11 lipca przypadała 80-ta rocznica tzw. „krwawej niedzieli na Wołyniu” – stanowiącej apogeum zbrodni ludobójstwa na polskiej ludności cywilnej dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA oraz ukraińskich cywili. Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni, lecznictwie itp. – symbolicznie przywołuje pamięć o tych wydarzeniach. Ta pamięć została przywołana również w Mławie.
W niedzielę 9 lipca, Związek Sybiraków w Mławie pod hasłem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” zaprosił na okolicznościową mszę św. do kościoła pw. Św. Trójcy.
11 lipca – a więc dokładnie w rocznicę wydarzeń z 1943 roku – w miejskim parku oraz na ulicach miasta można było spotkać działaczy mławskiej Konfederacji, którzy rozdawali ulotki, przypinając przy tym symboliczne kwiaty lnu.
Jak podaje IPN, w 1943 r. na terenie Wołynia, a następnie na innych obszarach Kresów Południowo-Wschodnich II RP doszło do jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej. W ludobójczych mordach, z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA, zginęło – według szacunków Ewy Siemaszko – blisko 130 tys. Polaków. Grupę społeczną dotkniętą największym cierpieniem stanowili mieszkańcy wsi.
11 lipca 1943 około godziny 3.00 oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem Śmierć Lachom[48]. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja przygotowana i zaplanowana [za Wikipedia].
Symbolem tamtych wydarzeń stał się kwiat lnu, który kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego właśnie symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Len to cierpliwość, czystość, prostota, ale też niewinność – podstawowy przymiot osób dotkniętych przemocą. Roślina kwitnie na niebiesko, kolor ten w psychologii barw oznacza wytrwałość, uosabia zatem ludzi, którzy od lat zabiegają o przywrócenie pamięci o ludobójstwie. Len leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia. Symbol kwiatu lnu przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wg projektu studenta wzornictwa – Jakuba Gorczycy.
red.
fot. fb
Tak PiS bardzo podzielił ludzi i ta mowa nienawiści w TVP na oponentów. Gdzie my żyjemy?
Nigdy nie zapomnijmy o Naszych Siostrach i Braciach, którzy zostali bestialsko zamordowani przez swoich sąsiadów, którym czynili Dobro w sąsiedzkich stosunkach. Nic nie jest w stanie wytłumaczyć, czy usprawiedliwić tej strasznej zbrodni. Dzisiaj politycy od pojednania próbują wytłumaczyć tą Zbrodnię działaniami sił trzecich z zewnątrz, której to namowie zbrodniarze ukraińscy nie byli w stanie się oprzeć. Zadaję pytanie czytelnikom mojego wpisu, czy byli by w stanie zamordować w bestialski sposób swoich sąsiadów, gdyby ich ktoś do tego namawiał ? Gdyby nie zło, które tkwiło w nich, to żadna namowa nie byłaby w stanie dokonać takich zbrodni.
Coś w tym jest . Cały czas dojeżdżają Polakom a to z prawa i lewa . Teraz dużo nie trzeba żeby brat stanoł naprzeciw brata . A wtedy zło przyszło zza między i jak pokazują tą świnie sikorskiego który mówi że to zemsta za chłopów pańszyźniany to nie chcę mi się dalej pisać….
Świnią to jesteś raczej ty.
no właśnie to jest poziom vel sikorski , antypolskie chamy . Sprzedawczyki , chłopcy na posyłki .
A ty to chyba z tych nowych elyt co to nie grają w gałę, tylko w golfa, tyle że za nasze pieniądze, taki d.upo.liz P.utina. powtarzasz to co ci wbila ta wasza pisowska propaganda. Wyłącz telewizor i zacznij samodzielnie myśleć, bo przez takich jak ty I tobie podobnych Polska niedługo ogłosi swoją upadłość.
Dziś chyba sąsiad sąsiada byłby w stanie zamordować. 8 lat temu zapewne nie, ale dziś… dziś już tak.
Takich doczekaliśmy czasów.
Polak Polakowi stał się wilkiem. Nawet za komuny tego nie było w naszej ojczyznie. Polacy zawsze potrafili się zjednoczyć, a teraz… szkoda słów. Ten rząd doprowadził do bardzo wielkiej nienawiści wśród Polakow:
ogromna nietolerancja ludzi o odmiennych poglądach politycznych czy ludzi wyznających inną wiarę, o odmiennej orientacji seksualnej, o innym kolorze skóry itp. itd.
