Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Północne Mazowsze zyskało ponad 400 nowych Terytorialsów


Ponad 400 Terytorialsów, wojskowe przyjaźnie, doświadczenie i zdobyta wiedza – w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podsumowano projekt „Wakacje z WOT”. Najwięcej nowych ochotników pochodzi z powiatu ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego i żuromińskiego.


W koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od czerwca zrealizowano
3 szkolenia w ramach kolejnej edycji projektu „Wakacje z WOT”.

 Z letnich terminów szkoleń w 5MBOT skorzystało ponad 400 ochotników z północnego Mazowsza, a średnia ich wieku to 26 lat. Wśród nowych Terytorialsów blisko 25% stanowią kobiety – zarówno uczennice, jak i kobiety aktywne zawodowo. Osoby, które zdecydowały się na szesnastodniowe szkolenie podstawowe – po raz pierwszy włożyły mundur żołnierza Wojska Polskiego, chwyciły za karabinek MSBS GROT i poznały wojskowy świat od „kuchni”. Pod okiem doświadczonych instruktorów Mazowieckiej Piątki uczyli się zasad obsługi broni, strzelectwa, taktyki, topografii i medycyny pola walki. Dla wielu z nich szkolenie prowadzone pod dużym obciążeniem psychofizycznym, było prawdziwym sprawdzianem zarówno własnych możliwości, jak i ograniczeń.

Równolegle do tzw. szesnastek odbywały się 8 dniowe szkolenia wyrównawcze, dedykowane osobom, które niegdyś związane z Wojskiem Polskim postanowiły ponownie wrócić do szyku. Ze szkoleń wyrównawczych skorzystało ponad 70 ochotników.  Dla nich „ósemka” była przypomnieniem wcześniej zdobytych umiejętności. Finałem zmagań dla wszystkich szkolonych był egzamin – tzw. pętla taktyczna, a następnie uroczysta przysięga wojskowa, złożona przez żołnierzy szkolenia podstawowego.

Zgodnie z mottem Terytorialsów „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, uroczystości zaprzysiężenia nowych żołnierzy odbywały się w miejscach szczególnie dla nich ważnych – w miejscowościach, z których się wywodzą. Tym razem zapadające na zawsze w sercu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziane zostały w Ciechanowie, Gołotczyźnie i Żurominie.

Po wakacyjnych szkoleniach do batalionów 5MBOT zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym trafili specjaliści z różnych dziedzin, min. mechanicy, informatycy, pracownicy administracji, a także sportowcy (wicemistrzyni Europy w kajakarstwie, maratończyk w biegach) oraz rodziny: mama z córką i bracia bliźniacy. Najwięcej nowych Terytorialsów pochodzi z powiatu ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego i żuromińskiego, gdzie dalej będą mogli rozwijać swoje żołnierskie umiejętności. Cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i podzielony jest na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie Terytorialsi odbywają szkolenia weekendowe (minimum dwa dni w miesiącu).

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej jest ponad 38 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2400 stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

źródło: 5 MBOT

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.8 5 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
9 miesięcy temu

I znowu artykuł o przebierancach biorących kasę za podpisanie lojalki komuszej.

DMZc
DMZc
9 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Pocieszajacy jest fakt że ludzi którym się chce coś zrobić jest coraz więcej a chorych psychicznych nie przybywa. Jest szansa że czym wcześniej zaczniesz terapię to jeszcze wyjdziesz z tego przyjacielu.

Anonim
Anonim
9 miesięcy temu
Reply to  DMZc

Coś chce czyli chce kasę. Bezużyteczna formacja. Lepiej te pieniądze przeznaczyć dla prawdziwego wojska, a nie dla dzieci bawiące się w wojsko.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x