Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kolejni oficerowie dołączyli do 5MBOT


16.07.2023 Warszawa
Uroczysta promocja żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski .
Ppor Hubert Jabłoński .
Fot. DWOT


Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” – te słowa wypowiedziało na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego blisko 60 żołnierzy kursu oficerskiego Wojsk Obrony Terytorialnej „Agrykola”. Wśród nich było sześciu żołnierzy z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W miniony weekend na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 200 promowanych żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, blisko 60 to żołnierze OT – absolwenci kursu oficerskiego AGRYKOLA. To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Nowi oficerowie wzmocnili potencjał osobowy Sił Zbrojnych RP zwłaszcza – Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. dowódca WOT – gen. dyw. Maciej Klisz. 

– Ukończenie kursu Agrykola i to, że jestem w tym miejscu jest wynikiem wytrwałości i ogromnej determinacji. Wychowywanie syna, praca zawodowa, zajęcia na Akademii Wojsk Lądowych – pogodzenie kilku ról jednocześnie wymagało precyzyjnej organizacji. Teraz przyszła pora, żeby okrzepnąć z emocji, które towarzyszyły nam podczas mianowania i przystąpić do realizacji założeń z jakimi zaczynałem tę drogę.  – powiedział ślubujących tego dnia, ppor. Maciej – żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady OT. 

16.07.2023 Warszawa
Uroczysta promocja żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski .
Gen. bryg Maciej Klisz .
Fot. DWOT

W dniu poprzedzającym uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu wręczono patenty oficerskie. W uroczystości uczestniczyli m.in.:  Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. broni Dariusz Łukowski, Dyrektor Departamentu Kadr MON Pan Gabriel Brańka, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Maciej Klisz, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych DG RSZ gen. bryg. Jarosław Górowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON. 

Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. 

źródło i fot. 5 MBOT

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON opracowali program AGRYKOLA. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.  Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy.  
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2 miesięcy temu

po kursie?

Anonim
Anonim
2 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Obsługi termometru. BRAWO

Anonim
Anonim
2 miesięcy temu

Kasa to Kasa. Dobrze ja przytulić. Tym bardziej gdy nic nie trzeba robić.

Anonim
Anonim
2 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Tak, tylko wojsko i jego kadra oficerska będzie dodobna do tej z okresu międzywojennego i w razie czego będą też wiać z Polski jak tamci, a potem będzie obwinianie za przegraną wszystkich wokół.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x