Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

VI edycja Kursu Działań Rozpoznawczych u terytorialsów


Planowanie, obserwacja, przejęcie lotniska – tak wyglądał Kurs Działań Rozpoznawczych (KDR) realizowany przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. W VI edycji KDRu wzięli udział żołnierze kilku Brygad Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych.


Od 10 do 18 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka realizowano VI edycję Kursu Działań Rozpoznawczych (KDR), którego organizatorem była 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. W 9-dniowym szkoleniu wzięło udział ponad trzydziestu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z siedmiu Brygad OT, 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz 18 Batalionu Rozpoznawczego.

– Kurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem już nie tylko wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również wojsk operacyjnych, co jeszcze bardziej wpływa na jakość i atrakcyjność szkolenia – powiedział dowódca kursu, kpt. Bartosz Wileński.

Celem kursu było doskonalenie umiejętności z zakresu rozpoznania ogólnowojskowego. Każda edycja KDR ma swój indywidualny profil, dzięki temu żołnierze pod okiem instruktorów doskonalą i pogłębiają kompetencje wojskowego rzemiosła.  

W trakcie szkolenia żołnierze realizowali szereg zadań taktycznych, tj. prowadzenie działań patrolowych, nawiązywanie łączności, zakładanie bazy oraz ćwiczyli procedury. Dodatkowo żołnierze prowadzili obserwację przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych oraz pracowali na aplikacji ATAK – te dwa elementy odgrywają istotna rolę na współczesnym polu walki.

Końcowym zadaniem uczestników kursu było opanowanie kluczowej infrastruktury lotniska. Zajęcia realizowane były z użyciem środków pozoracji pola walki z wykorzystaniem noktowizji, termowizji oraz innych urządzeń. Żołnierze przygotowywali się do wykonania zadania prowadząc wielogodzinną obserwację nocną i dzienną w ciężkich warunkach atmosferycznych, co było dodatkowym utrudnieniem – dodał dowódca kursu.

Kurs Działań Rozpoznawczych 5MBOT liczy już blisko 100 absolwentów – część z nich brała udział w kilku edycjach kursu.

Na kursie jestem kolejny raz, szkolenie jest za każdym razem bardzo wymagające, działamy na dużym obciążeniu psychofizycznym, dzięki czemu w warunki są zbliżone do realnego pola walki – powiedział żołnierz 52 Batalionu Lekkiej Piechoty 5MBOT.

W poprzednich edycjach żołnierze doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej z Torunia, 1. Brygady Logistycznej oraz Starszego Podoficera Dowództwa DWOT.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Łoś
Łoś
5 miesięcy temu

Pisanie w kółko o nich jest po prostu groteskowe.

Anonim
Anonim
5 miesięcy temu

Czego Ci kasodojcy jeszcze nie robili. Podpowiem kurs prowadzenia łodzi podwodnych oraz lotu statkami kosmicznymi. W dodatku przydałby się kurs obrony przed UFO. Ale mają tempo szkoleń to za tydzień już będą to opisywać.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x