Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ze szkolnej ławki prosto na poligon, marsz!


Wczoraj uczeń, dziś już żołnierz. Blisko 200 ochotników pojawiło się o świcie 24 czerwca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój. Uczniowie, studenci, nauczyciele…pasjonaci wojska – to oni zdecydowali się na szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.


Motywacji do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady OT jest tak wiele, jak samych ochotników – a w sobotę (24 czerwca) było ich wielu – blisko 200 osób stawiło się o poranku w ciechanowskich koszarach. Nowi ochotnicy powtarzają, że zachętą do wstąpienia w szeregi WOT jest przede wszystkim korzystna formuła szkoleń.

– Wybrałem WOT, ponieważ nie muszę rezygnować z mojego życia codziennego – cywilnego, a nadal mogę szkolić się i rozwijać w kierunku wojskowym – powiedział jeden z ochotników 5MBOT. Są też osoby, które rozważały włożenie munduru żołnierza Wojska Polskiego od dawna:

– Zawsze myślałam o służbie wojskowej, ciekawiło mnie jak wygląda wojsko od „kuchni”. W przyszłości myślę o służbie zawodowej, dlatego mam nadzieję, że dzięki szkoleniu w WOT przekonam się czy jest to dla mnie, czy odnajdę się w tej rzeczywistości – dodała uczestniczka „16-stki”.

Terminy letnich szkoleń w ramach projektu „Wakacje z WOT” dostosowane są przede wszystkim do uczniów, studentów, nauczycieli, którym w ciągu roku trudno było wygospodarować wolny czas na 16-dniowe wojskowe przeszkolenie. Z letnich terminów w 5MBOT korzystają również rodzice:

– Dlaczego termin wakacyjny? Ponieważ dzieci mają teraz wolne i łatwiej jest znaleźć czas na realizację własnych planów, marzeń – powiedziała jedna z mam w mundurze.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, dla których wojskowe abecadło i realia służby są wielką niewiadomą – to właśnie podczas tzw. 16-stki zdobędą przeszkolenie z najważniejszych – podstawowych zagadnień, m.in.:  bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii, pomocy medycznej na polu walki.

Równolegle do szkolenia podstawowego, prowadzone jest 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. To propozycja i okazja dla tych, którzy w przeszłości służyli w Wojsku Polskim i po latach przerwy chcą ponownie wstąpić do szyku.

Finałem poligonowych zmagań będzie tzw. pętla taktyczna – pierwszy sprawdzian żołnierskich umiejętności. Po pozytywnym zaliczeniu „pętli” Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskową na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie połączoną ze Świętem Brygady, które odbędzie się na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich (9 lipca br.).

Najmłodsi służbą żołnierze 5MBOT zasilą bataliony Brygady, które rozlokowane są w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd.

DODATKOWE TERMINY SZKOLEŃW RAMACH PROJEKTU „WAKACJE Z WOT”

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT” każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Dla wszystkich chętnych – przyszłych Terytorialsów, 5 Mazowiecka Brygada OT przygotowała jeszcze 2 terminy letnich szkoleń:

– 12 – 27 lipca br.

– 08 – 23 września br.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BANK
BANK
4 miesięcy temu

POLSKA TO BOGATY KRAJ

Woda po pierogach
Woda po pierogach
5 miesięcy temu

Bez przesady. To tylko zabawa w wojsko i to kosztowna. Jest jeszcze dobrowolna zasadnicza służba wojskowa gdzie można zostać prawdziwym żołnierzem i służba zawodowa.

Anonim
Anonim
5 miesięcy temu

Następni kasodojcy chciwi na pieniądze. Z wojaczki to tylko obserwacja tego co inni robią dobrze, a podstawowe szkolenie to budowa i obsługa termometru.
Do prawdziwego wojska się zapisać a nie doić kasę ubranym w uniform, który wam nie przysługuje.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x