Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Finałowe szkolenie w ramach „Wakacji z WOT „


Mama z córką, kierownik sprzedaży, informatyk, studenci, nauczyciele – w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiła kolejna liczna grupa mieszkańców północnego Mazowsza. W piątek 8 września br., ponad 100 ochotników postanowiło podjąć wyzwanie i rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”.


 W piątek 8 września rozpoczęło się szkolenie wojskowe w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ostatnie z trzech zaplanowanych w tym roku szkoleń w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Wśród ponad stu osób, które z samego ranka pojawiły się w 5MBOT są reprezentanci takich specjalności jak: nauczyciel, fryzjerka, ratownik wodny, kierownik sprzedaży, informatyk. Ponad 30 proc. nowo powołanych ochotników stanowią kobiety. Wśród nich jest pani Joanna i jej córka Nikola.

Na co dzień studiuję nanotechnologię na Politechnice Gdańskiej. Zdecydowałam się przyjść do wojska, żeby zdobyć trochę nowego doświadczenia, Na szkolenie przyszłam z mamą, stwierdziłyśmy, że razem będzie nam dużo łatwiej przejść przez te 16 dni, że będziemy się wspierać. – powiedziała szer. Nikola.

Podczas 16 dniowego szkolenia podstawowego nowi Terytorialsi zostaną przeszkoleni z zakresu praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie tzw. pętla taktyczna – czyli egzamin, który zweryfikuje nabyte dotychczas umiejętności. Wszyscy ochotnicy, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian złożą uroczystą przysięgę wojskową 23 września br. w Żurominie.

Po ukończeniu szkolenia podstawowego najmłodsi żołnierze 5MBOT przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania (Ciechanów, Komorowo, Siedlce i Zegrze Południowe).

***

Mieszkańcy Północnego Mazowsza, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Kolejne szkolenie rozpocznie się 17 listopada br. Wnioski o powołanie do 5MBOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

autor: Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.8 5 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 miesięcy temu

Ciekawe czy też nanotechnologię w 16 dni zakończy egzaminem. Jak takie to proste to może i Janusz w klapkach dostanie dyplom z nanotechnologii.
Jakeś bzdury z tak szybkim szkoleniem. Kasiora za pierdzenie w stołek i to dla potrzeb propagandy piskomuny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x