Staliśmy się narodem bardzo nietolerancyjnym, pełnym nienawiści do do drugiego człowieka. Tak nas zmanipulowali obecnie rządzący z jedynej słusznej partii, czyli PiS i jedynego słusznego wyznania jakim jest katolicyzm.
Minęły lata a wciąż trzecie pokolenie Armii Krajowej musisz walczyć z trzecim pokoleniem UB-eków, którzy specjalnie dobrani przesiąknięci ideologią komunistyczną funkcjonariusze decydowali o losach, czasami życiu i śmierci tysięcy Polaków.
Nigdy nie zapomnijmy o Naszych Siostrach i Braciach , którzy zostali bestialsko zamordowani przez swoich sąsiadów, ktorym czynili Dobro w sąsiedzkich stosunkach. Nic nie jest w stanie wytłumaczyć, czy usprawiedliwiç tej strasznej zbrodni. Dzisiaj politycy od pojednania próbują wytłumaczyć tą Zbrodnię dzialaniami sił trzecich z zewnątrz , której to namowie zbrodniarze ukraińscy nie byli w stanie się oprzeć.
Zadaję pytanie czytelnikom mojego wpisu , czy byli by w stanie zamordować w bestialski sposób swoich sąsiadów, gdyby ich ktos do tego namawiał ?
Gdyby nie zło, które tkwiło w nich, to żadna namowa nie byłaby w stanie dokonać takich zbrodni.
Sama akcja jest dobrym pomysłem. Szkoda tylko, że rozdawali je ludzie z partii głoszącej faszyzm
Rozbawiłeś mnie 🙂
Czy jesteś też tak samo naiwny jak wyborcy piskomuny
Widocznie tak. Bo w których hasłach on się przejawia podkreśl mi bo nie wyczułem tego?! Dla mnie to trzeba być baranem by zmieniać zdanie między pisem a ko. Oczekując innych efektów.
Przecież to nie chodzi o to kto daje tylko że w ogóle coś robią i przypominają, nie przymykają oka bo teraz niby nie wypada
Ale to prawda
Ty mnie zasmuciłeś, bo nie znasz wszystkich założeń i haseł tej skrajnie prawicowej partii, a są one bardzo podobne do tego co reprezentowałoa sobą pewna hitlerowska partia.
Strach się bać…
Socjalisto czy ty wiesz co to jest faszyzm?
Takie partie są potrzebne abyśmy nie zostali ocenzurowani i uznani jako niepoprawni politycznie.
Tak, tak jak w Niemczech potrzebne było NSDAP.
Potrzebne było?
Czy ten młody człowiek jest z Konfederacji ?
Czy ten człowiek jest z Konfederacji nie wiem, ale w artykule jest wyraźnie napisanie że „w miejskim parku oraz na ulicach miasta można było spotkać działaczy mławskiej Konfederacji, którzy rozdawali ulotki, przypinając przy tym symboliczne kwiaty lnu”.
A konfederacji tylko i wyłącznie kojarzy mi się z faszyzmem.
Raz faszyści, innym razem zaplecze putina, a jeszcze potem przyszli koalicjanci PISu. Proszę wyłączyć telewizor i naprawdę wejść w temat, a nie łykać wszystko co podsuną.
Nie faszyści a nacjonaliści. Nacjonalizm opowiada się za stawianiem własnego narodu na pierwszym miejscu, nie nienawiścią do innych narodów. Swoją rodzinę stawiamy na pierwszym miejscu ale nie oznacza to że nienawidzimy naszych sąsiadów czy życzymy im źle. Określenie „faszystowski” jest śmiało wykorzystywane od końca drugiej wojny światowej jako punkt zaczepny przy braku jasnych i klarownych podstaw, bo w obrazie społeczności jest to powszechnie negatywny epitet (i słusznie), narzucający zrazu obrzydzenie.
Bardzo ładny wywód, ale nacjonalista nie bije własnej matki, żony, siostry pałą gdy ta protestuje w obronie swoich praw w naszym państwie. A państwo nasze nic nie robi, żeby tych twoich nacjonalistów zdelegalizować.
Gdzie można kupić taką przypinkę – kwiat lnu ?
Były to przypinki, mocowane za pomocą taśmy dwustronnej. były rozdawane za darmo.
To jakieś badziewie bo oryginał z IPNu jest metalowy na pins a nie jakieś taśmy.
No niestety nie każda organizacja jest na tyle finansowana z skarbu państwa i musi wyłożyć z własnej kieszeni. Także takie uwagi proszę kierować do rządu.