dodały ich do znajomych, oczywiście łamaną polszczyzną. Nigdy takiego typa nie dodałabym do swoich znajomych – natychmiastowa blokada typa.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x