Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przysięga wojskowa po raz pierwszy w Żurominie


W sobotę 23 września br. na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie po raz pierwszy wybrzmiały słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziane przez nowych Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Po oficjalnej uroczystości odbył się piknik wojskowy dla rodzin przysięgających oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.


Nowi żołnierze 5 MBOT ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbywające się w ramach ostatniej tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą przysięgę na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” złożyło 99 mieszkańców północnego Mazowsza, w tym żołnierze batalionu dowodzenia WOT z Zegrza.Wśród nowych ochotników są zarówno ludzie bardzo młodzi, którzy dopiero stają przed wyborem swojej życiowej drogi, jak i ci, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w różnych zawodach.

– Na co dzień jestem kierownikiem działu reklamacji w dużej firmie, jestem również matką i żoną. Do 5MBOT wstąpiłam, żeby się spełniać, przeżyć przygodę życia – szkoda by było przeżyć całe życie i żałować, że się czegoś nie spróbowało – powiedziała szer. Kamila, która będzie służyć w 54 batalionie lekkiej piechoty z Zegrza Południowego.

Tego dnia słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały również z ust sportowców: Doroty Borowskiej – olimpijki z Tokio – wicemistrzyni świata i Europy w kajakarstwie, Korneli Szymczyk – lekkoatletki przynależącej do Zaplecza Kadry Narodowej oraz Julii Słockiej – halowej wicemistrzyni Polski w pięcioboju.

Po oficjalnych uroczystościach zakończonych defiladą pododdziałów i sprzętu wojskowego rozpoczął się piknik wojskowy. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Żuromina, rodziny przysięgających i zaproszeni goście mieli możliwość spróbowania wojskowej grochówki, zapoznania się z uzbrojeniem i sprzętem Terytorialsów oraz porozmawiania z żołnierzami ciechanowskiej Brygady o specyfice i zasadach powołania do terytorialnej służby wojskowej.

Podczas tzw. szesnastki nowi żołnierze zapoznawali się z podstawami wojskowego rzemiosła, m. in. strzelaniem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy. Żołnierskie umiejętności będą doskonalić podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych (minimum dwa dni w miesiącu) w jednym z czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.2 6 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 miesięcy temu

Wszędzie gdzie tylko można reklamują się kasodojcy. I widać amatorów łatwej kasy nie brakuje. Prawdziwe wojsko było by zadowolne znowej broni. A tu zabawa w piaskownicy na rynkach miast tylko dla celów propagandy pisskomuny, która zapoczątkował świr Antek a kontynuje Płaszczak przydupas Balbiny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x