Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie stój, pomóż!


9 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej ustanowiony w 2000 roku przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Z tej okazji Mazowiecki Okręgowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zachęca do upowszechniania szkoleń.

– U mnie było tak. W pracy koleżanka siedząca obok mnie zaczęła się krztusić jedzeniem. Spojrzałam na nią i zobaczyłam, że sytuacja już się robi poważna. Zaczęłam uciskać nadbrzusze i po kilku takich ruchach udało mi się sprawić, że koleżanka odkrztusiła ten pechowy kawałek jedzenia i mogła oddychać. Szczerze mówiąc nigdy nie przypuszczałam, że kurs pierwszej pomocy mi się przyda. Myślę, że zawsze tak sądzimy, że nam to na pewno nic złego się nie wydarzy. A tak naprawdę każdy z nas może musieć komuś pomóc – mówi Agata Jaremczuk Sadkowska wspominając sytuację, w której umiejętności z kursu okazały się przydatne.


Możesz uratować komuś życie

Czasem nawet bardzo proste działanie może uratować życie. Przykładem jest tu udrożnienie dróg oddechowych przez odchylenie do tyłu głowy u nieprzytomnej osoby i trzymanie jej odchylonej do przyjazdu pogotowia (umożliwia to poszkodowanemu oddychanie). Inny przykład? W przypadku nagłego zatrzymania krążenia prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do przybycia zespołu ratownictwa może nawet trzykrotnie zwiększyć szanse na przeżycie i powrót do zdrowia (dane: Europejska Rada Resuscytacji).

Zapomnij o mitach

Skoro to takie ważne, dlaczego tak wiele osób nie reaguje na widok osób potrzebujących pomocy? Najczęściej ze strachu. W 2017 r. 67 % osób przebadanych przez CBOS, deklarowało, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% osób było całkowicie pewnych swoich kwalifikacji. Najczęściej zwyczajnie boimy się zrobić komuś krzywdę. Tak, pierwsza pomoc jest stresująca. Znane są jednak dobre i skuteczne metody, które redukują stres i sprawiają, że świadkowie wypadków śmielej reagują.
1. Szkolenie: powtarzane regularnie szkolenia z pierwszej pomocy obejmujące dużo ćwiczeń praktycznych. Mogą być organizowane w firmach z wielu okazji, a pracownicy zwykle wolą takie praktyczne szkolenie, przydatne w życiu niż innego rodzaju kursy w ramach pracy.
2. Dbanie o własne bezpieczeństwo: wystarczy zawsze mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe i maseczkę do robienia wdechów ratowniczych, żeby znacznie zredukować stres.
3. Dążenie do regularnych szkoleń praktycznych, jak największej liczby młodzieży w szkole. Zawsze warto porozmawiać z dyrektorem placówki o organizacji kursów w ramach np. lekcji wychowawczych, EDB czy „dnia sportu”.


Co to jest Pierwsza Pomoc?

To wszystkie działania podejmowane przez świadków zdarzenia wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia przed przybyciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Mają one na celu zabezpieczenie poszkodowanych i wezwanie pomocy. Większość z nas zna takie sytuacje z doświadczenia lub czytała o nich w mediach: to np. wypadki drogowe, zakrztuszenia jedzeniem, krwawienia, złamania czy zatrzymanie oddechu i krążenia.

Jak znaleźć skuteczny kurs pierwszej pomocy?

Agnieszka Skura: Koordynator Okręgowy Pierwszej Pomocy, Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Dobry kurs powinien zawierać głównie indywidualne ćwiczenia dla każdego uczestnika wykonywane pod opieką instruktora. Aby w stresie wykonać prawidłowo czynności ratujące, trzeba je wyćwiczyć najlepiej, jak się da w sytuacji komfortowej. Warto też przynajmniej raz na dwa lata, lub częściej, odświeżać umiejętności na kursie przypominającym.

Na całym Mazowszu w 2022 roku oddziały PCK na Mazowszu przeszkoliły w sumie 2325 osób w ramach 158 kursów.

źródło: PCK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x