Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wypłacanie emerytury na konto staje się coraz bardziej popularne


Większość emerytów otrzymała „czternastkę” na konto bankowe. Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku. ZUS przypomina, że świadczenie wypłacane na konto bankowe to gwarancja bezpieczeństwa.


Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury lub renty z ZUS staje się coraz popularniejsze.

– ZUS przekazuje 78,3 proc. świadczeń na rachunki osobiste swoich klientów. Oznacza to, że z ok. 9 mln świadczeniobiorców już 7 mln otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy. Od kilku lat wypłaty emerytur na rachunki bankowe stopniowo rosną. Coraz więcej spośród 6,4 mln emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankowe. Tzw. wskaźnik ubankowienia emerytów cały czas rośnie i obecnie wynosi 80,6 proc. Równie wysoki, bo 79,6 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jednak część klientów w dalszym ciągu decyduje, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Osoby starsze coraz częściej stają się ofiarami oszustwa. Trzymanie pieniędzy w domu wiążę się z dużym ryzykiem. Na Mazowszu również widać wzrost przekazywania świadczeń na konto.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat promuje bezgotówkowe formy odbioru świadczeń. Są banki, w których za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie emerytura lub renta – informuje rzecznik.

Co daje konto w banku?

Posiadanie konta bankowego to oszczędność czasu, nie trzeba już czekać na listonosza. Każdego miesiąca wpływa na nie emerytura lub inne świadczenie z ZUS. Możliwość płatności kartą za zakupy w sklepie czy za lekarstwa w aptece, zamiast gotówką, co w dobie pandemii okazało się bardzo przydatne. Jeśli gotówka jest potrzebna, można ją  w każdej chwili wypłacić w bankomacie lub w banku. Pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne, w porównaniu do oszczędności, które znajdują się w domu.

– Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa – dodaje rzecznik.

Zmień sposób przekazywania świadczenia z ZUS

Zmiana sposobu wypłaty świadczeń z ZUS jest bardzo prosta. Można to zrobić:

–  osobiście w placówce ZUS lub przez pocztę – na wniosku EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce),

– przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – na wniosku EZP.

Szczegółowe informacje oraz instrukcja, jak złożyć wniosek, jest dostępna na stronie internetowej kampanii ,,Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

Wszystkie 14. emerytury będą wypłacone jeszcze we wrześniu

Jak podał Zakład, dodatkowe świadczenie otrzymało już kilka mln osób. ZUS realizuje wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem.

– Wszystkie 14. emerytury będą wypłacone jeszcze we wrześniu. Dodatkowe świadczenie otrzymują osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo – informuje rzecznik.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto. Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

źródło: mp/ZUS

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x