Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi w ćwiczeniu AMPER-23


Zerwanie linii energetycznych, pożar, paraliż stacji kolejowej – to scenariusz epizodycznego ćwiczenia pod kryptonimem Amper-23. W Legionowie przeprowadzono ćwiczenie służb zarządzania kryzysowego z udziałem żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.


W dniach 14 – 15 czerwca br. w Legionowie odbyło się ćwiczenie służb zarządzania kryzysowego Amper-23. Jego głównym celem było sprawdzenie przygotowania do działania i współdziałania osób funkcyjnych w PGE Dystrybucji a administracją samorządową oraz innymi podmiotami w przypadku wystąpienia dużych awarii sieci, mogących prowadzić do zdarzeń niebezpiecznych, paraliżujących życie mieszkańców.

Podczas ćwiczenia Amper-23 przewidziano symulację zdarzeń polegających na uszkodzeniu stacji Głównego Punktu Zasilania PGE Dystrybucji wskutek upadku drona na sieć elektroenergetyczną oraz pojawieniu się pożaru w okolicy miejsca zdarzenia. W konsekwencji dostaw prądu byli pozbawieni zarówno mieszkańcy Legionowa, jak i pobliska stacja kolejowa zasilana przez PGE Energetyka Kolejowa. Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie Energetyczne, zastępy Straży Pożarnej i Policji oraz Zespół Oceny Wsparcia 5MBOT, który dokonał rozpoznania terenu, oceny sytuacji i określił zakres potrzebnego wsparcia.

Do szybkiego zlokalizowania miejsca uszkodzenia linii energetycznych użyto drona z kamerą będącego na wyposażeniu Terytorialsów. Wykorzystano również doświadczenie i wiedzę zespołu minerskiego 5 Mazowieckiej Brygady OT, który dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas prowadzonych działań, sprawdził teren pod względem inżynieryjno-saperskim.

Naszym głównym zadaniem w epizodycznym ćwiczeniu było podstawienie i uruchomienie Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP). W czasie rzeczywistych działań, agregaty KEP zasiliłyby obiekty PGE Energetyka Kolejowa w energię elektryczną niezbędną do jej funkcjonowania – podkreślił ppłk Piotr Konieczny, Szef Sztabu 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Organizatorem tegorocznego ćwiczenia Amper-23 była spółka PGE Dystrybucja. W szkoleniu uczestniczyli żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz służby odpowiedzialne za ratownictwo i zarządzanie kryzysowe: Komenda Powiatowa Policji w Legionowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej łączy z PGE Dystrybucja porozumienie, które zakłada m.in. realizację wspólnych ćwiczeń. Doświadczenia wyniesione z przebiegu pozorowanych zdarzeń kryzysowych pozwolą na szybkie i efektywne działanie w sytuacjach faktycznego zagrożenia.

Zgodnie z zapisami ustawy o obronie Ojczyzny, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni Aviator
Antoni Aviator
5 miesięcy temu

bardziej przydatni byliby do wywozenia smieci lub konserwqcji powierzchnii plaskich za pomoca mopa. Bo to latwiejsze dla funkcjonariuszy niz znajmosc np Prawa Ohma itp.

Anonim
Anonim
5 miesięcy temu

I jeszcze niech kasodojcy pobawią się w śmieciarzy. Bo trzeba z Żoliborza śmiecia wywieźć.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x