Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wymiana PLN na USD. Jak to zrobić, aby jak najwięcej zaoszczędzić w dobie inflacji?Dolar od lat kusi Polaków. Kupujemy tę walutę ze względu na jej stabilną pozycję na arenie międzynarodowej. Co więcej, kurs USD jest jeszcze bardziej przyciągający od czasu problemów inflacyjnych w Polsce. Jego stabilność, a nawet stopniowy wzrost, sprawiły, że wiele osób zdecydowało się na dywersyfikację portfela oszczędnościowego. Jak, kiedy i gdzie jednak kupować USD, aby to się opłacało?

Czy kupowanie i trzymanie dolarów ma sens?

Polacy trzymają swoje oszczędności w dolarach od lat. To jedna z najstabilniejszych monet na świecie. Cieszy się popularnością w wielu krajach, wśród których znajduje się też Polska.

Przede wszystkim wynika to z faktu, że powiązana jest z supermocarstwem – Stanami Zjednoczonymi. Kraj ten postrzegany jest jako silny i dbający o kondycję swojej waluty. To przekłada się natomiast na przekonanie, że cena dolara nie zacznie nagle spadać.

Druga kwestia to regularny, stopniowy wzrost kursu dolara. Choć zdarzały się jego wahania, rośnie powoli i systematycznie od wielu lat. To wielu pozwala zakładać, że przynajmniej część oszczędności w najbliższym czasie nie straci na wartości, co mogłoby nastąpić, gdyby ulokowane były w złotówkach.

Gdzie sprawdzać kurs dolara i wymieniać pieniądze?

Oszczędzanie w obcej walucie może być opłacalne, ale trzeba wiedzieć, jaki kurs dolara się opłaca. Przede wszystkim należy śledzić notowania i obserwować, jak i kiedy się zmieniają. Na tej podstawie masz szansę ustalić stawkę, która w danym okresie jest uznawana za opłacalną. Przy okazji też zorientujesz się, jakie ceny są zbyt wysokie lub za niskie. To pomoże Ci z kolei opłacalnie sprzedać USD w przyszłości.

Aktualne ceny dolara sprawdzisz na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Walutomat to platforma łącząca ogłoszenia osób sprzedających obce waluty z tymi, którzy chcą je kupić. Masz tam zatem szansę trafić na oferty o wiele atrakcyjniejsze niż te w tradycyjnych bankach czy kantorach internetowych. Co więcej, możesz samodzielnie wystosować satysfakcjonującą Cię ofertę. Być może szybko pojawi się ktoś, kto będzie chciał skorzystać z Twojego ogłoszenia.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego funkcjonalność. Kurs dolara sprawdzisz w dowolnym miejscu i czasie. Zrobisz to zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie. Co więcej, możesz ustawić alert na cenę USD, która Ci odpowiada. Gdy tylko pojawi się ogłoszenie spełniające Twoje wymagania, będziesz mógł dokonać transakcji.

Kiedy kupować USD, żeby się to opłacało?

Nie ma jednego, uniwersalnego i zawsze opłacalnego momentu, w którym kupno dolara jest korzystne. Da się natomiast wyróżnić dwie strategie pozwalające na zgromadzenie większej sumy USD. Wiele osób uważa, że zbieranie oszczędności w ten sposób jest sensowne – szczególnie w okresie, gdy wartość złotówki bezustannie się zmniejsza. Dzięki Walutomatowi natomiast skorzystanie z tych sposobów jest jeszcze łatwiejsze.

Pierwsza metoda to kupowanie mniejszych sum, gdy tylko cena dolara nieco spadnie. Nie obciąża to przesadnie Twojego portfela, a w dłuższej perspektywie pozwala na uzbieranie znacznej kwoty.

Drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ale wymaga od Ciebie posiadania zapasu gotówki. Mowa tu o czekaniu na spadek ceny dolara, a gdy ten nastąpi, kupieniu za jednym razem większej kwoty. Wadą jest tu ryzyko, że za jakiś czas notowania USD spadną, a transakcja okaże się nie do końca opłacalna. W tym przypadku natomiast zapisujesz jedną cenę i czekasz, aż sprzedaż będzie korzystna.

 

mat. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]