Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niepokalanów. Upamiętnienie tragicznie zmarłego europosła


Mszą św. oraz rocznicowym spotkaniem  uczczono pamięć o śp. Filipie Adwencie, pośle do Parlamentu Europejskiego, który 18 lat temu zginął w wyniku wypadku samochodowego. Uroczystości odbyły się 17 czerwca w sanktuarium w Niepokalanowie.


W homilii o. Eugeniusz Augustyn, główny celebrans, Opat Prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów i Opat Klasztoru Cystersów w Wąchocku,  podkreślał, że Maryja jest pewną drogą do Boga, o której mówili święci, a szczególnie św. Maksymilian Kolbe. Jej serce było „ważne, uważne, czyste, ciche i pokorne”. Ono usłyszało „cichy szept anioła” podczas zwiastowania i rozważało sprawy Boże przez całe życie.

Duchowny podkreślał, że ważne jest być słuchaczem słowa Bożego i nim żyć. Bez sakramentów świętych nie ma świętości. W przyjaźni z Bogiem żyją ludzie, którzy się modlą. Bohaterzy w dobrem to ci, którzy codziennie są wierni swojemu powołaniu. To są matki, ojcowie, małżeństwa, rodziny, bez których życie byłoby niemożliwe. Jednak wśród światowego zamętu powstają pytania: co mamy czynić?, kogo słuchać? Dobrze widzi się tylko dobrym sercem. Gdzie je kształtować? Są różne szkoły. Jest też szkoła Boża. Do niej należała Maryja, św. Maksymilian i inni święci. My też do niej należymy. Dary łaski pozwalają nam znaleźć odpowiedzi na te pytania. Takim darem jest sumienie – głos wewnętrzny. To również rozum – dany, by rozpoznawać stan rzeczy, Ewangelia, która daje światło na życie oraz sakramenty święte – lekarstwa i umocnienie, „Chrystus obecny wśród swojego ludu”.

– Potrzebujemy Boga, bo Bóg jest miłością. Potrzebujemy Maryi, bo nigdy nie słyszano, by opuściła tego, kto się do niej ucieka (…) potrzebujemy też ludzkiej miłości, bo bez ludzkiej miłości świat również nie przetrwa – mówił duchowny.

Po mszy św. w sali św. Bonawentury licznie zebranych przywitał poseł Maciej Małecki, główny organizator uroczystości.

– Co roku spotykamy się w gościnnym Niepokalanowie, żeby upamiętniać polskiego patriotę, dr Filipa Adwenta, który, choć urodził się daleko od Polski, Polskę miał głęboko w sercu – powiedział w pierwszych słowach swego przemówienia.

Przekonywał również, że w obliczu prób wyrugowania katolików z życia publicznego, musimy oprzeć się na solidnych fundamentach, jaką jest wiara chrześcijańska i dobre wzory do naśladowania. Takim wzorem jest, jego zdaniem,  Filip Adwent.

– Chcemy opowiadać o polskich bohaterach. Chcemy stawiać młodym ludziom dobre wzory do naśladowania. Chcemy Polski wielkiej, (…) rządzonej przez patriotów (…) Jako polski rząd dokładamy wszelkich starań, żeby Polska była bezpieczna (…) Chcemy, by każdy wróg trzy razy się zastanowił, zanim raz źle pomyśli o Polsce. Ale ważne jest także budowanie polskiej tożsamości, żeby dziś, za dziesięć lat, za sto i za tysiąc żyli ludzie, którzy Polskę będą mieć w sercu. Dlatego ważne jest, by wspominać takie osoby, jak dr Filip Adwent. Po to jest to spotkanie – kontynuował organizator.

Poseł odczytał również list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Nadmienił także, że kustoszem pamięci o europośle Filipie Adwencie jest Paweł Stobnicki, który cały rok podejmuje niezliczone działania, by przygotować te obchody, z przerwą, podczas której organizuje spotkanie upamiętniające śp. Janinę Fetlińską, senator, która zginęła w katastrofie smoleńckiej w 2010 r.

