Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kompania Gaśnicza „Mława” ćwiczyła pod Dzierzgowem [FOTO]


Symulacja szybko rozprzestrzeniającego się pożaru lasu oraz problemów z dostępem do wody pokazuje jak ważna jest współpraca pomiędzy jednostkami w czasie trwania akcji ratowniczo – gaśniczej. Regularne ćwiczenia to doskonały sposób, by wszelkie procedury sprawdzać w praktyce. Ostatnie manewry odbyły się 28 września 2023 roku.


Ćwiczenia organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mławie przy współudziale Nadleśnictwa Przasnysz odbyły się na terenie Leśnictwa Dzierzgowo. W manewrach udział wzięła kompania gaśnicza „Mława” oraz wybrane siły i środki OSP z terenu powiatu mławskiego. Łącznie to ponad 86 strażaków i 24 pojazdy pożarnicze.

Scenariusz ćwiczeń był wymagający, zakładał walkę z pożarem lasu na terenie Leśnictwa Dzierzgowo. Ogień powstały w wyniku podpalenia, a z uwagi na sprzyjające warunki rozprzestrzeniał się wyjątkowo szybko. Dodatkowym utrudnieniem była awaria pobliskiej sieci hydrantowej i ograniczona ilość sił i środków zadysponowana w pierwszej fazie działań.

Podczas manewrów, które w tym roku występowały pod kryptonimem „DZIERZGOWO 2023” zweryfikowano zasady alarmowania, dysponowania, koncentracji oraz funkcjonowania pod względem operacyjnym sił i środków kompanii gaśniczej „Mława” WOO oraz sprawdzono możliwości taktyczne i efektywność współdziałania zastępów podczas działań związanych z zagrożeniem pożarowym na terenach leśnych. Ponadto doskonalono dowodzenie i kierowanie dużymi działaniami ratowniczymi, organizację łączności i współdziałania między pododdziałami oraz zasady organizacji sztabu na potrzeby działań ratowniczych. Dodatkowo funkcjonariusze PSP oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z siedmiu powiatów Północnego Mazowsza doskonalili się w dostarczaniu wody na duże odległości oraz rozpoznali teren ewentualnych działań gaśniczych. W manewrach uczestniczyły także siły i środki będące w dyspozycji Nadleśnictwa, w tym samolot gaśniczy, który dokonał zrzutów wody na miejsce objęte pożarem.

Przed wyjazdem na ćwiczenia, Zespół Inspekcyjny Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przeprowadził kontrolę gotowości operacyjnej Kompanii Gaśniczej „Mława”. Ponadto d-ca Kompanii Gaśniczej „Mława” mł. bryg. Tomasz Maciejewski na odprawie poprzedzającej ćwiczenia praktyczne przeprowadził szkolenie przypominające w zakresie bhp podczas poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi oraz działań ratowniczo-gaśniczych. Przejazd uformowanej kolumny pojazdów pożarniczych przez teren miasta zabezpieczyły patrole Policji. W organizacji ćwiczeń jak i w samych ćwiczeniach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Przasnysz i Leśnictwa Dzierzgowo. Realizację poszczególnych założeń taktycznych oceniali przybyli na miejsce funkcjonariusze rozjemcy z Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu.

Na zakończenie, podczas zbiórki kadra kierownicza komendy powiatowej PSP w Mławie oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Przasnysz przedstawili wnioski i podsumowali ćwiczenia.

źródło i fot: KP PSP w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
1 miesiąc temu

Kiedy w kraju w tym momencie dzieją się tak ważne Rzeczy w codzienniku mławski m o ćwiczeniach gaśniczych w Dzierzgowie. No gratuluję patriotyzmu i tematyki

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x