Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Orla Straż w Mławie. Jest wystawa, będzie zbiórka


W niedzielę, 8 października 2023 r.  w kościele Świętej Trójcy w Mławie odbędzie się zbiórka datków na rzecz pomocy ofiarom wojen i terroryzmu na świecie realizowanej przez Fundację Orla Straż. To polska fundacja charytatywna z siedzibą w Bojanie (województwo pomorskie), pomagającą ofiarom wojen, konfliktów zbrojnych i terroryzmu. Głównym obszarem naszej działalności jest Irak oraz Iracki Kurdystan, a także m.in Ukraina, Egipt i Nigeria.


O potrzebach ludzi, do których docierają z pomocą opowie podczas mszy świętych założyciel Orlej Straży – kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski, którego korzenie pochodzą z Mławy (pradziadkowie Stanisława i Antoni Rutkowscy pochowani są na cmentarzu św. Wawrzyńca). Będzie prosił o datki na mszach świętych w niedzielę o godzinach 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 13.00 i 18.00.

Wizualizację działań wsparciowych fundacji znajdą Państwo na planszach wystawy plenerowej  „Orla Straż – Irak. Nasza misja”. Wystawa jest dostępna do zwiedzania na placyku pomiędzy ratuszem, a domem kultury  od wczoraj 27 września 2023r do 11 października 2023 r. Wystawa poświęcona jest ludziom, którym od lat starają się nieść pomoc, prezentowane zdjęcia pokazują sylwetki osób, które otrzymały wsparcie dzięki Państwu – darczyńcom. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością fundacji.

Kilka słów o fundacji (więcej materiałów znajdą Państwo w załączniku)

Przed założeniem fundacji Bartosz Rutkowski pełnił funkcję szefa szkolenia Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. W październiku 2015 roku przeczytał artykuł o torturowaniu i ukrzyżowaniu 12-letniego chłopca niedaleko Aleppo w Syrii. Sprawcami ten zbrodni byli terroryści z ISIS. Pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego. Po szybkiej refleksji czy jest w stanie zrobić coś, aby pomóc ofiarom podobnych tragedii, podjął znamienną dla swojego życia decyzję. Postanowił złożyć wypowiedzenie ze służby wojskowej w trybie przyspieszonym i wyjechać do Iraku. Na miejscu chciał osobiście ocenić potrzeby ludzi dotkniętych dramatem wojny i ustalić najlepsze sposoby udzielania im pomocy. Wybrał Irak, ponieważ ISIS dokonało tam wspomnianego ludobójstwa na Jezydach oraz było odpowiedzialne za liczne ataki na chrześcijan, a także inne mniejszości etniczne i religijne. Po tym, co zobaczył i usłyszał, postanowił założyć Fundację Orla Straż, a jako cel obrał pomaganie ofiarom wojen i terroryzmu w powrocie do normalnego życia.

Fundacja wspiera rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku konfliktów zbrojnych lub aktów terroru. Pomaga ludziom w powrocie do życia, jakie wiedli przed wojną lub zamachami. Pomaga na miejscu w krajach, w których toczą się konflikty zbrojne lub miały miejsce zamachy terrorystyczne. Realizuje  działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, budowę i remont domów, wspieranie edukacji kobiet i dzieci oraz pomoc humanitarną i rozwojową, udzielaną w bardzo szerokim zakresie.

Główną zasadą, którą kierują się jest pytanie ludzi, jakiej pomocy najbardziej potrzebują w danym momencie oraz udzielanie jej wyłącznie w uzgodnieniu z nimi, w ich własnym kraju.

Współpracują przy tym z lokalnymi organizacjami, które są najlepiej zorientowane w potrzebach miejscowej społeczności. Kilka razy w roku odwiedzają  miejsca, w których pomagają, a rodziny, którym pomagają  znają osobiście.

Więcej informacji znajduje się w materiale w załączniku oraz  stronach:

www.orlastraz.org

https://www.facebook.com/orlastraz

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orla_Stra%C5%BC

https://www.youtube.com/c/orlastraz

Fundacja Orla Straż, ul. Bartników 12, 84-207 Bojano, e-mail: fundacja@orlastraz.org, tel. 510 421 898 ; 518 361 872, KRS: 0000614995, NIP: 5882417442

źródło: UMM

Opis Orla Straż_rozszerzony

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x