Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wchodzenie z butami na pomnik nie jest przestępstwem?


Na początku lutego br. w mediach społecznościowych ukazał się bulwersujący filmik nagrany w mławskim parku. Młoda Ukrainka przy pomocy innych wchodzi na głaz przy Dębie Niepodległości i robi sobie „pamiątkowe zdjęcia”.   Jak się okazuje, mławska Policja, która podjęła czynności po publikacji „Jak się bawią Ukraińcy w Mławie?” w Codzienniku Mławskim,  nie dopatrzyła się w takim zachowaniu przestępstwa z art. 261 kodeksu karnego – a więc znieważenia pomnika.


– W marcu 2023 roku w KPP w Mławie było prowadzone postępowanie sprawdzające w kierunku art. 261 kk  [Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności] i zostało zakończone w dniu 23.03.2023 r. sporządzeniem decyzji o odmowie wszczęcia dochodzenia na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. – poinformowała asp. Aneta Prusik z KPP Mława.

Art. 17 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania karnego, na który powołuje się w odmowie wszczęcia dochodzenia KPP w Mławie stanowi, że „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego”. KPP w Mławie nie wyjaśnia jednak dokładnie, jakie czynności wykonała w ramach tego postepowania i co było podstawą do  przyjęcia takiej kwalifikacji czynu.

Niedawno znów w sieci pojawiło się zdjęcie obcokrajowca, który również uznał, że dobrym miejscem do pamiątkowego zdjęcia jest zrobienie go po wejściu na głaz przy Dębie Niepodległości.

Nie przesądzając tu o intencjach obcokrajowców – zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku (choć w pierwszym Policja już przesądziła) to jednak jest to jakiś trend, który powinien nas zaniepokoić. Nawet jeżeli jest to czynione jako rodzaj „fajnej zabawy” i zdjęcia w niezwykłej pozie – a nie celowego znieważenia, to przecież są to zachowania, których akceptować nie można. 

W obu tych przypadkach nie wiemy, czy może ktoś miał odwagę i próbował tym rozbawionym osobom zwrócić uwagę na niestosowność zachowania. A może po prostu przestaliśmy się tu już czuć bezpiecznie, choć mamy Policję i straż miejską.

JK

Zobacz także:

https://codziennikmlawski.pl/2023/02/06/jak-bawia-sie-ukraincy-w-mlawie-film/

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
5 miesięcy temu

Mądrzy ludzie robią zdjęcia przy pomniku, a nie na pomniku. Komuś na głowę też wolno wejść ? Jak to mówią ” rad głupi, że oszalał”

NikiDaniels
NikiDaniels
5 miesięcy temu
Reply to  Alicja

Z tym wchodzeniem na głowę to porównanie nie zbyt trafione. Trzeba zauważyć że obcy kulturowo ludzie czytaj mułzumanie mają gdzieś pomniki jeśli byli w stanie wysadzić zabytki z tysiąc letnią tradycją to wysranie się na pomnik w Mławie nie robi różnicy . Teraz do meritum . To od obiektu który ogląda zdarzenie zależy czy jest śmieszne czy obraźliwe dla nich było to śmieszne dla nas już nie zupełnie. Więc sprawa jest dyskusyjna.

mr.plenty
mr.plenty
5 miesięcy temu

tu w polin już państwa nie macie jakiś czas dopiero teraz to wychodzi

NikiDaniels
NikiDaniels
5 miesięcy temu
Reply to  mr.plenty

Słyszałem o tym zjawisku jak polin , ale też słyszałem o samo spełniającej się przepowiedni . Teraz kwestia czy wierzysz w to i zjawisko polin się nakręca czy jest inaczej
..

Tak tylko pytam
Tak tylko pytam
5 miesięcy temu

A może wybijanie szyb w radiowozie też nie jest czynem zabronionym.

Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
5 miesięcy temu

Innymi słowy swoboda bez ograniczeń.
Ciekawe co by się wydarzyło gdyby, któryś z Polaków wszedł na pomnik w Turcji lub na Ukrainie?
Podejrzewam, że konsekwencje takiego czynu byłyby nieciekawe.
Czasami ręce opadają!
Choć warto zauważyć, że polityka multikulti, do niczego dobrego w UE nie prowadzi.

Bachus Ludyczny
Bachus Ludyczny
5 miesięcy temu

Tak. Waćpan jesteś monokulturowy, monotematyczny, a gdyby nie „Łunia”, to bylibyśmy zaściankiem. Polska była krajem wielokulturowym i wielonarodowym Bredzisz monotematycznie. Włażenie na pomniki jest chamstwem wszędzie, chyba, że to.pomnik Bandery, Putina, Stalina lub Hitlera. Proponuję prowadzić politykę na skale osiedlową, a nie europejską. Waćpana lans irytuje mnie. Nie lepiej się podpisać K. P. i nie dodawać informacji o prezesurze?

Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
5 miesięcy temu

Warto zapoznać się z historią UE, w tym przypadku odsyłam Pana do wykładów Krzysztofa Karonia, który krok po kroku tłumaczy powstanie tego w cudzysłowie tworu.

Lol
Lol
5 miesięcy temu

Skąd wiesz jak jest w UE skoro najdalej gdzie byłeś to nasz powiat?

Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
Kamil Przybyszewski Przewodniczący Zarządu Osiedla
5 miesięcy temu
Reply to  Lol

Byłem zdecydowanie dalej niż Panu się wydaje.

Malwina
Malwina
5 miesięcy temu

Jednym słowem można też wejść na radiowóz, na dach komendy policji, na wieżę ratusza. I żadnych konsekwencji z tego nie będzie.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
5 miesięcy temu

Ciekawe co by się działo, jakby jakiś Polak wszedł na pomnik Bandery we Lwowie. Może to nie przestępstwo ale żądamy szacunku dla polskich symboli narodowych. Dotyczy to Polaków i Ukraińców.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x