Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zmarł ks. kan. prof. dr hab. Michał Grzybowski


Jak poinformowała płocka kuria,  29 czerwca 2023 roku, po ciężkiej chorobie, odszedł do domu Ojca ks. kan. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, wybitny historyk, wykładowca w kilku uczelniach, w tym w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, autor kilkuset publikacji, w tym dotyczących historii Mazowsza i Mławy, znawca historii Kościoła Płockiego, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, odznaczony m.in.  Medalem Zasłużony dla Miasta Mława.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dwóch miejscach, najpierw Msza św. żałobna w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku 30 czerwca 2023 r. (piątek) o godz. 19:30.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie 1 lipca 2023 r. (sobota) o godz. 12:00 w bazylice katedralnej płockiej, z udziałem Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego i Biskupa Pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej Jacka Grzybowskiego.

W obu świątyniach pół godziny przed Mszami św. odmawiany będzie różaniec w intencji Zmarłego. Ks. prof. Michał M. Grzybowski spocznie na cmentarzu w Al. Kobylińskiego w Płocku, w grobowcu profesorów WSD (cmentarz katolicki)

 

Ks. kan. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski

Urodzony 8 września 1937 r. w Starej Wsi koło Przasnysza; ochrzczony 12 września 1937 r. w Janowie;

diakonat: 13 września 1959 r. w Płocku;

kapłaństwo: 12 września 1960 r. w Płocku;

praca duszpasterska, powierzane zadania i funkcje: pracownik Archiwum Diecezjalnego i Biblioteki Seminaryjnej (1960); studia zaoczne w ATK (1961); wikariusz parafii Pomiechowo (1962), parafii Zakroczym (1963), parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku (do 1970); sekretarz wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej (1970); wizytator dekanalny w Płocku (1972); referent ds. duszpasterstwa nauczycieli (1973); wykładowca historii w NSD, dyrektor Biblioteki Seminaryjnej, wicedyrektor Archiwum Diecezjalnego w Płocku (1974-1990); kapelan Zakładu Karnego w Płocku (1985-1988); wykładowca Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego (Sekcja katolików świeckich) (1986); redaktor „Studiów Płockich” (1988); wykładowca historii Kościoła w Kolegium Teologicznym Diecezji Płockiej (1993); wykładowca historii w WSD (2001-2009); pracownik naukowy wielu uczelni w Polsce: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku; promotor kilkuset prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich oraz kilkunastu rozpraw doktorskich; autor 10 tomów serii pt. „Duchowieństwo diecezji płockiej”;

odznaczenia: kanonik honorowy Kapituły Katedralnej Płockiej (2001); otrzymał Wielki Order Świętego Zygmunta oraz wiele odznaczeń świeckich m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal „Za zasługi dla miasta Płocka”.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x