Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ciechanów utworzył klaster energetyczny. Co chce zyskać?


Miasto i Elektrociepłownia Ciechanów utworzyły klaster energii. Jego celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta i efektywna dystrybucja lokalnie produkowanej energii. Klaster ma także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Ciechanowie.


Miasto i Elektrociepłownia Ciechanów (wcześniej PEC) zawarły porozumienie w celu efektywnego wytwarzania, magazynowania, równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i paliw lub obrotu nimi. Jego celem jest również umożliwienie inwestowania w nowe technologie i rozwój. Współpraca jest konsekwencją rozwoju sektora energetycznego w Ciechanowie.

„Chodzi o stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej. Klaster powołano m.in. w związku z niestabilnością cen energii w Polsce, które sprzedają rządowi monopoliści. Od września 2023 r. energię elektryczną w Ciechanowie produkuje Elektrociepłownia powstała z przekształcenia i poszerzenia działalności przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Obecnie to jeden z niewielu tego typu podmiotów w kraju, którego jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego” – napisał ciechanowski ratusz.

Na modernizację systemu energetycznego w ostatnich kilku latach ciechanowska elektrociepłownia przeznaczyła 80 mln zł, w tym prawie 30 mln z UE. Wybudowała nowe źródło kogeneracyjne na gaz i elektrociepłownię wykorzystującą biomasę (zrębki).

„Dzięki temu energia wytwarzana lokalnie jest dla miasta znacznie tańsza (o około 20%) niż do tej pory kupowana od państwowych spółek. Poza aspektem ekonomicznym istotne jest też poniesienie poziomu bezpieczeństwa dostaw energii dla miasta, np. na wypadek poważnej awarii zasilania konwencjonalnych systemów dostaw zewnętrznych” – wylicza ratusz.

Klaster energetyczny daje też nowy impuls rozwojowy dla miasta.

– Wykorzystanie energii produkowanej w kogeneracji odciąży budżet miasta. Utworzenie klastra otwiera nam nowe możliwości do aplikowania o środki zewnętrzne na kolejne inwestycje Mamy też nowy potencjał, by zachęcić inwestorów do lokalizowania inwestycji dających zatrudnienie – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Klaster jest otwarty dla  wytwórców OZE, którzy mogą aplikować do członkostwa w organizacji. Jednym z celów jego powstania jest też dywersyfikacja w energetyce Ciechanowa, wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energii i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Klaster będzie rejestrowany od stycznia 2024 r. w rejestrze klastrów Urzędu Regulacji Energetyki, następnie u Operatora Systemu Dystrybucyjnego, dzięki czemu miasto i Elektrociepłownia uzyskają rabaty na dystrybucję energii elektrycznej.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Vvv
Vvv
1 miesiąc temu

Co zrobili rządzocy w Mławie aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, praktycznie nic . Co robią w tej kwestii mławscy politycy z PIS, również nic. Potrafią się tylko uśmiechać do zdjęć. Nie wiadomo co będzie po nowym roku z opłatami za ogrzewanie dla mieszkańców bloków.

Anonim.
Anonim.
1 miesiąc temu
Reply to  Vvv

Co będzie? – wiadomo co będzie: podwyżki za centralne ogrzewanie ipodwyżki za ciepłą wodę bo rząd uwolni ceny, podwyżki czynszu I podwyżki za sprzątanie klatek schodowych bo najniższa krajowa rośnie, a jak rosną place, to zrozumiałe że rosną i ceny jak powiedzial dudu.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

A Mława jak zwykle, czyli w średniowieczu.
Po co się starać coś robić dla mieszkańców – nie ma sensu. Mieszkańcy Mławy są bogaci jak powiedział kiedyś burmistrz Kowalewski w wywiadzie dla Telewizji Mazury.

Po takich słowach ten człowiek powinien od razu dostać czerwoną kartkę i niech spada do swojego Trzcińca, ale mieszkańcy, a przynajmniej większość cieszy się iż burmistrz uważa ich za bogatych i UM doi ich równo.

Ludzie, obudźcie się w końcu z tego letargu. Niedość, że PIS was doi, to jeszcze i władze samorządowe wam nie odpuszczają. Może warto zaryzykować i postawić na nowych:
nowego burmistrza,
nowych radnych.
Ciechanów to zrobił i wygrał, rozwija się, prezydent dba o mieszkańców, o ich kieszenie, o ich wypoczynek, o kulturę, o dobrą komunikację, o drogi, o chodniki, o dobre skomunikowanie ścieżek rowerowych, dba o nowoczesność, stara się obniżać koszty usług miejskich.
Ech, można by wymieniać i wymieniać…
A ten nasz tylko umie się tylko na wszystko i wszystkich obrażać oraz dobrze kłamać i dobrze żyć z deweloperami, bo to się opłaca.

Włodzimierz Lanckiewicz
Włodzimierz Lanckiewicz
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Nie wiem jak tobie ale mi tam się podoba jak mówią na mnie bogaczu zamiast biedaku z Mławy, może i burmistrz nic nie robi ale to tylko dlatego że tu i tak nie ma w co inwestować bo każdy do Ciechanowa, Warszawy, Przasnysza wyjeżdża i na co by miał marnować fundusze skoro za może 15-25 lat mieszkańców będzie tylu ile w pobliskich wsiach. Pozdrawiam

Realista
Realista
1 miesiąc temu

Taaak, bogacze na najniższej krajowej w LG i pochodnych. Burmistrz bierze was pod włos i jak widać ma rację bo to działa i co niektórzy cieszą się że burmistrz mówi iż mlawianie są bogaci co rusz podnosi im oplaty: a to podatki, a to za śmieci, a to za wodę i ścieki.
Gł…ta nie bolo bogaty mławianka.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Ustawa blokująca podwyżki dla ludzi mieszkających w blokach. Ważna tylko do końca roku. PIS milczy co będzie po nowym roku. PEC podlega pod burmistrza i nie widzę tu również żadnych działań aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ludzie zastanówcie się 2 razy zanim oddacie głos w wyborach na ludzi którzy obecnie rządzi.

Turysta
Turysta
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

W WCI byłem dwa razy. Pierwszy i ostatni.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Turysta

Co mnie to obchodzi gdzie ty byłeś i ile razy byłeś. Nie mam zamiaru pisać o tobie książki.
Moja prababka nigdy nie była w Mławie I dożyła sędziwego wieku.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x