Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi w akcji  poszukiwawczo-ratowniczej


W dniu 17 czerwca w miejscowości Targonie odbyły się ćwiczenie poszukiwawczo-ratownicze. W ćwiczeniu koordynowanym przez Komendę Powiatową Policji w Ciechanowie wzięli udział żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


„Targonie-2023” – pod takim kryptonimem ciechanowska Policja zorganizowała ćwiczenie poszukiwawczo-ratownicze. Do udziału w ćwiczeniu funkcjonariusze zaprosili m.in. Terytorialsów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Miejscem prowadzonych działań poszukiwawczo-ratowniczych był rozległy teren lasów w miejscowości Targonie, który na co dzień jest miejscem szkoleń żołnierzy 5MBOT:

Działania poszukiwawczo-ratownicze są trudne, liczy się w nich czas, zgranie służb, sprzęt, ale też znajomość terenu. W tym aspekcie Terytorialsi mogą być dużą pomocą dla funkcjonariuszy. Nasze szkolenia przede wszystkim prowadzone są w terenach lesistych na całym północnym Mazowszu – dzięki temu bardzo dobrze znamy topografię i specyfikę terenu, który może być miejscem realnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Wspólne, epizodyczne ćwiczenia doskonalą nasze zgranie z innymi służbami – znamy swoje procedury, mocne strony, uzupełniamy się specjalistyczną wiedzą i sprzętem, którym dysponujemy. – powiedział ppłk Piotr Konieczny, Szef Sztabu 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Scenariusz ćwiczeń zakładał zaginięcie małżeństwa na terenach leśnych w miejscowości Targonie (w rolę pozorantów wcielili się żołnierze 5MBOT). Z ustaleń funkcjonariuszy Policji wynikało, że jedna z zaginionych osób jest chora na cukrzycę, co stwarzało zagrożenie dla jej życia i zdrowia.  Podczas działań poszukiwawczych Terytorialsi przeszukiwali teren wspólnie z funkcjonariuszami Policji zarówno pieszo, jak na quadach, które pozwalały na szybkie przemieszczanie się w terenie leśnym. Dodatkowo cała akcja była monitorowana z powietrza przez drona, który przekazywał obraz z dużego obszaru objętego poszukiwaniami.

Głównym celem przeprowadzonego ćwiczenia było zgranie służb, doskonalenie umiejętności i procedur poszukiwania osób zaginionych na obszarach leśnych. Sprawdzono również sprzęt, który w sytuacji realnego zagrożenia będzie wykorzystany do akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W ćwiczeniu koordynowanym przez ciechanowskich policjantów uczestniczyli funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji w Płocku, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.2 6 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Tydzień bez głupiej samochwałki kasodojców jest tygodnie straconym.
W następnym tygodniu pochwalą się, że rozpoznali ulicę Warszawską w Ciechanowie poprzez jej przejście w całości raz ze strażnikami miejskimi

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x