Następnie głos zabrała żona śp. Filipa Adwenta, dr Alicja Adwent. Przypomniała o zagrożeniach ze strony Unii Europejskiej, jakie – już przed ponad trzydziestoma laty dostrzegał jej mąż, a które są aktualne dziś (na przykład federalizacja UE, likwidacja polskiej bankowości czy niszczenie polskiego rolnictwa). Filip Adwent nie chciał Europy federalnej, ale Europy ojczyzn.

Dr Alicja Adwent wspominała o pięknych dziełach, jakie powstają dzięki ludziom współpracującym z Instytutem Filipa Adwenta, którego jest prezesem. Dzięki zaagażowaniu wielu osób udało się zebrać makulaturę, a za pieniądze z jej sprzedaży, przy współpracy z siostrą Kolbeną Frąckiewicz CP, która od 30 lat pracuje na misjach w Afryce, wykopano w Kamerunie studnię i zbudowano budynek, w którym najbiedniejsi mieszkańcy zdobywają edukację i otrzymują wsparcie medyczne oraz materialne. Dr Adwent wspominała również o krzyżach, które wraz ze swoja znajomą przywozi z Francji, a które są tam wyrzucane. Krzyże te przekazuje znanej rodzinie państwa Amaro. Oni zaś rozdają je młodym ludziom, którzy do nich przychodzą i modlą się za nawrócenie Francji. Wdowa w szczególny sposób podziękowała Panu Ryszardowi Morce – soliście Opery Narodowej w Warszawie, który od 17 lat uświetnia swoim głosem uroczystości rocznicowe.

Posłanka Dominika Chorosińska przypomniała, że wiara jest łaską i trzeba o nią dbać. Podkreślała ważność i wyjątkowość rodziny i przytaczała słowa Filipa Adwenta, który również pisał, w jaki sposób niszczy się rodzinę na świecie, w jaki sposób podważa się jej świętość.

Wystąpienia poszczególnych prelegentów urozmaicone były występami Magdaleny Olszewskiej, aktorki scen warszawskich, która recytowała poezję Cypriana Norwida oraz wiersz autorstwa Filipa Adwenta („Modlitwa o odwagę do życia”), oraz Michała Chorosińskiego, dyrektora Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, który odczytał fragmenty pamiętnika dr. Filipa Adwenta.

Ksiądz kanonik Krzysztof Nalepa, który praktycznie od samego poczatku wspiera ideę upamiętniania dr. Filipa Adwenta, mówił o wartościach chrześcijańskich, jakie europoseł wprowadzał w swoje życie. Uhonorował śp. Filipa Adwenat medalem 750-lecia parafii pw. św. Józefa w Jeżowie. Medal wręczył wdowie dr Alicji Adwent.

Pod koniec spotkania wyemitowano film dokumentalny o Filipie Adwencie, w reżyserii Mariana Widelskiego. Na zakończenie spotkania głos zabrał Michał Miszyk-Miński, który wraz z rodziną kultywuje tradycje I Rzeczypospolitej a na spotkanie wspólnie przybyli w strojach szlacheckich.

W organizację uroczystości zaangażowani byli również Katarzyna Kucharek Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP oraz Łukasz Sawicki i Damian Bielecki, pracownicy Fundacji.

W obchodach, upamiętniających Filipa Adwenta, obecni byli również: siostra dr Halina Iwaniuk, która w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia życia konsekrowanego w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, ks. Mariusz Iliaszewicz, rodzony brat dr Alicji Adwent. Przybyły również liczne delagacje z całej Polski: Zielonej Góry, Świebodzina, Lublina, Góry Kalwarii, Otwocka, Łodzi, Częstochowy, Zgierza, Warszawy, Gdańska, Płocka, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Łowicza i Sochaczewa.

źródło i fot. Instytut Filipa Adwenta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4.7 17 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x