Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rocznica Bitwy pod Mławą. Oficjalnie, na rowerze i pieszo


84 lata temu na północnej granicy Rzeczypospolitej rozegrała się bitwa, która przeszła do historii jako Bitwa pod Mławą. Każdego roku samorządy Mławy i Wieczfni Kościelnej organizują uroczystości ku czci bohaterów, którzy poświęcili swoje życie broniąc Ojczyzny w 1939 roku.


Oficjalne uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września 2023 r. o godzinie 17:00 w Uniszkach Zawadzkich, przy Mauzoleum Żołnierzy Września. O 16.30 na przystanek MKM na Starym Rynku zostanie podstawiony autobus, którym przejedziemy na miejsce.  Do udziału w obchodach zapraszamy reprezentantów instytucji, stowarzyszeń i różnych organizacji. Prosimy o obecność poczty sztandarowe. Wspólnie pochylmy głowy przy tablicy z wypisanymi nazwiskami poległych polskich żołnierzy i oddajmy im cześć.

Pamięć o bohaterach możemy czcić także aktywnie, poznając historię Bitwy pod Mławą i losy żołnierzy 20 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, broniących 84 lata temu północnej granicy Polski.

Komitet pamięci żołnierzy września 1939 roku pozycji Rzęgnowo – Żaboklik zaprasza na Rajd Rowerowy Pamięci 35 Żołnierzy – Kolarzy z 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, którzy wyruszyli 2 września 1939 roku w stronę Żaboklika, aby wzmocnić pozycję obronną w tym rejonie. Straty plutonu wyniosły 85 proc., natomiast rowery spłonęły w miejscu, do którego rajd ma dotrzeć.

Wyjazd spod jednostki wojskowej w Ciechanowie (ul. Wojska Polskiego 54) jest zaplanowany  2 września 2023 roku o godzinie 9:00. Trasa przejazdu wyniesie 30 km. Przewidziana jest krótka przerwa na odpoczynek w Grodzisku pod Gruduskiem, a na Kamieńskiej Górze w Żabokliku organizatorzy zaplanowali modlitwę za poległych oraz grill i ognisko.

Natomiast Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe zaprasza w niedzielę 3 września na Marsz Obrońcom Mławy – wyprawę linią obrony września 1939 r. Gościem specjalnym będzie Ihar Melnikau, białoruski historyk, pisarz i rekonstruktor, również wielokrotny uczestnik rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.
W imieniu organizatorów zapraszamy chętnych o godzinie 11.00 na parking za żłobkiem w Cegielni Lewickiej. Organizatorzy proszą o informację poprzez Facebook lub telefon tych, którzy będą mieli problem z transportem.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
3 miesięcy temu

Gdzie ten czas?? kiedy z okazji BITWY POD MŁAWĄ -MOGLIŚMY ZOBACZYĆ INSCENIZACJĘ NA UNISZKACH ZAWADZKICH ???–z udziałem statystów i samolotów !!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x