Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Przez pętlę taktyczną do uroczystej przysięgi wojskowej


Alarm o 5 nad ranem, szybkie maskowanie i wymarsz na pętlę taktyczną – tak rozpoczął się pierwszy żołnierski egzamin kończący 16-dniowe szkolenie podstawowe 100 nowych ochotników z północnego Mazowsza.  Z szeregiem zadań taktycznych zmierzyła się m.in. kajakarka – wicemistrzyni świata i Europy – olimpijka z Tokio.


W czwartek 21 września swój pierwszy żołnierski egzamin, tzw. pętlę taktyczną zdali ochotnicy szkolenia podstawowego, które odbywało się w ramach ostatniej edycji tegorocznych „Wakacji z WOT” w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To 12 godzinne ćwiczenia składające się z szeregu zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całego szesnastodniowego szkolenia.

Żołnierze podzieleni na sekcje przemieszczali się marszem ubezpieczonym do kolejnych punktów zadaniowych na których oceniano ich predyspozycje i pracę zespołową. Wśród ochotników, którzy zmierzyli się tego dnia z pętlą taktyczną była szer. Dorota Borowska, polska kajakarka, wicemistrzyni świata i Europy, olimpijka z Tokio:

Dla mnie najważniejszym cytatem jest: „przestań marzyć, zacznij wierzyć”. Szkolenie, które nie należy do najłatwiejszych jest możliwe dla wszystkich do ukończenia, wystarczy wiara w siebie i jasne określenie celu, jaki chcemy osiągnąć. Pomimo, że nie wszyscy mieli odpowiednie przygotowanie fizyczne, to dali radę. Jest to naprawdę piękne uczucie, kiedy osiągamy zamierzone cele. Dzięki pracy instruktorów wiedzieliśmy, że pętlę możemy zakończyć tylko współdziałając razem.

Przed egzaminowanymi żołnierzami 5MBOT postawiono wiele zadań do wykonania w określonym reżimie czasowym, tj. wyznaczanie azymutu, dostarczanie skrzynki z amunicją, zakładanie maski gazowej i stazy taktycznej, rozkładanie i składanie broni oraz ładowanie magazynka. Najmłodsi stażem Terytorialsi sprawdzali również najważniejszą żołnierską umiejętność – strzelanie na celność i kupienie z karabinka MSBS GROT.  

Zajęcia odbywały się w ciechanowskich koszarach 5MBOT, na terenie strzelnicy Bellona Marynino oraz na pasie ćwiczeń taktycznych w Targoniach. Przed żołnierzami pozostało najprzyjemniejsze zadanie – złożenie uroczystej przysięgi wojskowej i spotkanie ze stęsknionymi rodzinami. Słowa roty wypowiedzą w najbliższą sobotę, 23 września br. o godzinie 11:00 na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 4 votes
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 miesięcy temu

Nie braknie ochotników na branie kasy za nic nie robienie.
Do prawdziwego wojska się zapisać a nie zabawy w podchody za naszą kasę sobie urządzać.

Wml
Wml
2 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Zapraszamy czemu sam nie przyjdziesz

Anonim
Anonim
2 miesięcy temu
Reply to  Wml

Bo ja w przeciwieństwie do kasodojców nie wykorzystuje naszego kraju do brania kasy za nic nie robienie. A przez całe życie tworzyłem nasze państwo w uczciwy sposób. Dlatego też gardzę wami i nie nazwę was nigdy wojskiem.

Zebaty
Zebaty
2 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Zatrudnij się jako oświetleniowec u Holland podobno bedzie krecila film pod tyt „dzień świra z codziennika „

Łoś
Łoś
2 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Zanan żołnierzy zawodowych którzy pracują z tymi z WOT…….porażka

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x