Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego w I LO


Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości  Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”.


Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Pauliną Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.

Goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.

Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
W albumie znalazły się prace następujących uczniów:

Daria Tańska, klasa 3C, I LO w Mławie
Daria Błachowiak, klasa 3B, I LO w Mławie
Nicole Raimondi – klasa 2C, I LO w Mławie
Antonina Kiewlicz – klasa 1C, I LO w Mławie
Maja Prejs – klasa 2E, I LO w Mławie
Maria Lewandowska – klasa 8, KSP w Mławie
Maja Langowska – klasa 8, KSP w Mławie
Zuzanna Chmielewska  – klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
Yubin Hwang – klasa 8, KSP w Mławie
Gabriela Senderowska – klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
Zofia Kordulewska – klasa 7, SP nr 6 w Mławie
Hanna Wudarczyk – klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
Weronika Gruca – klasa 6, KSP w Mławie
Pola Stawińska – klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
Karolina Pieńkosz – klasa 5, KSP w Mławie
Julia Klejna – klasa 5, KSP w Mławie
Amelia Sobecka – klasa 5, SP nr 1 w Mławie
Maurycy Chrzczon – klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
Marika Zembrzuska-Kozieł – klasa 4, KSP w Mławie
Gabriela Jatczak – klasa 4B, SP nr 3 w Mławie

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs „W obiektywie matematyka”. W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem konkursu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie „W obiektywie matematyka”

Miejsce I

Gabriela Koźlakiewicz, klasa 7a Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie (opiekun Wioleta Nadratowska) – „Prostopadłościany”

Miejsce II

Daria Waśniewska klasa 8a Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie (opiekun: Aldona Drozdowicz) – „Wielka niewiadoma”

Miejsce III

Jan Kowalkowski klasa 8a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie (opiekun: Emilia Obłąkowska) – „Kąt prosty w kącie prostym”

Wyróżnienia:

Jan Kacprzak klasa 8a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie (opiekun Eliza Pydynkowska) – „Prostopadłościan”.

Aleksandra Rudnik klasa 7a Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie (opiekun: Wioleta Nadratowska) – „3600”

Julia Maciejewska klasa 8b Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie (opiekun: Aldona Drozdowicz) – „Koło ze zmarszczkami”

Bartłomiej Bojarski Klasa 8a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie (opiekun Eliza Pydynkowska) – „Mławskie koło”

Kalina Skudynowska klasa 7a Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie (opiekun: Wioleta Nadratowska) – „Zielona symetria”

Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie „Fontanna Herona”

I- miejsce Amelia Merchel II b
II miejsce- Weronika Wolszczak  I b
III miejsce – Barłomiej Kozieł II b
wyróżnienie Piotr Piotrowski  I c

Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym – metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.

I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych udostępnionych przez Polską Akcję Humanitarną, w myśl zasady  zrównoważonego rozwoju:

  • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
  • „Wodne wyzwania”
  • „Wiedza to potęgi klucz”
  • „Wodna gra terenowa”
  • escape room – „Otwórz się na globalne wyzwania”
  • „Tajni agenci”
  • „Sekretny przepis Pitagorasa”
  • „PRL”
  • „Pierwsza pomoc”

Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

– Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę. My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom – zgodnie mówią dyrekcja i nauczyciele I LO zaangażowani w organizację święta – dyrektor I LO  Marek Kiełbiński, zastępca dyrektora Agnieszka Sosnowska oraz Ewa Luks, Anna Brzozowska, Jolanta Bartczak, Tomasz Chodubski, Małgorzata Czarnecka, Edyta Dobiesz-Jąderko, Wioleta Dyak, Piotr Grzegorowski, Ewa Jakubowska, Lidia Jóźwik, Jolanta Kordulewska, Karolina Kosiewicz, Anna Rychlicka, Benedykta Sasiak, Mariola Szczepkowska, Anna Wojnarowska i  Sylwia Zalewska.

źródło i fot. I LO Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x