Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rocznica Bitwy pod Mławą. Co przygotowało miasto?


Tegoroczna rocznica Bitwy pod Mławą upamiętniona będzie cyklem wydarzeń, które rozpoczną się 25 sierpnia, a zakończą 3 września. Głównym dniem obchodów będzie sobota 26 sierpnia – tego dnia w parku miejskim od 12.00 do 21.00 zaplanowane są m.in. pokazy filmowe, spektakle teatralne i piknik historyczny.


W piątek 25 sierpnia ratusz zaprasza na potańcówkę w stylu retro ze szlagierami z okresu międzywojennego. Organizatorzy zachęcają do wczucia się w epokę i… przebrania się. Start o 17.00 przy estradzie w paru miejskim.

Turniej Bohaterom Mławy
W sobotę o godz. 10.00 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany będzie turniej dzieci w piłkę nożną Bohaterom Mławy. Podczas zawodów nie zabraknie historycznych odniesień. Zapisy drużyn prowadzi MOSiR.

Filmy, piknik i fotobudka z historią  w tle
O 12.00 w parku miejskim rusza piknik historyczny. Zaprezentują się m.in. miejskie jednostki, które przygotują konkursy, gry i zabawy kierowane do młodszych i starszych, a związane z wojenną historią Mławy. Pojawią się stoiska Nadleśnictwa Dwukoły, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mławy, Wojskowego Centrum Rekrutacji, stowarzyszenia Mława – Miasto Zabytkowe. Obecne będzie Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział Mława, które przypomni wystawę poświęconą Mławie 1939 roku. Zapraszamy również do… wehikułu czasu. Będzie to fotobudka 3D, w której będzie można się sfilmować z elementami przedwojennej Mławy i jej mieszkańcami.
Również o 12.00 na estradzie w parku rusza plenerowe kino wojenne. W samo południe rozpocznie się seans filmu „W ciemności” Agnieszki Holland.
O 15.00 na scenie pojawi się Teatr Słuchaj Uchem ze spektaklem dla najmłodszych „Kusy Janek”, który przeniesie dzieci w zapomniany już świat dawnych zabaw, piosenek i opowieści.

Widowisko filmowo-muzyczne „Mława pamięta”
A o 17.00 zapraszamy na wyjątkowy spektakl, przygotowany specjalnie na 84. rocznicę Bitwy pod Mławą. Widowisko filmowo-muzyczne pt. „Mława Pamięta” to połączenie kilku form sztuki: filmu, teatru i muzyki; odbędzie się na estradzie parku miejskiego, rozpocznie się o 17.00. Więcej o spektaklu piszemy obok.
 

Żołnierze Andersa na parkowym ekranie
Dzień zamkniemy seansem filmowym odrestaurowanego obrazu „Wielka droga”, z wprowadzeniem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. „Wielka droga” to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939  i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne. Zobaczymy wielu andersowskich artystów, z których niektórzy odgrywali swoje życiowe role. Usłyszymy piękne piosenki, zobaczymy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością. Początek seansu o 19.00. Miejsce: kino plenerowe na estradzie w parku miejskim.

(Przypominamy, że w niedzielę 20 sierpnia, również  w parku miejskim odbędzie się spektakl muzyczny pn.: „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa”,  który powstał w ramach cyklu „Artyści Andersa” i jest częścią projektu IPN-u. 

1 września
Oficjalne uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września w Uniszkach Zawadzkich, przy Mauzoleum Żołnierzy Września. Początek o 17.00. O 16.30 na przystanku na Starym Rynku będzie podstawiony autobus, którym będzie można dojechać na miejsce. 

Marsz z Iharem Melnikauem
Stowarzyszenie Mława – Miasto Zabytkowe również uczci rocznicę Bitwy pod Mławą i wybuchu II wojny światowej. Jego członkowie zapraszają w niedzielę 3 września na Marsz Obrońcom Mlawy – wyprawę linią obrony września 1939 r. Gościem specjalnym będzie Ihar Melnikau, białoruski historyk, pisarz i rekonstruktor, również uczestnik rekonstrukcji Bitwy pod Mławą.
Chętni zbierają się o 11.00 przy Rondzie Flagi.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aaa
Aaa
3 miesięcy temu

Czyli totalne dno. Jak buniowi zależało to każdy pamięta co było w centrum i Uniszkach. To kolejny dowód że ten pan się już wypalił. I konieczne są zmiany

ja
ja
3 miesięcy temu

czyli Wielki G…

Anonim
Anonim
3 miesięcy temu

Patetycznie i patriotycznie oraz banalnie – tradycja w narodzie zamiera… przemówienia, msze, znicze i kwiaty, no i potańcówka w parku miejskim o ile pogoda będzie sprzyjać(chyba już ostatnia w tym roku) .

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x