Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Parcele Łomskie, Cegielnia Lewicka i Łomia bez wody pitnej. Dziś dostarczy ją gmina, zobacz harmonogram


fot. ilustracyjne


Skażenie wody w wodociągu dostarczającym wodę do miejscowości Parcele Łomskie, Łomia i Cegielnia Lewicka. Badając standardowo próbki wody, stwierdzono w niej obecność bakterii z grupy Coli.

Trwają już działania naprawcze, ale do czasu przywrócenia jakości wody nie należy jej używać do przygotowywania posiłków, spożywania, mycia owoców i warzyw, naczyń kuchennych i prania. Woda nie nadaje się także do kąpieli, mycia zębów czy przemywania otwartych zranień. Można jej jednak używać do celów sanitarnych.

Gmina Lipowiec Kościelny już rozpoczęła dystrybucję wody w pojemnikach 5 l. i z beczkowozu.

Rozdawanie wody odbywać się będzie według następującego harmonogramu.

10.30 – Łomia przy blokach

11.00 – Łomia przy świetlicy wiejskiej

12:00 – Parcele Łomskie na parkingu przy placu zabaw

12:30 – Cegielnia Lewicka  przy posesji pani sołtys.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Szkoda że wcześniej nie podjęto działań naprawczych, z tego co wiem to już na popczątku roku 2023 były zgłaszane do sanepidu przypadkich zachorowań na bakterię COLI w tym regionie a dopiero teraz zaczęto badać jakość wodę! W dodatku Sanepid i Gmina słabo informują mieszkańców o tym fakcie, nie każdy śledzi wpisy na stronach internetowych instytucji!

Urzednicy powinni wydrukować ulotki i roznosić je po miejscowościach objętych skażeniem – mieszka tam pond 2000 osób! HAŃBA!! w dodatku nikt nie infomruje czy po przegotowaniu wody nadaje się ona do użytku?

Mławianin
Mławianin
3 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Ja wiem ze zbliżają się wybory i każdy próbuje się wybić jako obrońca uciśnionych ale przestań siać panikę bo dużo więcej bakterii coli masz w łazience czy w samochodzie a pleciesz takie głupoty

OBYWATELKA
OBYWATELKA
3 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

GDYBY W WODZIE BYŁA ŚLADOWA ILOŚĆ BAKTERII (JAK OPISUJESZ WYŻEJ I TO BAKTERII NIE TAK GROŻNYCH JA COLA), SENEPID NIE ZAKAZYWAŁBY UŻYWANIA WODY A GMINA NIE MUSIAŁABY DOSTARCZAĆ WODY W BUTLACH – SPRAWA JEST ZATEM POWAŻNA I NIE WOLNO TEGO BAGATELIZOWAĆ! ZDROWIE JEST TU NAJWAZNIEJSZĘ

Według raportu, w 2019 roku w wyniku zakażenia bakteriami (Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Campylobacter i nietyfusowa Salmonella), na całym świecie zmarło 975 000 ludzi, a ok. 35 milionów zachorowało. To więcej niż liczba zgonów wywołana niektórymi najbardziej powszechnymi nowotworami, AIDS czy malarią.”

Mławianin
Mławianin
3 miesięcy temu
Reply to  OBYWATELKA

Nie pisałem o bagatelizowaniu tylko o sianiu paniki. Mówienie ze wszyscy są niekompetentni nie uchroni zdrowia. A tak na marginesie bakterie grupy coli tworzą naturalną florę bakteryjną człowieka, znajdują się nawet w przewodzie pokarmowym. I nie myl bakterie grupy coli z E. coli. Niewiedza rodzi panikę i niepotrzebny strach.

Mlawianka
Mlawianka
3 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Mędrzec się rozpisuje

OBYWATELKA
OBYWATELKA
3 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

PANIKA I STRACH BIORĄ SIĘ Z NIE WIEDZY, A NIE WIEDZA Z BRAKU INFORMACJI! A INFORMACJĘ UDOSTĘPNIAJĄ WŁAŚNIE WSKAZANE INSTYTUCJĘ!!! W SPOSÓB WZDAWKOWY I WYBIÓRCZY ORAZ HAOTYCZNY! KRYTYKA W TYM WYPADKU JEST WSKAZANA W KOŃCU TO PUBLICZNE INSTYTUCJĘ!! KAŻDA OSOBA KTÓRA PEŁNI FUNKCJĘ PUBLICZNĘ MUSI LICZYĆ SIĘ Z KRYTYKĄ OBYWATELI PRZED JAK I PO WYBORACH 😉

RADZĘ RÓWNIEŻ DOCZYTAĆ INFORMACJĘ O WSPOMIANEJ BAKTERII, BO WIDAĆ PAN PRZECZYTAŁ TYLKO CZĘŚĆ INFORMACJI O TEJ BAKTERII, NIE DOCZYTAŁ PAN ŻE OPRÓCZ TEGO, ŻE WYSTĘPUJE ONA W SPOSÓB POWSZECHNY W PRZEWODZIE POKRAMOWYM, TO MOŻE POWODWAĆ OLBRZYMIE ZAGROŻENIE JEŚLI PRZEDOSTANIE SIĘ DO INNYCH ORGANÓW – A TAK SIĘ DZIEJE PODCZAS PICIA ORAZ MYCIA SIĘ SKAŻONĄ WODĄ!!!

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji – zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią”

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/bakteria-e-coli-jakie-sa-objawy-zatrucia-czym-grozi-zakazenie-aa-zbvF-nVQC-NqNa.html

Mławianin
Mławianin
3 miesięcy temu
Reply to  OBYWATELKA

Proszę doczytać co to jest e. coli a bakterie grupy coli i nie udawać mądrości po przeczytaniu wikipedii. Jeśli się nie wie o czym mówi to lepiej nie zabierać glosu

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

To właśnie ty chyba mylisz pojęcia.
Paniki nikt raczej tu nie sieje, ale jeśli woda nie nadaje się do spożycia, to chyba należy zachować ostrożność.

Mlawianka
Mlawianka
3 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Zgadzam się z tym kiepskim komunikowaniem mieszkańców. Jak zawsze sanepid kompetentny

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x