Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na Mazowszu coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS


Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce na koniec maja 2023 r. przekroczyła już 1 mln 85 tys. osób. W województwie mazowieckim, na koniec maja br. odnotowaliśmy 295,8 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, a więc o 13,2 tys. więcej niż na koniec stycznia br.


Odnotowany wzrost wskazuje, że obywatele innych państw nie mają problemu ze znalezieniem pracy u pracodawców w Polsce. Legalne zatrudnienie oraz opłacanie składek powoduje możliwość korzystania ze świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (m.in. emerytury, renty czy zasiłki chorobowe).

W całym kraju przez te kilka miesięcy z początku roku, liczba ubezpieczonych cudzoziemców wzrosła o 30 tys. Liczba obywateli Ukrainy wzrosła o 7,7 tys.; Białorusi – o 10 tys. i wynosi obecnie 120 tys. Ukraińców jest obecnie ponad 744 tys.

A jakie zmiany zaszły w tym czasie w liczbie ubezpieczonych na terenie województwa mazowieckiego?

Ogółem od końca stycznia do końca maja przybyło 13,2 tys. ubezpieczonych tu cudzoziemców. O 5,6 tys. wzrosła liczba osób ubezpieczonych z terenu Ukrainy. To niezmiennie od lat największa grupa legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce. Jest ich obecnie ponad 175 tys. Nieznacznie spadła liczba zarejestrowanych Rosjan, jest ich obecnie o 14 mniej, a zatem – 4630. Znacznie wzrosła natomiast liczba obywateli z Białorusi – jest ich obecnie 42,1 tys., a więc o ponad 4500 więcej.

W regionie są ubezpieczeni przedstawiciele ponad 160 narodowości. W województwie mazowieckim legalnie pracują przedstawiciele takich państw m.in. jak Indie – ponad 7 tys. osób; Wietnam – ponad 6,3 tys. osób oraz Gruzja – 4,8 tys. osób.

Większość cudzoziemców, podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę , albo pracują na umowach zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej. W kraju jest ponad 38 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. Na Mazowszu jest ich prawie 13 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (4,2 tys.) i Białorusi (2,9 tys.).

źródło: mp/ZUS

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BACZNY OBSERWATOR .!!!!!
BACZNY OBSERWATOR .!!!!!
5 miesięcy temu

No i komu tu wierzyć—-bo KACZY GNOM !!!— KRZYCZY ŻE BĘDZIE REFERENDUM, NIE POZWOLI ABY ŚCIĄGAĆ CUDZOZIEMCÓW —- A OSTATNIO STRASZY NAS ZAGROŻENIEM ZE STRONY BIAŁORUSI—-chyba tylko po to by chwila przed wyborami OGŁOSIĆ STAN WYJĄTKOWY !!!!— KTÓRY NIE POZWOLI PRZEPROWADZAĆ WYBORÓW !!!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x